Příprava zahrady na zimu

Příprava zahrady na zimu

Rady a tipy, vydáno 12. 10. 2017

Dny se krátí, světla ubývá a teplota rychle klesá. Právě nyní je potřeba už dopředu myslet na to, jak zazimovat svou zahradu, abyste minimalizovali případné škody. Ještě před prvními mrazy naplánujte vypuštění závlahového systému, vyčistěte okrasné jezírko a zazimujte technologii, připravte skrýše pro užitečné živočichy a zazimujte nádoby s vysazenými rostlinami.

Rostlina dne

Třezalka

Třezalka

Existuje na 400 druhů této rostliny. Některé jsou opadavé nebo stálezelené keře. Mohou být vysoké od 15 cm až do výšky...

Ačkoliv je podzim ve znamení sklizně a sluneční paprsky o sobě ještě sem tam dávají vědět, stále mějte na mysli, že se i práce na zahradě rychle schylují ke konci.

Jakmile začne opadávat listí, je nutné dohlížet na jeho pravidelný úklid zvláště z cestiček a okrasného trávníku, kde může být opravdu na škodu. Přesto na tento přírodní materiál určitě nezanevřete, hodí se jako perfektní doplněk dalších materiálů v kompostéru, vyrobíte z něj skvělou listovka nebo z něj připravíte výsadbový záhon pro brambory na další sezonu. I na podzim je totiž dobré myslet na příští rok.

Péče o záhony

Během října a listopadu se sklidí poslední druhy zeleniny. Vzhledem k předešlým mírným zimám můžete na záhonech ponechat třeba růžičkovou kapustu, mangold nebo špenát. Tyto druhy zeleniny bez problémů můžete sklízet i během zimy, pokud tedy nepřijdou nízké teploty a silná sněhová pokrývka. Špenát a mangold ponechejte na záhonech až do jara, kdy je třeba záhony uvolnit čerstvé sadbě.

Pokud jste v září vyseli zelené hnojení na sklizené záhony, je právě nyní ten správný čas na jeho povrchové zarytí rycími vidlemi. Rostliny rozhodně nezarývejte na hloubku rýče, ve větší hloubce se k této zelené hmotě nedostane vzduch a díky tomu potřebné rozkladné procesy nahradí spíše procesy hnití, které už nejsou žádoucí. Povrchově zapravené zelené hnojení se rychle rozloží a hmota na povrchu záhon zamulčuje, takže půda nepromrzne do hloubky, což ocení hlavně fauna v půdě.

Ovocné stromy

Během října, a pokud to počasí ještě dovolí tak i v první polovině listopadu, je ještě možné vysadit založené prostokořenné ovocné stromy a keře. Vysazené rostliny ale pečlivě zalijte, aby se ke kořenům dostala voda a živiny. Do řezu jádrovin se ale ještě moc nežeňte, raději počkejte na zimu, která je pro tyto práce mnohem vhodnější.

Pozor na vodu

Nízké teploty ani v nejmenším nesvědčí automatickému závlahovému systému, který během října a listopadu vypusťte a zazimujte i závlahové čidlo, ke kterému by se v zimě neměl dostat sníh ani dešťová voda. Systém profoukněte pomocí výkonného kompresoru, který z hadic a postřikovačů odstraní většinu vody.

Úklid – ano i ne

Podzim je pro většinu z nás obdobím, kdy chceme zahradu pěkně vyčistit a uklidit a tím si ji připravit na jaro. Ale vše má své hranice a příliš pečlivý úklid může být mnohdy spíše na škodu.

Zvažte například péči o trvalky. Odumřelé listy sice na záhonech nepůsobí příliš esteticky, ale právě ony dokáží před stále častějšími holomrazy ochránit pupeny rostlin skryté těsně pod půdním povrchem.

Řez okrasných trav nechte až na předjaří, kdy rostliny začínají opět rašit. Suchá květenství dokáží během zimy vykouzlit krásnou podívanou, která stojí za to. Při úklidu zahrady také trochu myslete na užitečné živočichy. Jim určitě věnujte klidný kout zahrady, kde ježkům vytvořte z hromady dřeva prosypaného listím skrýše na zimu. Suché semeníky trvalek ponechte na záhonech zase pro ptáky, kteří si sem zalétnou v méně přívětivém období pro potravu.

Péče o rostliny v nádobách

Na nízké teploty jsou zvláště citlivé hlavně rostliny vysazené v nádobách, kde je kořenový systém mnohem více citlivý na pokles teploty než u rostlin rostoucích ve volné půdě. Pokud nejsou nádoby vybaveny polystyrénovým obložením na vnitřní straně, je nutné toto zazimování provést z vnější strany. Nádoby zazimujete tak, že je po obvodu obložíte silným polystyrénem, který pak ještě můžete zabalit jutou.

Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

26. 10. 2016 Reagovat
luk: ahoj

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha