Stěhujeme rostliny na konci sezóny

Stěhujeme rostliny na konci sezóny

Rady a tipy, vydáno 29. 08. 2014

Mluvíme-li na tomto místě o stěhování, nemáme tím na mysli stěhování bytu ani osob, ale stěhování přenosných rostlin, které by zimu venku na zahradě, terase či balkoně nepřežily, a proto je musíme umístit na mrazu prostém místě, abychom se z jejich krásy mohli opět těšit v příští vegetační sezóně.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.


Kdy začít se stěhováním

Každoročně si klademe tu stejnou otázku, kdy máme rostliny přestěhovat, aby neutrpěly chladem, případně prvními mrazíky. S úklidem rostlin však není třeba spěchat, venku je jim lépe než někde v tmavém sklepě. Pozvolné ochlazování posiluje obranyschopnost těchto rostlin, jejich odolnost, a tak jim dává dostatek příležitosti k tomu, aby si postupně přivykly na krátké dny a nízké teploty. V oblastech, kde je mírnější klima, mohou rostliny na balkonech, terasách zůstat déle než ve vyšších nadmořských výškách. Správné datum přemístění nádobových rostlin nenajdete v žádném kalendáři, a tak i v tomto směru je třeba řídit se, jak se správně říká, selským rozumem.

O zimovišti rozhoduje původ rostlin

O typu zimoviště u jednotlivých druhů rostlin rozhoduje jejich původ. Neboť ty rostliny, které pocházejí z tropů, jako jsou například ibišky, mračňáky, banánovníky, by měly putovat na zimoviště jako první, a to už tou dobou, kdy teploty venku poklesnou na 10°C. U rostlin pocházejících ze středomoří přistupujeme k zimování o poznání později. Olivovníky, marhaník granátový, oleandr, fíkovník smokvoň by měly zůstat venku, co nejdéle to půjde, jelikož první mrazíky překonají obvykle bez jakýchkoli potíží. Právě u nich platí, že pozvolné ochlazování je posiluje. Časné mrazíky v říjnu mívají obvykle jen krátké trvání. Jakmile přijdou, můžete rostliny přenést dovnitř a když se zase oteplí, přeneste je zpět ven.

Jak je to s množstvím světla

Správná intenzita světla má významný vliv na úspěšné přezimování rostlin. Světlo i přes zimu potřebují bezpodmínečně všechny stálezelené rostliny jako například citrusy, rozmarýna, vavřín. Zatímco opadavé rostliny jako jsou olověnce, fíkovníky nebo brugmansie přezimují i ve tmě, a to bez problémů. Ideální je situace, kdy se jim naskytne možnost alespoň minima denního světla třeba někde u sklepního okénka.

Různé druhy potřebují různé podmínky

Brugmansiím (andělským trumpetám) postačí slabě osvětlený prostor, neboť na podzim shazují listy. Co se teplot týče, spokojí se s 5 – 15°C. Mračňák nás může překvapit tím, že vykvete i během zimy, podaří se mu to však jen na světlém stanovišti. Na místo pro přezimování jsou velmi skromné buganvileje. Nezapomeňte také na to, že mnohé rostliny vytvoří v průběhu své vegetační sezóny nejen množství květů, ale i nových výhonů, a tak budou před zazimováním potřebovat sestříhat.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: gardengenetics.com, blackgold.bz, novenytar.krp.hu, willowaynurseries.com, strangewonderfulthings.com, groundworksbvi.com, latin-wife.com, public.asu.edu, keepmywords.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha