Proti suchu můžeme bojovat i chytrými technologiemi

Proti suchu můžeme bojovat i chytrými technologiemi

Rady a tipy, vydáno 30. 11. 2018

Pod střešními okapy rodinných domů přibývají retenční nádrže, aby zachytávaly dešťovou vodu, a lidé mohli zalévat svoje zahrady zadarmo. Díky moderním technologiím bude závlahový systém fungovat ještě účinněji, podle aktuálního stavu vaší půdy a profesionální předpovědi počasí. Navíc můžete hospodařit pohodlněji. Zahrada dostane tolik vody, kolik potřebuje, i když zrovna budete pryč.

Rostlina dne

Ořechokřídlec klandonský

Ořechokřídlec klandonský

Ořechokřídlec klandonský je opadavý keř nižšího vzrůstu, dorůstá totiž výšky maximálně 1 m. Na výhoncích můžete najít...

Letos jsme opět mohli vidět, že tuzemská krajina vysychá. Leckde zmizely potoky a zbyla prázdná kamenitá koryta, v některých studnách zůstaly jenom mělké louže. Tráva, pokud nebyla zalévána člověkem, předčasně zežloutla a stromy shazovaly svoje listí dříve, než bývalo zvykem v deštivějších časech. 

“Sucho na našem území trvá již minimálně od roku 2014. V průběhu posledních pěti let se samozřejmě jeho intenzita měnila v čase i v prostoru, s vrcholy v roce 2015 a 2018,” shrnuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Tamní vědci varují, že v dalších letech můžeme srážkovou krizi pocítit ve svém každodenním životě. “Sucho zkrátka není vyřešený problém, naopak do budoucna bude nejspíše jeho význam dále sílit,” říká Mark Rieder, ředitel ústavu.

Mapa ukazuje, jaká byla běžná hladina podzemní vody v mělkých vrtech (studnách) v září roku 2018. Zdroj: ČHMÚ

Přibývají půdní senzory

Vědci by ovšem měli nejen popsat problém, ale taky ukazovat možná východiska. Univerzita ve skotském městě Dundee proto rozjela celoevropský projekt, který pěstitelům pomáhá, aby se lépe přizpůsobili aktuálním podmínkám. 

Dobrovolníci z různých států spolu sdílejí užitečné informace - především co, kde, kdy, jak a s jakým úspěchem pěstují. Taky mají ve svých záhonech a polích zabodnutý přístroj, který vypadá jako větvička, měří vlhkost nebo suchost půdy a získaná data automaticky přeposílá do centrály. Tam jsou všechny informace shromážděny a zpracovány. Výsledek? 

Do svého chytrého telefonu si můžete stáhnout aplikaci “GROW Observatory”: ZDE pro informační systém Android a ZDE pro Apple. Tam dostanete rady, co a jak máte nyní nebo kdykoli později ve svojí lokalitě pěstovat, abyste získali dobrou úrodu.

Na obrázku vidíme, jak vypadá mobilní aplikace GROW Observatory, která bohužel (zatím) není v češtině.

Chytrá zahradní závlaha

Díky chytrým technologiím taky lépe využijeme dešťovou vodu. Dobrým základem jsou retenční nádrže, které stávají pod střešními okapy, případně bývají zapuštěné v zemi, aby pojmuly větší objem srážek a přitom nezavázely na povrchu. Závlaha může fungovat automatizovaně podle aktuálního stavu půdy a meteorologické předpovědi, abyste šetřili drahocennou tekutinu, peníze i svůj čas. 

Například pokud má zanedlouho pršet, systém zůstane pasivní, aby zbytečně neplýtval vodou. A naopak, pokud je půda extrémně vyschlá a srážky vbrzku nepřijdou, zahrada využije zásoby a zalije se více než jindy. Systém lze naprogramovat tak, aby hospodárně fungoval v různých situacích, zatímco majitel odpočívá nebo musí odcestovat jinam.

“Pomocí retenční nádrže můžeme také výrazně zmírňovat negativní důsledky přívalových dešťů. Pokud má dle předpovědi přijít průtrž a hrozí vyplavení okolních pozemků, či dokonce domu, předem uvolníme kapacitu nádrže a zajistíme, aby následně pojala co nejvíce napršené vody,” říká Vojtěch Zavřel ze společnosti Smarteon Systems s.r.o., která programuje chytré domy a zahrady v České republice a Dubaji.

V ideálním případě propojíme retenční nádoby s celým domem, protože dešťovku můžete použít i na splachování toalety, úklid nebo praní. Tak ušetříte až polovinu vodného. Zároveň můžete prostřednictvím mobilní aplikace kdykoli vidět, kolik vody v nádrži aktuálně zbývá.

Text: Petr Woff
Foto: Archiv redakce

 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha