Praktické zahradní oblečení a vybavení nepodceňujte. Ušetří kroky a ochrání vás

Praktické zahradní oblečení a vybavení nepodceňujte. Ušetří kroky a ochrání vás

Rady a tipy, vydáno 21. 06. 2016

Jakákoliv údržba zahrady vyžaduje mnoho našeho času a energie. Nejde přitom jen o trávník, zahradní domek, zastřihování stromů. Vybavte se na zahradu tak, aby vás nepřekvapila žádná situace. Je to lepší, než narychlo shánět nové věci v nedělním odpoledni

Rostlina dne

Vánoční hvězda (Poinsetie)

Vánoční hvězda (Poinsetie)

V adventním čase se tyto exotické rostliny stávají nedílnou součástí výzdoby našich domovů. Ve skutečnosti nejsou ozdobou...

Pracovní obuv by měla být pohodlná

Jako první byste měli mít na zahradu připravenu kvalitní obuv. V botníku by tak neměly chybět především nepromokavé boty, holínky, nebo boty s vyšší podešvou, protože se často pohybujeme v mokrém prostředí a v různě vysoké trávě.

Důležité je, aby tato obuv nebyla tuhá, ale poddajná a abyste se v ní cítili dobře. Stejné obutí budete potřebovat třeba při sekání trávy.

Naopak pro šplhání po stromech lze doporučit spíše nízké boty s pevnou podrážkou, které vám povolí větší svobodu pohybu.

Do parného léta si můžete pořídit vzdušnější boty, jako třeba sandály, ovšem pro práci na zahradě nedoporučujeme například pantofle, či žabky, které nedrží pevně na noze.

Ty správné rukavice

Prakticky k jakékoliv práci na zahradě potřebujete rukavice. Je dobré mít připraveno několik párů, protože je velmi snadno roztrháte. Pro běžné práce lze použít běžné rukavice, ovšem například pro práci se dřevem se už více vyplatí pevnější látkové. Velmi oblíbené jsou rukavice z hovězí štípenky. 

Prodávají se také speciální pracovní rukavice do mrazu, které oceníte především v tuhých zimách. Vnitřek těchto rukavic je vystlán teplým materiálem připomínajícím kožešinu.

Pro práci s vodou je zase vhodné koupit rukavice gumové. Pro práci s kluzským materiálem jsou určeny rukavice se speciálně upraveným povrchem. Máčí se v nitrilu, čímž se dosahuje protiskluzového úchopu.

V případě, že budete pracovat například s elektřinou, máte i tady možnost zakoupit speciální rukavice, ovšem doporučujeme poradit se nejprve s personálem prodejce, který bude vědět, které zboží je pro vás v tomto případě nejvhodnější.

Ochrana očí

Při sekání trávníku, řezání dřeva a dalších činnostech, při kterých hrozí poškození očí a obličeje je vhodné mít brýle, které ochrání váš zrak. Samozřejmě je i v tomto případě potřeba myslet na vaše pohodlí, brýle si před koupí vyzkoušejte. Oblíbené jsou ochranné brýle, které mají nastavitelné nožičky (délka, sklon). Pořídit si můžete také plexisklový štít. Pro některé specifické práce je samozřejmě zapotřebí speciálních pomůcek (sváření, práce s kovem...). 

Důležité oblečení

Možná patříte k těm, kteří si na zahradu berou "staré hadry" na donošení. Není to ale úplně ideální volba. Oblečení, které budete mít na zahradě by mělo být praktické a pohodlné a nikoliv roztrhané. Je pravda, že i pracovní oblečení zašpiníte, ale měli byste se v něm cítit dobře.

Myslete například na systém kapes, který by měl být propracovaný, abyste sem schovali všechny nezbytnosti. Do tepláků sice můžete dát šroubovák a kleště, ale to je asi tak vše.

Kalhoty by měly být zpevněné v kolenou a v sedací části. To jsou místa, která jsou při práci namáhána nejvíce a měla by být tudíž odolnější proti mechanickému poškození. Oblečení, které těmto požadavkům vyhovuje, vyrábí například Bushman.

Co dalšího?

Na zahradu se bude také hodit celá řada drobností. Především věci, které vás ochrání před deštěm a sluncem. Patří sem klobouky, kšiltovky, případně pracovní brýle. Především pro práci v terénu se hodí opasky, do kterých lze umístit různorodé nářadí. Určitě přijdete i na další doplňky, kterými byste měli být vybaveni. Nepodceňujte náhody a náhlé situace. Buďte raději připraveni.

Plánujete stavbu terasy? Čtěte: Stavíte terasu? Jaký materiál vybrat?

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: BUSHMAN, shuttesrtock.comDoporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

22. 01. 2018 Reagovat
Bára: Super článek.. to já si letos objednávala oblečení i obuv novou, a to konkrétně z https://www.ardon.cz/ . Obchod jsem vyzkoušela poprvé, ale už teď vím, že se tam ráda vrátím, protože mají fakt kvalitní zboží, které není předražené a navíc dorazilo hezky v termínu. :)
15. 10. 2016 Reagovat
Lukáš: Zdravím, děkuji za článek. Co se týče ochranných pomůcek a tak, koukněte na tento článek: http://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-se-chranit-pri-tezbe-a-rezani-dreva-24189.html - jsou tam informace pro dřevaře. Jinak se určitě nikdo neobejdeme bez pracovních rukavic: https://www.adima.cz/Vse-pro-dilnu-a-servis/Ochranne-pracovni-pomucky/rukavice-pracovni-zlute-STANDARD-PLUS.html. Jaké máte vy?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha