Rady do jarní zahrady

Rady do jarní zahrady

Rady a tipy, vydáno 27. 03. 2013

Vytvořit krásnou zahradu je podobné jako plánovat stavbu domu. Je důležité mít jasno v tom, kde a jak budou umístěné záhony, kterou část zahrady zatravníte a kde případně vysadíte stromy a keře a hlavně, co hodláte na zahradě pěstovat. Někdo dá přednost rekreační zahradě s velkým trávníkem a výsadbou, která zahrnuje minimální péči, jinému zase zahrada poslouží jako zásobárna čerstvé zeleniny a ovoce.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Ať je vaše zahrada zeleninová, okrasná nebo rekreační, každá z nich bude potřebovat na jaře specifickou péči a čas, který bude nutné jí věnovat.

Trávník se po zimě potřebuje zotavit. Vyhrabeme jej a přihnojíme strojenými hnojivy, nejlépe plným hnojivem s větším obsahem dusíku.  Dusík totiž ovlivňuje zelené zabarvení trávy. Speciální travní hnojiva také obsahují dusík, jako dlouhodobě působící prvek. Staré travnaté plochy prorostlé plevelem lze obnovit tak, že je nejdříve posekáte co nejníže. Pak důkladně kultivujte, na plochu rozhoďte startovací hnojení a pak travní semena. Na to rozprostřete tenkou vrstvu rašeliny. Neopomínejte zálivku. Plocha trávníku nesmí v prvních  3–4 týdnech vyschnout. 
 
Ovocné stromy začneme přihnojovat kombinovanými nebo dusíkatými hnojivy, kromě toho zapravujeme do okolní půdy vyzrálý kompost. U drobných keřů, jako jsou maliníky, ostružiníky a rybíz nebo angrešt můžeme ještě provést odstranění části starého dřeva. Aby se keře postupně zmlazovaly. U malin zkracujeme výhony o 10 až 20 cm. Pokud zakládáme novou výsadbu malin či ostružin, musíme nejprve dokonale hluboko zpracovat půdu, abychom se zbavili veškerého pýru.

Dokončíme sklizeň kadeřávku, polníčku a růžičkové kapusty a koncem měsíce března ještě sklizeň přezimované zeleniny, například póru, špenátu nebo zimního salátu. Rozdělíme trsy vytrvalých kořeninových zelenin, včetně pažitky. Tu můžeme nyní již vysít. Dále sejeme anýz, kerblík, tymián, levanduli a šalvěj.

Do pařenišť nebo truhlíčků za okno vyséváme k pozdějšímu přepichování astry, hledíky, fialy, slaměnky, aksamitníky, kokardy nebo jednoleté čínské karafiáty. Přímo na záhony sejeme jednoleté ostrožky, měsíčky, sluncovky a ozdobný mák nebo hrachory.

Máme-li na zahradě nově vybudovanou skalku, můžeme ji nyní pomalu začít osazovat. Při rozmisťování tvoříme skupiny rostliny podle půdních požadavků. Některé rostliny ve starších výsadbách skalek mohou být povytažené mrazem, ty upevníme. Přerostlé trsy trvalek redukujeme a vyhnilé nahradíme novými.
 
U slabě rostoucích keřových růží provedeme zpětný řez až na 3 dobře vyvinutá očka. U silně rostoucích ponecháme 5-6 oček. Odstraníme všechny slabé výhony, tím zabráníme přehoustnutí korunky nebo celého keře. Prostříháme a pročistíme také pnoucí se dřeviny.  

Z vodních nádrží vyklidíme zimní ochranný materiál. Napustíme je vodou, aby se před výsadbou rostlin trochu ohřála. S výsadbou však nespěcháme, počkáme až podle toho, jak se bude vyvíjet počasí.


 
Ptačí napajedla a koupadla vyčistíme a nově naplníme vodou. Máme také poslední příležitost pro rozmístění ptačích budek. Vletový otvor umístíme vždy směrem na východ nebo jihovýchod.  Tyto budky a také zakládaná hnízda můžeme chránit plechovým nebo drátěným okružím proti kočkám tak, že jej umístíme ve vhodné výšce na kmen stromu.  

Zuzana Bohdalová
Foto: pxleyes.com, willowproject.org, yogamaitricenter.com, f c08.deviantart.net, mooseandlemur.com, thephotogardenbee.com, catswhiskerstours.com, 0 tqn.com, a ll-hd-wallpapers.com, forestwander.com, ushartford.com, 4.bp.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha