Rostliny kvetoucí na konci léta

Rostliny kvetoucí na konci léta

Rady a tipy, vydáno 04. 09. 2017

Mít neustále kvetoucí zahradu je snem každého zahrádkáře. Druhá půlka léta nám dává příležitost setkat se na zahradách s kvetoucími mečíky, slunečnicemi, jiřinami, liliemi, ale existuje i celá řada lužních, lučních a rolních rostlin, které kvetou ve stejnou dobu a mnohdy jsou neméně půvabné ve srovnání se zahradními květinami, jen třeba mnohem méně známé. I tyto rostliny by nás měly přímo vyzvat k malým cestám za poznáním, za rozšířením našich obzorů.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Co kvete na zahradě

Záhonům v zahradách v průběhu měsíce srpna a září vévodí jiřiny (Dahlia), mečíky (Gladiolus) a růže (Rosea), jezírkům okouzlující růžově či bíle kvetoucí lekníny (Nymphaea), předzahrádkám hortenzie (Hydrangea) a Buddleia, takzvaný letní šeřík. Na skalkách touto dobou rozkvétají trávnička přímořská (Armeria maritima) a rozchodník španělský (Sedum hispanicum).

Co kvete v lese

Požadavek rozmanitosti rostlin ve vaší zahradě vám mohou pomoci splnit i rostliny, pro které jsou typickými místy výskytu spíše okraje lesů či rumiště.  K nim patří v srpnu kvetoucí náprstník červený (Digitalis purpurea), sadec konopáč (Eupatorium cannabium), lopuch větší (Arctium lappa), rulík zlomocný (Atropa bella-donna), v lesních lemech kakost krvavý (Geranium sanguineum), oman německý (Inula germanica).

Na okrajích světlých lesů se můžeme v srpnu setkat s kvetoucí hvězdnicí chlumní (Aster amellus), která se v mnoha zahradách pěstuje v několika kultivarech, často také jako skalnička.

Rostliny kvetoucí na loukách

Pro louky jsou z rostlin kvetoucích v srpnu typické hvozdíky kropenaté (Dianthus deltoides), chrpa čekánek (Centaurea scabiosa), jestřábník oranžový (Hieracium aurantiacum), kozí brada východní (Tragopogon orientalis), kozí brada luční (Tragopogon pratensis), lnice květel (Linaria vulgaris), mydlice lékařská (Saponaria officinalis), vlaštovičník větší (Chelidonium majus).  

Ty nejkrásnější si prohlédněte v galerii:

Na okrajích polí najdete

Přirozený charakter zahrady můžete podtrhnout i některými rostlinnými druhy, které rozkvétají na polích a v jejich okolí jako na svých původních stanovištích. Patří k nim máta rolní (Mentha arvensis), koukol polní (Agrostemma githago), pipla osmahlá (Nonnea pulla), čekanka obecná (Cichorium intybus), durman obecný (Datura stramonium). 

Na vlhkých místech a okrajích řek kvetou

Na vlhkých místech a travnatých březích řek, u potoků a v nivách vyrůstá rdesno hadí kořen (Bistorta major), pipla osmahlá (Nonnea pulla), mochna husí (Potentilla anserina), netýkavka nedůtklivá (Impatiens noli-tangere) a řebříček bertrám (Achillea ptarmica).  

Mnohé z výše jmenovaných v srpnu kvetoucích rostlin se mohou stát trvalými ozdobami vašich zahrad, zvláště pokud dáváte přednost přírodním zahradám.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha