Rostliny jako spolehlivý barometr

Rostliny jako spolehlivý barometr

Rady a tipy, vydáno 15. 11. 2013

Říše rostlin je nepřebernou studnicí nejrůznějších záhad. Je známo, že některé rostliny mohou nahradit cukr, jiné jsou jedovaté, další zase léčivé, na některé rostliny jsme alergičtí, k jiným rádi přivoníme. Existují však i rostliny, které dokážou předvídat počasí. Zcela zřetelně totiž reagují na povětrnostní změny, a proto mohou fungovat jako spolehlivý barometr.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Pryskyřník je jedním z těch rostlin, které dokážou předpovědět déšť, a to tak, že svěsí okvětní lístky. Stejně tak dokážou předpovědět déšť květy bodláků, které se schovají do vnějších zelených lístků. Kakosty smrduté, často rostoucí byliny rumišť a lesních porostů v předzvěsti deště anebo přicházející noci sklánějí své květy, aby jejich pyl nepoškodila rosa nebo voda.
 
Některé rostliny fungují nejen jako spolehlivý barometr, ale také jako velmi spolehlivé rostlinné hodiny. Měsíček lékařský, velmi významná léčivá rostlina otevírá své květy již mezi šestou a sedmou hodinou ranní, zavírá je pak až kolem 16 hodiny. Pokud se však otevírají později, je jasné, že ten den bude pršet. Sasanka ohlašuje příchod pěkného stálého počasí vzpřímenými květy, svěšenými naopak déšť. Pupava bezlodyžná, kdysi hojně se vyskytující na suchých slunných stráních a loukách, dokáže před deštěn uzavřít své květy tak dokonale, že dovnitř nepronikne ani jedna kapička vody.
 
Kdo se trochu vyzná v rozchodnících, může využít i schopnost těchto rostlin k předvídání počasí. Rozchodník ostrý (Sedum acre) rostoucí nejčastěji na kamenitých stráních a skalách má žlutavé květy, které se na rostlině objevují v průběhu července a kvetou až do září. Zavřou-li se tyto květy na noc, můžete to považovat za příslib pěkného počasí, pokud však rozchodník ponechá své květy otevřené, bude ráno pršet. Velmi podobným způsobem reaguje na počasí i rozchodník bílý (Sedum album).

Znáte ptačinec žabinec? Patří na našich zahradách mezi hojně se vyskytující plevele. Jeho listy jsou mokré, i když je sucho. Své latinské jméno (Stellaria media) nezískal náhodou. Jeho květy se opravdu podobají hvězdičkám. Otevřou-li se jeho květy ráno do deváté hodiny a celá rostlina se pěkně vztyčí, je to záruka hezkého počasí. Pokud květy zůstanou zavřené a rostlina zůstane skloněná, dočkáme se ještě týž den deště.

Všichni ale zcela určitě známe pampelišku čili smetanku lékařskou (Taraxacum officinale), pro jedny úporný plevel, pro jiné zdroj nektaru. I ona je skvělým rostlinným barometrem, který dokáže skvěle předvídat počasí. A nejen to, pampeliška nám poslouží i jako spolehlivé rostlinné hodiny. Pampeliška za pěkného počasí své květy nechává otevřené, před deštěm však své květy zavírá. Květy se rovněž uzavřou i na noc a to již kolem čtvrté hodiny odpolední, a pokud má být ten den hezky, otevřou se znovu kolem šesté hodiny ranní.

Rostlinná říše je velmi zajímavým a neutuchajícím zdrojem poznání.  A protože my lidé máme neustále v tomto směru co objevovat a od přírody se toho můžeme hodně naučit, je třeba, abychom rostliny dobře znali a také se k nim odpovídajícím způsobem chovali.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: parks.it, oregonstate.edu, biabeauty.com, borneoadventure.com, pictureworldbd.com, rancini-mycologie.fr, homeopathyandmore.com, delawarewildflowers.org, florafinder.com, sedumphotos.net, rockerygardenplants.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha