Tipy pro městské zahrady a zahrádky

Tipy pro městské zahrady a zahrádky

Rady a tipy, vydáno 18. 09. 2013

Pro dobrý pocit z pobytu na čerstvém vzduchu se velmi často i v městech pouštíme do budování zahrad a zahrádek. K naplnění našich požadavků poslouží stejně dobře jakýkoli zahradní styl, pokud bude harmonizovat s okolím a s naším obydlím.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Ve městské zahradě se můžete bez obav pustit i do vytváření venkovského stylu. Pořiďte si do ní nahodile vydlážděný chodník, okolo zídek vysaďte květiny, které se svým růstem budou postupně snižovat, ke vchodu do domu umístěte dřevěnou lavičku natřenou na bílo a alespoň u jedné stěny opřete treláž, po které se bude časem ovíjet krásná pnoucí růže. Na otevřené vydlážděné místo uprostřed záhonů umístěte zahradní nábytek. Zbytek pozemku zaplňte pestrou sbírkou rostlinných druhů ve venkovském stylu. Čím volněji a nahodileji budou rostliny vysazené, tím důležitější roli budou hrát v zahradě pevné konstrukční prvky a kmenové rostliny. Pokud by tomu tak nebylo, vznikl by v zahradě chaos.

Vizuálně velmi zajímavý prostor můžete ve své městské zahradě vytvořit také díky nápaditému pojetí chodníků a dlažby. Využít můžete stejně dobře beton, cihly, kámen, šlapáky, oblázky a vytvořit s jejich pomocí vizuálně zajímavé prostředí. Venkovní prostor můžeme směle nazvat městskou zahradou i tehdy, pokud architektonické řešení pro vaši zahradu bude navrhovat až ze tří čtvrtin stavební prvky a pouhou jednu čtvrtinu budou tvořit zástupci rostlinné říše. Toto řešení je ideální, pokud víte, že na péči o rostliny vám při vašem zaměstnání nebude zbývat mnoho času.

Nepřehlédnutelný prvek každé zahrady tvoří vyvýšené záhony obklopené například cihlovými zídkami, a to zvláště tehdy, pokud ladí s cihlovou zdí kolem celé zahrady. Na městskou zahradu se navíc vejde často i pergola. Vytvořená z měkkého mořeného dřeva umocní přírodní vzhled vaší zahrady. Rohové sloupky se časem zazelenají pod listovím popínavek a tehdy napněte mezi horizontální trámky pergoly dráty, aby se rostliny mohly dále rozšiřovat a vytvořit na pergole zelenou střechu. U vyvýšených záhonů snadno docílíte výrazného efektu tak, že je osadíte rostlinami, které budou po nějakém čase doslova přetékat přes okraje, změkčovat jejich přísné rovné linie. Právě díky přepadajícím rostlinám docílíte požadovaného uvolněného stylu.

Nezapomeňte, že barvy, stejně jako zvuky a vůně ovlivňují náladu. Pro svou městskou zahradu tedy vyberte alespoň několik výrazně vonících rostlin a vysaďte je například do blízkosti posezení, každé sebemenší zavanutí větru vám pak připomene, jaké voňavé rostlinné parfémy na své zahradě pěstujete. Samotné umístění zahrady, stejně jako její orientace ke slunci anebo vybrané a použité stavební materiály, to vše bude vytvářet celkovou kompozici vašeho zahradního stylu. Pokud je vaše městská zahrada menších rozměrů, bude zvlášť důležité, aby barvy v ní použité spolu vzájemně harmonizovaly.

Díky dobrému designu můžete mít ze své zahrady či zahrádky, i když je třeba v samotném centru města, maximální potěšení. Nebojte se popustit uzdu své fantazii a při vytváření plánů vaší zahrady si zkuste představit, jak by tento prostor měl podle vás vypadat asi tak za dva roky.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shelterness.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha