Rostlinné životabudiče

Rostlinné životabudiče

Rady a tipy, vydáno 04. 12. 2013

V současném uspěchaném světě zná každý z nás hlavně únavu, stres, slabost a špatnou náladu. A z těchto negativ může vzniknout zase jen negativní odezva našeho organismu, kterou je nejčastěji onemocnění. Abychom dokázali zdárně odolávat a bránit se každodennímu vypětí, hledáme stále účinnější prostředky pro obnovu našich fyzických sil a pro posílení psychické odolnosti. Naštěstí příroda jich má pro nás připravenou hned plnou náruč.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

K snad nejznámějším rostlinným posilovačům imunity a přírodním antibiotikům patří třapatka nachová (Rudbeckie). Řadíme ji mezi tradiční léčivky severoamerických indiánů. Echinacea přináší významnou pomoc našemu organismu zvláště v období chřipek a respiračních onemocnění. S velkým úspěchem však dokáže pomoci i zevně v podobě tinktury při léčbě bércových vředů, křečových žil, hemoroidů, růži a lupénce. Vnitřně působí velmi pozitivně na cévní a lymfatický systém a také má pozitivní vliv na činnost srdce. Vzhledem k tomu, že při sušení se velmi významně snižuje účinek třapatky, používáme z této rostliny výhradně tinkturu.

Další rostlinou, u které můžeme ocenit nejen vynikající schopnost účinně bojovat se stresem, ale i s mnohými dalšími neduhy je parcha léčivá též zvaná maralí kořen. Pochází ze Sibiře a své jméno získala podle jelena marala, který tuto bylinu s velkou chutí vyhledává nejčastěji v období říje. Parcha léčivá působí dobře proti stresu, ale také proti fyzické slabosti a únavě. Navíc odstraňuje nechutenství, pozitivně působí na činnost jater a podporuje trávení. Nejsilnější účinek má opět tinktura. Tu stačí užívat obvykle 2x denně. Maralí kořen je také velmi silným afrodiziakem. Jeho silně povzbuzujícího účinku se využívá při doléčování těžkých nádorových onemocnění, dále při syndromu chronické únavy a při mononukleóze a borelióze.

Cestu si k nám našel i další z řady rostlinných životabudičů – magnolka čínská neboli klanopraška známá též i pod označením schizandra. Jejím domovem je Dálný východ. Tato liánovitá rostlina působí díky svému vysokému obsahu vitamínu C a dalších minerálních látek obsažených v plodech a listech jako celkově posilující prostředek. Odstraňuje pocity únavy, zvyšuje odolnost a výkonnost organismu, pozitivní vliv má také na játra, střeva i žaludek, zlepšuje kvalitu vidění a celkově posiluje krevní oběh. Rovněž i u klanoprašky byly pozorovány afrodiziakální účinky. Schizandra rovněž napomáhá snižování hladiny cukru v krvi, působí proti bolesti a horečkám. Pro léčbu se nejčastěji využívá tinktura, ale je možné i užívání čajů. Celá rostlina příjemně voní po citronech.

Rovněž z Dálného východu se k nám dostal také eleuterokok ostnatý čili čertův kořen. Někdy se mu také říká sibiřský ženšen. Stejně jako u pravého ženšenu, tak i v kořenu eleuterokoka ostnatého je obsažena celá řada látek velmi účinných pro boj s únavou, proti stresu, duševnímu vypětí a pro posílení obranyschopnosti organismu. Zabírá i na přepracovanost a pomáhá při rekonvalescenci po těžkých chorobách. Upravuje cévní systém a bylo též zjištěno, že tato rostlina má protirakovinné účinky. Její pravidelné a dlouhodobé užívání zpomaluje rozvoj nádorových onemocnění a zmírňuje negativní následky ozařování. Čertův kořen je také nejvhodnější používat ve formě tinktury, obvykle 2 - 3 x denně.        

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: herbalbiosolutions.us, mesotheliomasymptoms.com, gootjes-allplant.com, garden.ie, annasperenials.blogspot.com, gloria.ac.at, karpatnarmed.com.ua, energeticherbals.com, puraorganic.org,  alibaba.com, herbastress.lt


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha