Účinky léčivých rostlin, které si můžeme sami vypěstovat - 1. část – sběr a sušení

Účinky léčivých rostlin, které si můžeme sami vypěstovat - 1. část – sběr a sušení

Rady a tipy, vydáno 26. 12. 2014

Není na světě bylina, aby na něco nebyla! Tak toto je známá obdoba tvrzení nejednoho samoléčitele, který se již mnohokráte snažil uzdravit bylinkami, ideálně těmi, které si sám vlastnoručně na své zahradě či pozemku vypěstoval. Je jasné, že mnoho rostlin a léčivých bylin roste i volně v přírodě a naopak se třeba v zahradě pěstují velmi obtížně. My se však zaměříme v našem seriálu na rostliny, které se dají s úspěchem pěstovat na našich zahradách a jejichž léčebné účinky pak můžeme zužitkovat při vlastní léčbě.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Schopnosti uzdravovat a léčit za pomoci bylin

Mnozí z nás, již lačně naslouchali v hodinách přírodovědy, které byliny by mohly být zužitkovány tím správným způsobem, někteří jejich léčivým účinkům uvěřili, až je vyzkoušeli na vlastním těle, některé rostliny však již odpradávna léčily naše předky, a tak jsme nikdy ani nepochybovali o tom, že by mohly takovéto účinky mít. Pochopitelně k léčivým rostlinám mívali vždy blíže lidé žijící v blízkosti lesů, luk, strání zkrátka ti, kteří měli přírodu takzvaně za humny. Často měli o těchto rostlinách mnohem lepší znalosti než ti, kteří se o nich učili jen ve školách, neboť léčitelská a bylinkářská praxe, ačkoli byla často znevažována a dokonce i perzekvována, byla tou nejlepší školou života předávanou z generace na generaci.

Jak a kdy rostliny sbírat

Samozřejmé je, že chceme-li rostliny pěstovat a následně se díky jejich léčebným účinkům uzdravovat, musíme se nejdříve naučit je znát. Je pochopitelné, že nejlepší účinky mají rostliny právě čerstvě nasbírané. Ty však dlouho nevydrží, pokud je neusušíme. A jedině tak je můžeme získat i do zásoby pro další období. Někdy už od konce února můžeme začít se sběrem léčivých rostlin. Některé druhy rostou i kvetou naopak ještě v listopadu, kdy sběr léčivek obvykle ukončujeme. Květy mají nejvyšší obsah účinných látek na začátku vykvétání. Listy, naopak před a po odkvetení rostlin, kořeny v období časného jara anebo i na podzim, zatímco plody jsou co do účinných látek nejlépe vybaveny v čase zralosti. Sbíráme vždy jen rostliny čisté, zdravé a bez jakýchkoli příměsí. Pokud je budeme pěstovat na svých zahradách, nesmíme je pochopitelně ani chemicky hnojit! Pro přenos rostlin do míst, kde je budeme sušit, nesmíme použít sáčky ani tašky z plastu, léčivky by se v nich mohly zapařit a následně při sušení zčernat.

Jen správné sušení zaručí, že léčebné účinky zůstanou zachovány

Při sušení není vhodné stlačovat lístky a květy. Před sušením rostliny neoplachujeme, ale nadrobno nařežeme. K sušení nasbíraných léčivých bylin je ideální vzdušný suchý prostor, podle možností nejlépe půda. Na rozložení nasekaných bylin použijeme plachtu anebo nepotištěné listy papíru, nikoli noviny. Tiskařská čerň je zdraví škodlivá. Pro uskladnění nasušených léčivek nejsou vhodné plastové nádoby ani plechové obaly. Ideální volbou jsou sklenice ze zeleného skla, které chrání rostliny před světlem anebo uzavíratelné papírové krabice. Pro dlouhodobé uskladnění lze využít pouze tak dobře usušené rostliny, že při zlomení budou praskat. Kořeny před sušením důkladně omyjeme. Na jejich usušení bude pravděpodobně zapotřebí i umělé teplo, ani to však nesmí překročit 35°C.

V příštím díle se seznámíme s různými způsoby přípravy léčivých rostlin tak, aby v nich byly zachovány jejich léčivé účinky v maximální možné míře.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: readynutrition.com, herbsheal.com, martamontenegro.com, drrimatruthreports.com, artisanhealing.com, thewitchesbrewqld.com.au, findbliss.com, loghouseplants.com, theherbalcabinet.com, mylucky9.com, truthinsideofyou.org, vegkitchen.com, motherearthliving.com, motherearthnews.com, homegardenair.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha