Tvoříme zahradu - vybíráme styl a tvary záhonů

Tvoříme zahradu - vybíráme styl a tvary záhonů

Rady a tipy, vydáno 25. 03. 2011

Tvary záhonů a použité rostliny dávají zahradě osobitý styl. Konkrétní styl, ve kterém bude zahrada založena je vytvářen užitím určitých pravidel při navrhování, jako je například pravidelnost tvarů záhonů, užití symboliky barev a zahradních doplňků, vzájemný poměr kvetoucích a stálezelených dřevin, apod.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Výběr stylu zahrady určuje architektura domu, vhodné klimatické prostředí,tvar, velikost a poloha pozemku,  přání a možnosti  zákazníka a také způsob, jakým chce zákazník zahradu využívat.V úvahu bereme děti, domácí zvířata i zvyklosti .Při návrhu je nutné brát ohled na náročnost údržby zahrady vzhledem k časovým možnostem zákazníka. Bezúdržbová zahrada neexistuje, každý styl sadové úpravy vyžaduje méně či více péče. Zde uvádíme pár příkladů v jakém stylu lze zahradu kompozičně upravit.

Formální zahrady
Formální neboli pravidelné zahrady jsou založeny na použití geometrických tvarů a proporcí. Jsou to především symetrické záhony, stříhané živé ploty a stěny. Do zahrady může být zakomponována voda v podobě fontán nebo vodotrysků.

Moderní styl zahrady
Odpovídá dnešnímu trendu okrasných a odpočinkových zahradních partií.Vyznačuje se jednoduchými liniemi a jednoduchým, ale výrazným použitím jednotlivých prvků. Řídí se heslem „v jednoduchosti je krása.“ Tvary záhonů bývají nepravidelné a oblé. Barvy jsou jasné, čisté a vytvářejí kontrast. Střídmost nadevše: jeden vhodně vybraný dominantní prvek výrazně posílí celkový koncept. Zahrady založené v moderním stylu bývají díky převaze výsadeb ze stálezelených rostlin méně náročné na údržbu.

Tvoříme zahradu - vybíráme styl a tvary záhonů

Venkovské zahrady
Jejich motivy pocházejí ze selské zahrady, která patří na venkov. Typické jsou klikaté cestičky mezi záplavou barevných květin, významnou roli tu hrají i altány, besídky a nábytek z přírodních materiálů. Celkový duch je spíše neorganizovaný s fantastickou mozaikou barev. Na osázení se používají jednoduché rostliny jako kopretiny, hrachory a měsíčky. Osázení vynikne hlavně v létě, kdy jsou květiny nejkrásnější. Venkovská zahrada je synonymem pravé vesnické zahrady, záplavy barev a vůní, vychází z kombinace trvalek, keřů růží, ovoce i zeleniny.

Tvoříme zahradu - vybíráme styl a tvary záhonů

Orientální typ zahrady
Základním motivem orientální zahrady je měřítko. Kompozice se vyznačuje střídmostí výrazu, uměním náznaku a smyslem pro vytříbenou eleganci a asymetrii. Velká pozornost je věnována práci s kameny, které představují hory, nanizaci – zmenšování a tvarování dřevin.
Tvary záhonů a výběr rostlin pro osázení
Tvary záhonů můžeme vybírat ze striktně přímých – geometrických tvarů, nebo  pravidelně či nepravidelně zvlněných tvarů. Geometrické tvary záhonů je třeba volit s citem protože mohou někdy působit nepřirozeně a vůči okolní přírodě až příliš kontrastně. Naopak rozvlněné linie záhonů jsou přírodě vlastní, působí jemněji a tyto křivky se také navzájem dobře kombinují. Rozvlněné tvary nejsou nahodilé, je třeba aby na sebe linie navazovaly, pozor na kýčovité vlnky beze smyslu.

Tvoříme zahradu - vybíráme styl a tvary záhonů

Pro úpravu povrchu záhonů můžeme vybírat z více možností, jedná se o estetickou i funkční vlastnost. Záhony můžeme překrýt mulčovací borkou, kačírkem (valounky)  různých frakcí a odstínů barev, či drtí z různých materiálů (vápenná drť, štěrková drť, atd…).Tyto materiály můžeme také navzájem kombinovat.Volba správného materiálu na povrch záhonů vyplývá jednak z estetických požadavků projektanta a zákazníka a jednak z nároků jednotlivých rostlin. Například skalničkám a travinám se daří mnohem lépe v sypkých vzdušných nenasákavých materiálech jako je kačírek nebo drť, v mulčovací borce tyto rostliny často vyhnívají. Stinným partiím zahrady s vřesovištními rostlinami zase naopak mulčovací kůra vyhovuje díky schopnosti částečně zadržet vlhkost. Pro omezení růstu plevelů v záhonu můžeme použít mulčovací geotextilii. Tato textilie je z vrchu propustná pro vodu,  přiléhá k půdě a jsou do ní vyříznuty otvory pro rostliny, z vrchu je překryta borkou nebo kačírkem, takže není vidět.Výrazně nám pomáhá udržet záhony v bezplevelném stavu a šetří nám tak čas a práci. Dalším dobrým pomocníkem pro snadnou údržbu zahrady je lemování okrajů záhonů na rozhraní s trávníkem různými typy dlažeb (žulová kostka, drobnější zámková dlažba apod.) nebo neviditelným plastovým obrubníkem z kvalitního UV stabilního plastu. Pomůže nám to držet stále stejný tvar záhonu a zamezíme tím prorůstání trávníku směrem do záhonů.

Tvoříme zahradu - vybíráme styl a tvary záhonů

Jak vybírat rostliny do záhonů
Nejprve musíme o zahrady vybrat kosterní osadbu, tzn. Většinou stromy nebo solitení keře, které tvoří tak zvanou kostru zahrady. Potom doplníme spodní patro výsadeb, tam patří keřové výsadby. Své místo na zahradě mají rovněž výplňové rostliny jako jsou trvalky, či letničky a cibuloviny, které vyplní volná místa mezi vzrostlejšími rostlinami. Nezastupitelné efekty na zahradě vytvářejí trávy a bambusy. Vlní se a šustí ve větru, takže záhony oživují zvukem a pohybem. A konečně vodní a mokřadní rostliny vyjímající se v zahradách s vodními plochami. Osázení záhonů určuje projektant dle zvoleného stylu zahrady, dle klimatických a stanovištních podmínek.Vždy by měly být respektovány nároky rostlin na vláhu, požadavky na půdu a množství slunečního světla. Rostliny by měly být sázeny od sebe tak daleko, aby si nepřekážely ani v dospělosti, každá rostlina by měla mít kolem sebe dostatek prostoru pro svůj růst a vývoj. Je nežádoucí záhony osazovat příliš na husto jen z důvodu aby byly zpočátku plnější a lépe vypadaly již po výsadbě. Z hlediska výsadby by měla být zahrada koncipovaná tak, aby v každé roční době něco kvetlo a aby byl vyvážený poměr mezi stálezelenými a kvetoucími rostlinami.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Barbora Nahodilová
Projektant: Ing. Kristina Kolářská (Chaloupková)
www.stylovezahrady.cz


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha