Prosinec v zahradě – co dělat a na co se připravit

Prosinec v zahradě – co dělat a na co se připravit

Rady a tipy, vydáno 21. 12. 2011

Samozřejmě, připravujeme se hlavně na Vánoce a příchod nového roku, takže prosinec je ve znamení zdobení a světýlek. Rostliny, trávník i záhony ovšem potřebují péči, i když zdánlivě celá příroda spí.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Letošní nástup zimy je pomalý, pořádně ještě nemrzlo a zatím to nejspíš ještě pár dnů na většině našeho území vydrží. Chybí také sněhová pokrývka a voda vůbec, dlouho pořádně nepršelo. Jak tedy naše zahrada v letošním prosinci vypadá?

Zalévat, kropit, sekat, stříhat
Je pořád sucho a docela teplo. Nedá se nic dělat, i v tomto období musíte pamatovat na dostatečnou zálivku. Lehce pokropit je dobré i trávník, protože jinak zaschnou kořínky a tráva prořídne. Když povyrůstá i teď přes míru, raději ji ještě posekejte, na jaře by po sněhu byla dlouhá stébla příliš polehlá a s kosením by byly potíže. Vodu potřebují hlavně stálezelené keře, nejvíc suchem trpí rododendrony a azalky, pokud jim nedodáte vláhu, zaschnou poupata a keře na jaře nevykvetou, při dlouhém suchu mohou opadat i listy a keř nenávratně ztratí svou krásu. Jak už tak obcházíte zahradu s konví, nezapomeňte si dát do kapsy nůžky na keře. Popínavým růžím zkontrolujte vyvázání a příliš dlouhé výhony jim trochu zkraťte. I na jiných keřích pořád ještě najdete nějakou zaschlou větvičku, polámaný kousek, který je dobré odstranit, než napadne sníh. No, a až konečně přijde – což je v našich krajích nanejvýš pravděpodobné, dávejte pozor hlavně na jehličnany a křehké keře – těžký sníh a námraza je mohou polámat nebo příliš rozevřít, je tedy potřeba mokrý sníh včas setřásat.


Užitková zahrada
Zimní zelí, kapusta, zimní špenát, sibiřská cibule, pórek, kadeřavá petrželka – to všechno vám prosincová zahrada nabízí k čerstvé konzumaci. Sklízejte postupně, pokud hrozí velké holomrazy, přikryjte zeleninu lehce slámou nebo textilní fólií. Peřina ze sněhu zmrznutí zabrání. Ovocné stromy si zaslouží péči i nyní. Nejenže jim poskytneme sváteční „od večeře kosti“, ale hlavně prohlížíme kmeny a silné větve. Silné vrstvy mechu a lišejníků opatrně oškrábeme a spálíme, aby se na nich na jaře nerozmohla plíseň. Z jádrovin a peckovin můžete nyní nařezat rouby pro jarní roubování.


Okrasná zahrada
Červené i bílé bobule na keřích zdobí a lákají ptáky. Pamatujte na ně a buď jim postavte krmítko, kam si mohou zalétnout pro zrní, nebo jim alespoň na větev keře pověste kousek loje. Pozorovat v zimě ptáky je krásná relaxace. Vyzdobit okrasnou zahradu můžete barevnými květináči, pěkně vyčištěnými a nablýskanými. Krásně vypadají i různé nádoby obalené slámou a ovázané lýkem. Můžete je nechat prázdné nebo do nich naaranžovat jmelí a větvičky jehličnanů s pár snítkami mahonu s černými nebo cesmíny s červenými bobulemi. Když do květináčů vysadíte barevné okrasné kapusty, budete mít živou krásnou dekoraci na mnoho zimních týdnů.

Úklid i vysévání
Ukliďte si zahradní domek, vyčistěte nářadí, dejte generálku sekačce na trávu, nabruste nebo dejte nabrousit nůžky i pilky. Uspořádejte si usušená semínka, která jste během léta a podzimu sesbírali. Prohlédněte, jestli některá nezačala plesnivět a hned je vyřaďte, aby nenakazila další. Roztřiďte a popište si sáčky, nezapomeňte si na ně napsat nejen druh rostliny, ale i barvu konkrétní odrůdy. Do diáře si poznamenejte, která semínka máte z vlastní sklizně a která budete potřebovat dokoupit, pak si začněte plánovat, kam co příští rok vysejete, vysadíte. Už v prosinci si můžete ze semínek předpěstovávat pelargonie – jejich růst je pomalý, pokvetou až za půl roku, ale doma vypěstované sazeničky vám zaručeně přinesou radost, navíc budou určitě zdravé. Vysévejte a nechte je klíčit v místnosti, kde je alespoň 20 °C a pravidelně je roste – potřebují teplo a stálou mírnou vlhkost.TIP
Nezapomeňte na sněhuláka
Bílý chlapík s hrncem na hlavě a červeným nosem k zimě prostě patří. Kdyby snad na něj bylo toho sněhu málo, vyrobte si ho z polystyrenu  napáráděte klidně i do barevné šály. Aspoň vám déle vydrží.

Text: Gabriela Koulová
Foto: stadtteilbauernhof.org. pennygolightly.com, about-garden.com, scentedleaf.blogspot.com, deccorhome, seedambassadors.org, ayearinthepark.blogspot.com,terranovanurseries.com,trevorskitchengarden.ie


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha