Tvarování buxusu - víte, jak na to?

Tvarování buxusu - víte, jak na to?

Rady a tipy, vydáno 05. 06. 2013

V Římě se upravovaly zimostrázy (buxusy) a také cypřiše do nejrůznějších geometrických tvarů a různých soch již před 2 tisíci lety. Dokonce z nich Římané vytvářeli celé obrazce bitev. Na dlouhou dobu toto umění v Evropě v průběhu neklidných staletí zůstávalo pozapomenuto, dokud jej na výsluní opět nepřivedlo období renesance. Tehdy se tvarování buxusu stalo doslova módní záležitostí v nově založených zámeckých zahradách a usedlostech.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

U buxusu stejně jako u kterýchkoli jiných rostlin však tvarování vyžaduje velkou trpělivost a také pochopení pro specifické potřeby jednotlivých druhů rostlin. Buxusy lze s úspěchem tvarovat do volnějších spirál, kompaktních spirál, tvaru pyramid, koulí, koulí na kmínku, kostek, kvádrů, vajíčka, polokoule, sloupu a dalších tvarů například připomínajících zvířata anebo bonsaje.

Velmi často tvarované buxusy zdobí okraje záhonů, vytvářejí nižší živé plůtky, které se snadno udržují, neboť nárůst rostlinné hmoty u zimostrázů není tak velký jako u jiných rostlin vhodných pro tvarování.
Udržovací řez, jehož cílem je udržení tvaru rostliny je možné provádět takřka kdykoli. Odložíme ho pouze v případě mrazu anebo silného slunečního záření. Ideálním termínem pro řez je doba, kdy výhonky jsou již vyzrálé, ale doposud se nezačaly větvit. Buxus vyhání nové výhonky obzvlášť brzy, a tak je možné stříhat jej poprvé již v květnu.  Podle rychlosti růstu rostliny je možné provést ještě druhý případně i třetí řez. Poslední řez by měl být proveden nejpozději začátkem října, neboť zimostráz vždy po střihu zareaguje ještě tvorbou nových výhonů a ty již do prvních mrazíků nejsou schopny vyzrát a zmrznou.

Nezapomeňte, že rostliny, které mají být tvarovány do specifického tvaru, se musí před samotným tvarováním dobře ujmout, a to ať jsou vysazené ve volné půdě anebo v nádobě. U mladých rostlin musí být brán ohled na budoucí tvar sestřihu již při prvním seřezávání. U zimostrázu a borovice se však první řez většinou vůbec neprovádí. U rostlin, kde je záměrem vytvarovat později kulovité anebo jiné širší tvary, musí být střih prováděn tak, aby se rostlina mohla za všech okolností bohatě větvit a vyhánět již z báze. Naopak u rostlin, které mají být tvarovány na kmínku, je nutné ponechat část centrálního výhonu. Jedná-li se o zmlazovací řez, při dobré péči snese buxus i hluboký řez do starého dřeva.

Pro dobře provedený sestřih je nutné vybavit se správnými pomůckami. Nůžky určené pro střih zimostrázů jsou nůžky, které původně sloužily ke stříhání ovcí. Z toho důvodu musí být vždy velmi ostré a tak se hodí i na střih jemných výhonů okrasných dřevin. Jsou konstruované tak, aby se samy odpružily zpět do otevřené pozice. Protože se drží pouze jednou rukou, myslete na to, že práce s nimi je poměrně namáhavá. Pro kratší zásahy anebo pro trénované ruce jsou však skvělé.

Máme-li v úmyslu stříhat více rostlin do stejného tvaru, je dobré připravit si šablonu. Základ šablon tvoří obvykle několik kovových tyček a drát. Základem komplikovanějších tvarů jsou šablony, které zůstávají na rostlině. Pro rostliny pěstované do tvaru zvířat se nejčastěji využívají umělé mřížky pro udržení substrátu anebo plastem potažené králičí pletivo.

Tvarová rozmanitost dřevin je tak velká, že ke každému tvaru se nejlépe hodí určitá rostlina. Pokud jste se rozhodli pro buxus, začněte s tvarováním u jednodušších geometrických objektů, jakými jsou například koule anebo obdélníky. V tomto případě vám usnadní práci papírové šablony.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: cdn.designrulz.com, apzeldinimas.biz, thesundaytimes.co.uk, herplant.be, citynews.com.au, img.ehowcdn.com, riverhillgardensupplies.com, toptopiary.co.uk, productimages5.serenataflowers.com, barrysgardencentre.ie


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

16. 12. 2016 Reagovat
Linda Salficka: Dobry den , chtela bych se zeptat kde je moznost objednat sablonu na nejaky zvire na vystrihani buxusu dekuji

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha