Reznutí tují a jak mu zabránit

Reznutí tují a jak mu zabránit

Rady a tipy, vydáno 04. 01. 2013

Příčin hnědnutí a zasychání tují může být opravdu mnoho, a tak je často nesnadné přesně určit důvod. Nejčastěji bývá příčinou reznutí tují sucho, napadení houbami, vliv posypových solí, molovka thujová nebo hniloba kořenů.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Vzhledem k tomu, že tuje čili zeravy se často vysazují ve větším množství jako živé ploty, je škoda proti jejich reznutí nebojovat. Nejčastěji se k výsadbě do živých plotů využívá odrůda zerav smaragdový (Thuja occidentalis Smaragd). Rostliny jsou poměrně odolné a na pěstování nenáročné. Než však dostatečně prokoření půdou, vyžadují zvýšenou zálivku. Z tohoto důvodu je základem jejich úspěšného pěstování dostatečná zálivka v období po jejich výsadbě a také v suchém létě. Jestliže v průběhu léta neprší, musíme je vydatně zalévat každý týden.

Důležitá je i půda, do které tuje vysazujeme. Jestliže je například jílovitá, je dobré odebrat ji z místa výsadby a nahradit ji například rašelinou kombinovanou s jednou třetinou kvalitního kompostu. Vhodný je k výsadbě i substrát na jehličnany, který lze již připravený zakoupit. Výsadbová jáma by měla být alespoň v rozměrech 30 x 30 cm.


A nyní již k samotným příčinám reznutí. Pokud jste rostliny vysazovali v průběhu suchého léta, je možné, že nedostatečně zakořeněné rostliny proschly a následná vydatná zálivka nebyla rostlinami využita, takže přemokření začalo poté způsobovat zahnívání kořenů. Zdravé rostliny při dostatečné zálivce dokážou obnovovat kořenové vlášení, a tak se rezivění zastaví. Pokud však dojde k zaschnutí rostliny vysazené v jílovité půdě, může dojít dokonce k úhynu celé rostliny.

Také posypové soli mohou způsobit podobné příznaky. Právě proto, že se tuje využívají k výsadbě živých plotů, mohou mít s posypovými solemi tyto potíže. V takovýchto případech nenajdete na postižených částech rostlin žádné známky houbových infekcí ani tam nebude patrné poškození hmyzem.

Příznaky napadení tují houbami jsou na rostlinách patrné obvykle až koncem léta. Většinou se jedná o houby Didymascella thujina nebo Kanatina thujae, které na bázi odumřelých výhonů vytvářejí drobné černé plodničky anebo také zduřelé polštářkovité plodnice.

Může se také objevit na bázi výhonů zřetelný vyhlodaný menší otvor, který za sebou zanechal škůdce molovka thujová (Argyresthia thuiella). Takovéto napadení rostliny je patrné obvykle až v průběhu srpna. Velmi podobný druh je také na jalovcích. Pro ochranu a vylepšení stavu napadených rostlin lze použít například přípravek Dithane DG pro jejich ošetření. Nástřik by se měl opakovat po 2 až 3 týdnech. Ošetřování je vhodné provádět od konce května.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: nybg.org, baumschule-friedeburg.de, hauenstein-rafz.ch, rasadnikmanojlovic.com, depts.washington.edu, cookingupthecure.com, hear.org


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

05. 01. 2013 Reagovat
Zdena: Laguna v zahradě. Poradí mi někdo co mám dělat a jak odvodnit zahradu když ji mám prošpikovanou vodní závlahou,(kterou nemohu porušit výkopy, vzrostlými stromi s hustými kořeny), právě tam kde by se měla udělat drenáž. Tento jev se začal objevovat až po vyýstavbě nových domů v přímém sousedství neb zatravněná procha najednou vystřídala základy na nové domy a tak se voda při deštích nemá kam vsakovat. Mám na místa, kde se drží voda a je to v nejnižším bodě zahrady, nechat navézt zeminu aby se zvedl horizont a voda mohla odtékat skrze plotové pletivo? Bude to užitečné nebo se nic nestane a voda zůstane? Poradí mi někdo? Děkuji Zdena

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha