Srpen, cibuloviny a barevná zahrada

Srpen, cibuloviny a barevná zahrada

Rady a tipy, vydáno 20. 08. 2013

Cibuloviny tvoří mezi okrasnými trvalkami poněkud zvláštní skupinu, neboť vykvétají jen v určitém období. Velkou výhodou je pro nás zahrádkáře, že jejich cibule můžeme kdykoli kromě vegetačního období vyjmout, přenést a vysadit na jiné místo. Vzhled cibulovin v době jejich květu je okouzlující, rozmanitý a jedinečný. Navíc máme tu možnost, že si velkou většinu cibulovin můžeme narychlit, aby nám, jejich květy dělaly společnost na svátečním vánočním stole.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Pokud jsme na jaře kvetoucí cibuloviny vyjmuli z půdy poté, co jim uvadly listy, následně je uložili na suchém a chladném, naprosto temném místě, nejlépe v papírových sáčcích anebo zasypané pískem, aby na ně nemohlo denní světlo a zároveň je uhlídali před hlodavci, můžeme přistoupit nyní k jejich výsadbě

Ocúny sázíme do těžší půdy, asi  15-20 cm hluboko. Hlízy bramboříku pak na 3-5 cm a nejlépe vždy ve skupince po 5 až 6 kusech na vzdálenost 10 x 10 cm. Začátkem srpna je třeba vysadit do půdy krokusy, které pokvetou ještě v říjnu. V druhé polovině srpna pak sázíme na 5 – 10 cm hluboko cibule a hlízy sněženek, česneků, narcisů, krokusů aj.

Cibule mnoha rostlin například tulipánů a narcisů běžně vytvářejí v půdě skupinku zásobních orgánů podobající se paličce česneku. My můžeme jednotlivé malé cibulky od té hlavní oddělit a každou z nich vysadit samostatně. Jiné rostliny jsou naopak utvářeny jako soubor zvětšených a přes sebe uložených listů, příkladem je Agapanthus. To nám pěstitelům množení zrovna neulehčuje, a tak musíme vyčkat, dokud rostliny neodkvetou, vytvoří pak semena a těmi je teprve můžeme množit.

V srpnu čistíme a moříme vybrané cibule a hlízy. Musíme je také dostatečně chránit před myšmi a krysami, a to zvláště tulipánové cibule, které jim velice chutnají.
 
Při řezu mečíků pak co nejvíce dbáme na to, abychom šetřili listy. Pokud bychom jim při řezu do vázy odebraly většinu listů, nestihnou načerpat jejich hlízy dostatek živin ještě přes jejich vyjmutím z půdy.

Dále sbíráme bruty na liliích a poté je vysazujeme na záhon do řad 12 -15 cm x 5 cm. Bruty poté překryjeme rašelinou nebo kompostem.

V první polovině srpna přicházejí na řadu cibule bílých lilií, které vyjmeme ze země a opět vysadíme, ale na nové místo, a to vždy do hloubky 15 cm a ve sponu 15 x 15 cm. Vysazujeme také oddělky  liliochvostce (Eremurus), které sázíme stejně hluboko. Postaráme se jim o písčitou půdu s dobrou drenáží.

Pro zapomnětlivé připomínáme: pokud jste si chtěli letos už konečně připravit na jaro ten okouzlující trávník plný sněženek a bledulí, který jste viděli někde při jarních toulkách přírodou, nyní je ten správný čas!

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: amillionlives.net, mobot.org, mrkurtzsneighborhood.typepad.com, thhelovelyplants.com, houseplantsguru.com, mygarden.uphero.com, gartnerietspiren.dk, members.upc.nl, media.commercialappeal.com, wemoss.org, mypak.info, homeguides.sfgate.com, jardins-sans-secret.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha