Rostliny, které se ze zahrad rády ztrácejí

Rostliny, které se ze zahrad rády ztrácejí

Rady a tipy, vydáno 18. 07. 2014

Zatímco některé rostliny se v zahradách doslova nekontrolovatelně množí, ať chceme nebo ne, jsou také rostliny, které je zapotřebí v růstu podporovat a vytvářet pro ně co nejlepší podmínky, aby se nám ze zahrad postupně nevytratily.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Kopretina (Leucanthemum)

Kopretiny i přesto, že jsou to trvalky, ze zahrad mizí často. Mnoho pěstitelů je totiž nepřesazuje, přesto, že to tyto rostliny ke svému udržení se v zahradě potřebují. Navíc se velmi často stává, že v sušším prostředí slábnou. Trvale se dají udržovat pouze ve vlhčím místě a nejlépe se jim daří pochopitelně v přírodním lučním porostu. Zvláště u kopretiny největší je doporučováno přesazení po třech letech. Při přesazování rostlinu rozdělte. Kopretiny jsou bohužel také náchylné k vymrzání. 

Šater (Gypsophila) – nevěstin závoj

Okouzlující doplněk jemných květů v bílé barvě anebo v nádechu růžové barvy přidávaný do nejrůznějších kytic, to je nevěstin závoj, neboli šater. Vzhledově je doslova neodolatelný, něžný a křehce působící. Koření však jediným kůlovým kořenem, což je důvod, proč je celkově jako rostlina velmi zranitelný. Stejně tak, jak mu nevyhovuje přemokření, nemá rád ani příliš utuženou půdu a ke svému zdárnému růstu navíc potřebuje vápník v zemině.

 

Řebříček (Achillea)

Stejně tak jako kopretiny, ani řebříčky nevydrží v zahradě na jednom místě nijak dlouho. Trsy řebříčku je nutné zmlazovat a posléze i přesazovat. Z původního bílého řebříčku byly vyšlechtěny i odrůdy barevné, které jsou velmi dekorativní. Pokud jste si koupili kontejnerované rostliny, můžete je vysazovat kdykoli, vždy je však vhodnější podmračné počasí a nepříliš velké vedro. Ideální je ihned při výsadbě použít hnojivo s dlouhodobým uvolňováním živin do půdy. Řebříčky nesnášejí přemokření, proto je vhodné poskytnout jim při výsadbě dostatečnou drenážní vrstvu. Bílé i barevné řebříčky jsou vhodné k sušení. Přes zimu rostlinu necháváme na stanovišti včetně květů a seřízneme ji až na konci zimy či začátkem jara. Snese stejně dobře umístění na slunném, jako i na polostinném stanovišti.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: gardeningwithlaura.com, pepiniere-fleurs-terre.com, livingfashion,co.zn, eagleplants.com, perryhillnurseries.co.uk, altiusdirectory.com, gardensandplants.com, ebay.co.uk, gobotany.newenglandwild.org, douggreensgarden.com, soquelnursery.com, public.wsu.edu


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha