Předzahrádka láká do domu

Předzahrádka láká do domu

Rady a tipy, vydáno 18. 07. 2012

Prostor před domem by měl upoutat a přilákat k návštěvě, měl by podtrhnout vzhled domu. Vězte, že vaše předzahrádky o vás mnohdy prozradí víc, než si sami dokážete představit. I když prostor před domem může být jen malý, může být přesto vizitkou celého vašeho domu. Takže předzahrádku budujte se vkusem, péčí a zdravým nadhledem.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Na plánování předzahrádky si vyhraďte dostatek času, do plánování vložte jak svůj osobitý vkus, ale zároveň nezapomeňte na celkový vzhled domu. Předzahrádka může být pojatá v romantickém stylu stejně jako v moderním. Máte raději něžné kvítky v pastelových barvách lákajících hmyz ke sladkému posezení anebo jste příznivci rovných linií, prostých tvarů a dáváte spíš přednost moderním záležitostem? To všechno musíte zvážit předem. Zvažte také, jaký dojem vyvolává váš dům, a to nejen u vaší rodiny ale i v okolí a u sousedů. Poptejte se, jak jej vnímají oni.

Vyváženého a příjemného celkového dojmu dosáhnete tak, že využijete při budování předzahrádky materiály a odstíny barev, které jsou použity při ve vnějších prvcích domu. Ke staršímu domku s okenicemi se bude spíše hodit venkovský ráz předzahrádky, napoví vám i zvolená dlažba před domem. Přírodní kámen a dřevěný plot jsou také spíše atributy venkova.

Rozvržení a případné rozdělení této plochy má vycházet z celkové velikosti předzahrádky. Některé z nich jsou tak malé či úzké, že nám sotva postačí na několik keřů, či jeden květinový záhon. Jiné předzahrádky jsou naopak takových rozměrů, že zde můžeme počítat s případným vybudováním pergoly anebo odpočinkového koutu. Jestliže je v předzahrádce dostatek místa, velmi přívětivě zde bude působit zahradní lavička.

Kudy vést pěšinku od zahradní branky po vchodové dveře, to je prvotní otázka. Velmi důležitou roli zde sehrává i ohraničení pozemku plot anebo zídka. Zajímavou součástí konečného vzhledu předzahrádky může být například živý plot. Ten navíc chrání soukromí majitelů zahrádky před zvědavými pohledy kolemjdoucích a před nevítanými návštěvníky. Malé zídky a stupně pomohou vyřešit výškové rozdíly v předzahrádkách.  Vysoké oplocení navíc třeba i neprůhledné nebude působit na kolemjdoucí zrovna přívětivě. Navíc důkladně utají krásu předzahrádky.  Nižší rostliny v živých plotech například růže svraskalá – nádherně vonící a velmi dekorativní svými květy a později i šípky dokážou velmi dobře naznačit hranici pozemku. Pěkná zahradní branka spíše nižších rozměrů zase příjemně vyzývá ke vstupu a k návštěvě. Jestliže cestu k domu rozdělíte jednoduchými liniemi barev za pomocí rostlin, nebude už působit stroze, ale příjemně a rozmanitě.

Dostatečný prostor mezi ulicí a domem vám umožní vést pěšinu v menším oblouku. Neprovádějte však žádná větší odchýlení oproti původnímu směru, cestička by byla zakrátko vyšlapaná jistě jinudy, a to kratším směrem.

Majitelé moderních domů se nemusí obávat nezvyklého designu ani výrazných barev například v podobě jasně oranžově kvetoucích azalek. Ty budou na jaře působit jako krásné zářivé objekty. Předzahrádku lze osadit žulovými sloupy či kameny. Zajímavě v tomto případě budou působit také tvarované buxusy v mohutnějších nádobách.

Barevnou náladu předzahrádce dodá vhodný výběr rostlin. Je dobré nezapomenout na časné jarní cibuloviny ani na rostliny kvetoucí na podzim. Všechny tyto rostliny zajistí předzahrádce nevšední vzhled měnící se v průběhu celého roku.


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: threedogsinagarden.blogspot.com, heathersgardens.co.uk, faroutflora.com, christinelaennec.co.uk, eastkenthousing.org.uk, ellishollow.remarc.com, 179alturaway.com, 33rancheria.com, gwendolyngarden.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha