Předpěstujte si rostliny ve vaječných skořápkách nebo kartonech od vajíček

Předpěstujte si rostliny ve vaječných skořápkách nebo kartonech od vajíček

Rady a tipy, vydáno 21. 01. 2015

Vaječné skořápky jsou velmi cenným zdrojem vápníku pro mnohé rostliny, které vápník milují. Využijte tedy tuto skvělou pěstební pomůcku k výsevu rostlin pro příští sezónu. Je škoda vyhazovat nejen skořápky z vajec, ale také papírové kartony, obaly od vajec, které mohou rovněž skvěle posloužit pro pěstování malých až titěrných rostlinek, které už díky nim nebudete muset složitě pikýrovat (rozsazovat).

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

 

Konec pikýrování

Ano, díky této skvělé metodě předpěstování je konec pikýrování – nemusíte si dělat starosti, skořápka z vajíčka poslouží jako přirozený zdroj živin. Díky vaječnému obalu máte nádobu i hnojivo v jednom.

Jaké rostliny si takto můžete předpěstovat?

Tento způsob předpěstování je vhodný pro rajčata, okurky, bazalku, tymián, majoránku, dobromysl, pažitku, lichořeřišnici, trávu, hrášek, řeřichu, petržel, celer, levanduli, mátu a také některé druhy letniček, například pomněnky.  Možná vás samotné napadnou ještě mnohé další druhy rostlin, u kterých si lze tímto způsobem výsevu výrazně ulehčit práci.

Výsev do papírových kartonů od vajec

Obdobou tohoto stylu pěstování je výsev do papírových kartonů od vajíček, ani v tomto případě není nutné pikýrování, krabici pouze rozstříháte a zasadíte i s papírovým obalem, který se později v půdě rozloží.  Ještě než začnete do kartonů sypat hlínu, můžete do každé prohlubně v kartonu vložit pár kousků skořápky, která se vám rozpadla na kousky, nebo celou její polovinu a pak teprve nabrat lžící hlínu a vkládat ji do kartonu a nakonec do něj vyset například semínka rajčat pro předpěstování za oknem.

Rajčata potřebují dostatek vápníku

Rajčata potřebují vápník k dosažení plného potenciálu jejich chuti a vápník často v naší půdě chybí.  Suché vaječné skořápky z 95 % obsahují uhličitan vápenatý. Při sázení předpěstovaných rostlin rajčat rozdrťte až na prášek asi 4 nebo 5 vaječných skořápek a dejte je do spodní části květináče, k otvoru. Poté nahoru běžným způsobem zasaďte rajče. Skořápky vajec budou poskytovat vašim rajčatům vápník a zabrání tak květ možnému vzniku hniloby rajčat v pozdějším období.

Pěstování v papírové roličce

V naší fotogalerii u článku je jako poslední zobrazena fotka, která je zároveň návodem na to, jak postupovat při výsadbě či výsevu do papírových ruliček od toaletního papíru, který je rovněž ekologickým materiálem v půdě rozložitelným. Bude to chtít je vhodně nastřihnout jeden z okrajů roličky, pak zahnout a vytvořit z ní na jedné straně uzavřenou papírovou nádobku.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, flythroughourwindow.com, hellogiggles.com, gardeningworld.com, geekalerts.com, assets.inhabitat.com, fiveandone.net, gardenbetty.com, mizzeliz.com, themagnifyingglass.typepad.com, bloominthyme.com, inhabitat.com, brightnest.com, aspicyperspective.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha