Přístupová cesta přes soukromý pozemek

Přístupová cesta přes soukromý pozemek

Rady a tipy, vydáno 15. 11. 2012

K čemu je člověku nádherná zahrada, když se k ní nemůže dostat. V důsledku různých dědických řízení nebo restitucí občas dojde k situaci, že vlastník nemovitosti nebo zahrady k ní nemá přístup, protože jeho „kousek země“ obklopují pouze soukromé pozemky. Jak k takové situaci dojde a jak ji můžete řešit?

Dohodnout se stojí nejméně
První místo, kam by vaše kroky měly směřovat, je obecní úřad. Ten může, obzvláště v případě, že by cestu využívalo více lidí, prohlásit daný úsek za účelovou komunikaci, a tím zajistit její přístupnost.
Nejjednodušší a nejrychlejší řešení samozřejmě představuje domluva s některým z vlastníků okolních pozemků. Dobře si ale rozmyslete, jestli se budete spoléhat na ústní dohody.

Může se stát, že na svém pozemku začnete stavět dům nebo přistavovat další byt a majiteli příjezdové cesty se přestane líbit, že mu přes pozemek jezdí těžká technika. Ve chvíli, kdy s ním nemáte žádnou písemnou dohodu, může vám klidně průjezd přes svůj pozemek zakázat a vy budete muset se stavbou nemovitosti čekat až do rozhodnutí soudu.

Samozřejmě nejjistější ale o něco dražší možnost je koupě cesty od jejího stávajícího majitele. Pokud cesta patří více vlastníkům (to zjistíte nahlédnutím do katastru nemovitostí), stačí, pokud odkoupíte podíl, čímž získáte právo cestu využívat.

K soudu
Pokud výše zmíněné postupy selžou, budete se bohužel muset obrátit na soud s žádostí o vydržení věcného břemene, v tomto případě umožnění průchodu přes soukromý pozemek k vaší nemovitosti nebo zahrádce.

Pozor, soud vaší žádosti vyhoví pouze v případě, že k pozemku neexistuje žádná jiná přístupová cesta. To znamená, že pokud například chcete získat přístup přes sousedovu zahradu jen proto, aby nájemník bytu, který pronajímáte, nemusel obcházet celý dům, soud vaši žádost zamítne.

Jestliže váháte nad koupí pozemku bez veřejné příjezdové cesty, raději se poohlédněte po jiných realitách, které by vám vyhovovaly. Za případnou soudní při nebo běhání po úřadech a hádky to pravděpodobně nestojí.

Na to, kdo je vlastníkem přístupové cesty, se také ptejte hned při první prohlídce nemovitosti. Realitní makléř by vás v případě jakýchkoliv problémů na tuto skutečnost upozornit, ale raději si od něj tuto informaci vyžádejte, případně ověřte na katastru.

Komerční prezentace


Související články

Komentáře ke článku

15. 08. 2018 Reagovat
Michal Naď: Je možné odstoupit od darovací smlouvy za 1 korunu od spolku zahrádkářu.Byly nám zatajeny informace .že nemáme přístup na svůj pozemek.Sousedka si nechala přeměřit svůj pozemek a zjistilo se přístupová cesta je její .13 let jsme byli mylně informováni že cesta je zahrádkářu. Pozemek nám byl prodán za 1 korunu vroce 2018.
21. 07. 2014 Reagovat
Hana Benešová: Může na pozemek který je před vykoupení vstoupit kdekdo a vzít mi ze zahrádky několik metrů aniž by vás upozornil či nějak dal na vědomí. Děkuji za odpověď Hana Benešová

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha