Tropické teploty a sucho - jak se s tím vypořádat na zahradě

Tropické teploty a sucho - jak se s tím vypořádat na zahradě

Rady a tipy, vydáno 28. 07. 2015

Naše zahrady jsou v letním horkém počasí vystaveny nebezpečí praskání půdy, trpí zvlášť stálezelené keře a jezírková voda, rovněž některé druhy zeleniny a o květinách nemluvě. Podívejme se dnes tedy na to, jak své zahradě pomoci snášet vedro a nedostatek vody.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...
 

Sucho a dřeviny

Sucho může postihnout všechny dřeviny bez rozdílu. Opadavé dřeviny mohou suchem předčasně shodit listí. V příštím roce by se však bez problémů měly zazelenat znovu. Naproti tomu stálezelené rostliny se se suchem vyrovnávají mnohem hůře a mohou se tedy značně poškodit. Zalévat je tedy v období sucha musíme. Pokud v období sucha nemůžeme zalévat, je nutné hned na začátku suchého období jednou zalít, a to velmi důkladně, což znamená 40 l/m2. Půdě dáme důkladný pokryv v dosahu kořenů, a to cca 10 cm vysoký. Jako náhražku lze použít černou fólii.

Kvetoucí voda

Tropické teploty při současném počasí s sebou velmi často přinášejí potíže s jezírkovou nebo rybniční vodou. Ta mění svou barvu do zelena, modra nebo do červena. K těmto změnám dochází v důsledku silného rozmnožení řas. Po několika dnech, jakmile horka ustanou, voda se vyčistí sama, nemusíme ji tedy hned vypouštět a nahrazovat novou, neboť tím by se poškodily nejen rostliny, ale uškodilo by to i rybám.

 

Schnoucí trávník

V případě nedostatku vláhy ukazují traviny svou namodralou barvu. Jakmile však sucho trvá již déle, listy trávy nejprve zežloutnou, pak zhnědnou a uschnou. Pokud vám činí problém rozpoznání namodralého odstínu trávy problémy, vyryjte pro kontrolu cca 10 cm silný vzorek z trávníku. Ihned poznáte, zda je třeba zalévat. Je-li polovina zeminy suchá, je nutné nastoupit se zálivkou.

Zabraňte množení komárů

Je-li nedostatek vody, setkáváme se s jevem, kdy se vodní nádrže na zahradách stávají množírnami komárů. Zásobníky vody tedy zakrýváme víkem a k vodním rostlinám v zahradním jezírku přidáme i ryby, které si larvami ve vodě i hmyzem na hladině poradí. Pro ryby však musíme mít zajištěnou možnost přezimování.

Když trpí suchem zelenina

Pokud zálivkou nepřekryjeme v zeleninové zahradě období sucha, je nebezpečí popraskání kořenů, jakmile přijde náhle vláha. Proto se doporučuje zalévat pravidelně jak mrkev, celer, petržel, tak i brukvovitou zeleninu. Zvláště celer je náročný na vodu i živiny.

Jak snížit odpar vody ve sklenících

Ve dnech, kdy jsou rána ještě chladnější, což připadá v úvahu nejčastěji v srpnu, otevíráme větrání ve sklenících a fóliovnících až později, jak se oteplí. Zbytečně tak zde neklesne teplota vzduchu a snížíme tím zároveň i odpar vody.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: naturallivingmag.com, community.archant.net, sallischandler.co.uk, myrockwallnews.com, 4.bp.blogspot.com, lazarlandscape.com, thenewecologist.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha