Šikovné náhrady trávníku

Šikovné náhrady trávníku

Rady a tipy, vydáno 04. 08. 2016

Ne každé stanoviště na zahradě se hodí pro pěstování trávníku. Přesto na daném místě potřebujeme z různých důvodů kompaktní zelený pokryv, který je efektní během roku a popřípadě ještě navíc umožňuje i občasné přejití po tomto porostu. Tyto a další výhody umožňují praktické a krásné náhrady trávníku, které díky svým vlastnostem dokážou nahradit zelený koberec ve stínu, v podrostu dřevin nebo na vlhkém stanovišti.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Pokud se chystáte v některých částech své zahrady využít skvělý potenciál náhrady trávníku, určitě se zamyslete nad tím, co od porostu očekáváte. Ještě než se vydáte do zahradnictví pro rostliny, udělejte si poznámky týkající se podmínek na stanovišti, zda chcete, aby byl porost zelený po celý rok, jestli vám nevadí opadavé listy, jaké výšky má porost dosáhnout a zda si třeba přejete barevné květy. Důležitá je také otázka jedovatosti plodů a alergenů, které by vám mohly znepříjemňovat pobyt na čerstvém vzduchu.

Co můžete od náhrady trávníku očekávat

Trávníkové náhrady mohou mít v závislosti na druhovém složení různé vlastnosti. Pokud chcete z porostu sklízet jedlé plody nebo léčivé listy, vyzkoušejte sortiment ovocných dřevin nebo aromatických bylinek. Pokud je ale vaším hlavním požadavkem estetická funkce, vybírejte z ryze okrasného sortimentu. Také si uvědomte, jestli budete po náhradě trávníku často chodit a jaké zátěži musí odolávat. Zatímco některé suchovzdorné mateřídoušky snesou častý pohyb poměrně obstojně, některé půdopokryvné dřeviny si poradí spíše s občasným přejitím.

Nároky na údržbu

Funkci náhrady trávníku plní celá řada trvalek a okrasných keřů. Důležitou vlastností se půdpokryvný charakter růstu, přesto ale tyto rostliny dorůstají různých rozměrů. Zatímco suchovzdorné rozchodníky prakticky kopírují terén, skalníky vrbolisté dorůstají do několika desítek centimetrů. Se stejnou variabilitou se setkáváme také u následné údržby, kterou musíme věnovat rostlinkám po výsadbě. Nízké mateřídoušky, barvínky nebo třeba tlustonitníky si na zahradě žijí svůj vlastní život, ke kterému nepotřebují téměř žádnou specifickou údržbu kromě občasné zálivky. U vzrůstnějších keřů počítejte s občasným tvarovacím řezem, který udrží dřeviny na uzdě.

Proč nahrazovat trávník

Náhrady trávníku mohou možná některým zahrádkářům přijít zcela zbytečné, ale ve skutečnosti se uplatňují v celé řadě případů. Dobrou práci odvedou hlavně na nepřístupném svahu, na suchém nebo naopak vlhkém stanovišti, v kyselém podrostu nebo tam, kde z různých důvodů nedokážeme zajistit vhodné podmínky pro pěstování trávníku. Může jimi být třeba kamenitá půda, stanoviště s nedostatečně mocnou vrstvou zeminy a mnoho dalších případů. Dalším důvodem je také možnost snížení časové náročnosti údržby. Trávník patří mezi jeden z nejnáročnější vegetačních prvků na udržovací péči. Vhodně zvolenou náhradou docílíte výrazné úspory času.

Sortiment rostlin

Vybírat můžete ze sortimentu půdopokryvných trvalek i keřů. Vždy berte v úvahu mechanickou odolnost dané rostliny. Ne všechny druhy si poradí s častou zátěží.Text a foto: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha