Styl předzahrádky v různých prostředích

Styl předzahrádky v různých prostředích

Rady a tipy, vydáno 06. 11. 2015

Předzahrádky byly dříve přirozenou součástí českých zahrad, které se objevovaly v městském a především ve venkovském prostředí. Byly tematicky různě laděné a byl to první prostor na pozemku, který uviděl právě příchozí návštěvník. Úprava předzahrádky mnohé jasně vypovídala o zájmech majitele zahrady. Často ji doplňovaly okrasné keře, solitérní ovocný strom nebo pestré trvalkové záhony.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Při srovnání předzahrádek v rámci České republiky i jinde ve světě objevíte mnoho různých stylů. Zatímco v Čechách najdete pestrou škálu stylů zaměřených především na ovocné stromy a kvetoucí okrasné rostliny, v Anglii na vás dýchne atmosféra přírodních trvalkových společenstvech v kombinaci s tvarovanými živými ploty.

V Holandsku vás zase zaujme formální zahradní styl orientovaný na pravidelné formování koncepce. Hlavním tématem jsou tu stálezelené striktně tvarované živé plůtky a bohatý sortiment hortenzií nebo jiných okrasných keřů, mezi nimiž se často opakují růže v mnoha odrůdách a formách růstu.

V České republice se trendy tvorby předzahrádek během desítek let výrazně změnily. Zatímco dříve byly předzahrádky naprostou samozřejmostí, dnes tyto prostory často zcela chybí. Návštěvník tak z veřejně přístupného prostoru ulice přejde přímo do soukromé části zahrady.

Předzahrádky v minulosti

Hlavním tématem předzahrádek byla užitková a estetická funkce, které se občas vzájemně propojovaly. Vedle okrasných trvalkových záhonů byl vysazen také solitérní ovocný strom, který rodinu zásoboval čerstvým ovocem. Praktickou a estetickou funkci plnily také květinové záhony, na kterých byly kromě trvalek pěstovány také dvouletky, letničky a tradiční cibuloviny. Právě tyto květiny se často používaly na výzdobu domácnosti i pro různé příležitosti. V sortimentu se objevovaly domácí léčivky a aromatické rostliny, které se využívaly pro přípravu bylinných nálevů užívaných při nachlazení a různých nemocech nebo v sušené formě jako nutné koření. Záhony měly většinou pravidelný tvar, který byl účelný a praktický i pro údržbu. Celkový styl byl jednoduchý a nebyl doplněn ani žádnými estetickými prvky, spíše ho tvořilo praktické posezení na lavičce.

Současnost zaměřená hlavně na okrasnou funkci

Pokud předzahrádka zcela nechybí, bývá většinou komponována jako okrasná zahrada. Hlavním tématem tak bývají trvalky, okrasné keře a v menším poměru okrasné trávy. Okrasnou funkci plní také pestrá výsadba letniček. U nově zrekonstruovaných venkovských sídel majitelé také mnohdy obnoví původní vzhled předzahrádky, kde se doplňují staré druhy trvalek s ovocnou výsadbou.

Všeobecným trendem je tvorba nízkoúdržbové výsadby, která nevyžaduje příliš častý dohled. Tento požadavek vychází ze stylu života, který se promítá také do zahradní tvorby. V moderně pojatých předzahrádkách se tedy v menším zastoupení objevují prérijní štěrkové záhony nebo výsadby suchovzdorných rostlin. Prostor předzahrádky dříve plnil důležitou funkci, byl to totiž pomyslný přechod mezi veřejným a soukromým prostorem. Dříve tedy nebylo nutné budovat vysoké neprůhledné oplocení, které je běžné v současné době i na venkově.

Text a foto: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha