Tipy, jak využít kopřivy pro vnitřní očistu těla

Tipy, jak využít kopřivy pro vnitřní očistu těla

Rady a tipy, vydáno 29. 02. 2016

Možnosti využití kopřiv k nejrůznějším účelům jsou natolik bohaté, že je škoda, abychom se omezovali jen na vaření kopřivového čaje či špenátu, anebo dávali kopřivy housatům. Kopřivy mohou být velmi prospěšné našemu zdraví, domácnosti a účinkují i na krásu těla. Jen je potřeba vědět, kdy a jak je trhat a sušit a jakým způsobem je připravovat.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Vzhledem k vysokému obsahu minerálních látek, jako jsou vápník, železo, fosfor a hořčík, dokážou kopřivy dodávat našemu organismu také dostatečné množství vitaminu C. Nejvyšší podíl těchto látek mají na jaře, kdy můžeme sbírat celé mladé výhonky. Pozor ale na místa, kde rostou až příliš bujně, to by mohly v sobě hromadit vysoké množství dusičnanů. Tam je tedy raději nesbíráme. Chceme-li odbourat palčivou chuť kopřiv, spaříme je horkou vodou o teplotě cca 80 °C. 

Zdravotní účinky kopřiv

Čerstvé listy kopřiv anebo kopřivová tinktura pomohou zastavit krvácení z nosu nebo z otevřených ran. Kopřiva je velmi účinná také jako povzbuzující prostředek na zažívací trakt. Prospívá při průjmech, v boji proti parazitům a proti vředům a nadýmání.

Trpíte-li dnou anebo vaše tělo příliš zadržuje vodu, popíjejte čaj z kopřiv, má totiž močopudné účinky. Dokáže ztlumit zánět močových cest. Kopřivová tinktura je také jedinečný prostředek k podpoře hojení popálenin a opařenin. Kopřivy umí také pozitivně ovlivnit tvorbu červených krvinek, anebo snížit hladinu cukru v krvi. Mají ozdravný účinek také v tom, že pomáhají vyplavovat z těla toxické a odpadní látky.

Kopřivové očistné kúry

Jestliže se rozhodnete pro očistnou kúru organismu pomocí šťávy z kopřiv, nejlepší způsob, jak si šťávu uchovat, je v malých dávkách si ji zmrazit. V ledničce vydrží čerstvá jen pouhé 2 dny.

Nejdříve si pomocí odšťavňovače vyrobte čerstvou šťávu, která bez tepelného zpracování obsahuje vitamin K a E. Abychom s její pomocí dokázali pozitivně ovlivnit metabolické funkce organismu, ale i vzhled kůže a vlasů, je třeba ji popíjet po dobu 2 týdnů v množství 1 polévkové lžíce 3x denně. Kopřivovou šťávu si ředíme vodou nebo čajem.

Kopřivový sirup

Další možností, jak dopřát svému organismu očistu pomocí kopřivové kúry, je vyrobit si kopřivový sirup a užívat ho pravidelně po dobu jednoho měsíce. 

Na kopřivový sirup budeme potřebovat přibližně 40 mladých výhonků kopřiv cca 20 cm dlouhých. Ty opláchneme a pak svaříme v hrnci společně s 1,5 litrem vody a jedním chemicky neošetřeným citronem. Následně přecedíme a přidáme 2,5 kg cukru a za stálého míchání uvaříme hustý sirup. Do vzniklého sirupu těsně před koncem vaření vmícháme šťávu ze 3 citronů. Hned za horka stočíme sirup do lahví a užíváme 4 polévkové lžíce denně po dobu 1 měsíce.

Kopřivové čarování

A abychom nezapomněli na kouzelné účinky kopřiv! Říkávalo se, že kopřivy mají velkou moc a odhánějí zlé duchy. Pokud rostly v rohu zoraného pole, dokázaly ochránit úrodu před škůdci. Rozházené okolo stavení odvracely choroby. A jestli nošení kopřivy jako amuletu dokázalo odvrátit od člověka jakékoli nebezpečí, pak je kopřiva opravdu žahavým zázrakem a nad jejími účinky nelze než užasnout.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha