Trávník po dovolené

Trávník po dovolené

Rady a tipy, vydáno 13. 08. 2015

Pokud jste trávník v poslední době nechali trochu přerůst a nijak zvlášť o něj nepečovali, třeba proto, že jste byli na delší dovolené, nyní je čas začít se těmto zeleným partiím zahrady opět důkladně věnovat.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Zanedbaný trávník chce opět pravidelnou péči

Důležité je hlavně začít znovu trávník pravidelně sekat. V srpnu již trávník nehnojíme, ovšem sečeme ho každé dva týdny. Odstraňujeme z něj rovněž plevelné rostliny. K této činnosti bychom měli být dobře vybaveni, už proto, abychom si na rukách nenadělali puchýře. Vhodnými nástroji jsou vypichovače plevele vyráběné z trvanlivé odolné ocele. Použít ovšem můžeme i kypřící drápky nebo plecí škrabku. Trávníkům můžeme výrazně vylepšit vzhled tak, že jejich okraje zarovnáme rýčem.

Vyschlý trávník

Dlouhotrvající sucho a vysoké teploty se mohou na trávnících podepsat nenapravitelným způsobem. Tráva začíná nejdříve žloutnout, pak hnědnout až nakonec úplně uschne. Se zálivkou bychom tedy v letních vedrech neměli rozhodně otálet, jinak se na trávníku dočkáme nevzhledných skvrn a trávník zde budeme muset následně obnovovat. O nutnosti zásobovat trávník vodou rozhodne nejen barva trávníku a vysoké teploty, ale i druh půdy, na níž trávník vyrůstá. Jen malé množství vody dokáže zadržet písčitá půda s malým množstvím humusu. Na těchto půdách zaléváme trávníky každý čtvrtý den půl hodiny hadicí s většími otvory v trysce. Každý týden, někdy už každý pátý den zavlažujeme středně těžké půdy, pokud možno tryskou s jemným rozstřikem, a to vždy po dobu jedné hodiny. Jestliže půda pod naším trávníkem vyschla natolik, že je suchá do hloubky 4 až 5 cm, pak hned napoprvé zavlažujeme trávník tak dlouho, dokud znovu neobnovíme kontakt se spodní vlhkou vrstvou půdy pod ním.

 

Sekání dlouho neošetřovaného trávníku 

Při obnovování péče o trávník hned napoprvé sekačku nastavíme na poloviční výšku těch nejvyšších travin. Vyvarujeme se okamžitého sekání trávy na krátko, neboť bychom tak vytvořili další holiny v trávníku a podpořili navíc růst plevelů. Dále při každém sečení trávy zkracujeme výšku sekání vždy o kousek a sečeme trávník pravidelně v odstupu cca 4 – 6 dní. Během měsíce tak docílíme znovu krásného trávníku.

Co dělat s holými místy

Na malé holiny nám postačí umístit travnaté záplaty. Jestliže jsme však trávník již ošetřili a stále na něm zůstávají holá místa, přikročíme k jejich opětovnému osetí.

Plevel a jeho chemické ošetření

Pokud se nám nepodařilo mechanickou cestou zbavit trávník plevelů, počkáme pár dní a vyzkoušíme chemickou likvidaci plevelů. Počkáme si, a jakmile plevel vytvoří několik základních lístků, tak aby byla schopna přijímat dostatečné množství zálivky, ošetříme plevel chemicky. Jakmile nasadíme chemickou likvidaci plevelů, nesmíme pak trávník alespoň týden hnojit.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: topturf.net, gelderman.com, griffinpest.com, naturebassin.com, bentwoodrealty.com, outdoortheme.com, mrgrassblog.net, greenthumb.co.uk.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha