Slunečník jako nezbytná výbava každé zahrady

Slunečník jako nezbytná výbava každé zahrady

Rady a tipy, vydáno 16. 06. 2010

Na trhu je nepřeberné množství slunečníků ve velkém cenovém rozpětí i rozdílech kvality. Od těch malých s kovovou kostrou až po těžké a obří slunečníky plátěné. Připravili jsme seriál o slunečnících, kde se podíváme na kritéria výběru, na co dát při koupi pozor, na výběr tvarů a materiálů, srovnání slunečníků i na detaily, které hrají při provozu roli.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...
Slunečník představuje nejrychlejší, levnou a jednoduchou možnost, jak rychle zastínit jakékoliv místo na zahradě. Proto je nezbytným letním vybavením každé zahrady, zejména v případě nově založené zahrady bez bez stínících vzrostlých stromů či zastřešené pergoly.

Materiály a barvy

Hlavní potahovou látkou na slunečníky je polyester, tenký a rychleschnoucí. Těžší materiály zastupuje bavlněné plátno, někdy potažené slabou vodoodpudivou vrstvou. Případně může slunečník pokrývat přírodní bavlna, někdy v takzvané nešpinivé úpravě. Pokud jde o barvy, těžko říci, co na zahradě svědčí o horším vkusu: zda pestrý slunečník v barvách dětského nafukovací míče - anebo slunečník potištěný logy a jmény piva nebo limonád. Ten první patří na pláž, ten druhý nechte zahradní restaurací. Sáhněte nejlépe po barvách přírodních, které zapadnou do zahrady a vnesou do ní eleganci. Na trhu se dají bez problémů najít vkusné slunečníky v režných barvách od pískových přes béžové po hnědé. Jako je třeba slunečník Gardenline, který má v nabídce zahradnicentrumvrkoc.cz za 2800 korun. Z přírodních barev je dobré vynechat jen tmavou vojensky zelenou, která opět příliš evokuje restaurační zařízení.

Slunečník jako nezbytná výbava každé zahrady
​Na materiálu záleží

Konstrukce slunečníků může být kovová, dřevěná nebo bambusová (bambusový slunečník prodává kínga.cz, cena asi 2000 korun). Od kvality konstrukce se odvíjí životnost a bezproblémové používání slunečníku celé léto za zahradě. Tyče slunečníků musejí být z pevného materiálu - nejlepší je tvrdé tropické dřevo, které je odolné vůči vzdušné vlhkosti. Levné slunečníky mívají tyče z plastu. Tyč bývá jednodílná nebo dvoudílná, uprostřed šroubovací.

Pozor: některé dvoudílné tyče levnějších slunečníků mohou mít nedokonalý závit a tyč se může brzy začít ve spoji ohýbat, což snižuje stabilitu celého slunečníku. Tyč proto vždy při nákupu složte, díly sešroubujte k sobě a vyzkoušejte dokonalost spoje. 

Kapsičky žeber slunečníku

Při vybírání slunečníku je potřeba si také dát pozor na citlivé místo, kterým jsou látkové kapsičky, do kterých zapadají konce žeber (což vlastně drží slunečník v otevřeném stavu napnutý). Zkontrolujte, z jakého jsou kapsičky materiálu a jak kvalitně jsou ušité. Musí být pevné, aby se pak na zahradě netrhaly nebo z nich žebra slunečníku volně nevyklouzávala. Ideální jsou kapsičky kožené nebo z pevného hustého plátna. Kožené kapsičky má třeba slunečník Lugano, prodává eva.cz. za necelých 800 korun.
Náklon slunečníku - důležitá a příjemná funkce

Tyče zejména dražších slunečníků lze v půlce \"zlomit\" a stříška se tak dá natočit vždy proti slunci. Naklápěcí kloub je pomůcka velmi ulehčující manipulaci se slunečníkem, protože bez ní jste vlastně odsouzeni při delším pobytu na zahradě pořád slunečník posunovat a přenášet v závislosti na pohybu slunce po obloze. Hledejte proto slunečník s nejlépe oboustranně naklápěcí stříškou, s tou budete mít nejméně práce. 

O jiném zastínění zahrady čtěte v článku Pergola - atypická řešení.

Alena Jansová
Foto: leadergardenfurniture.co.uk, webgarden, La Casa Nova, Teakovynabytek, Gardenfurniturecentre

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha