Účinky léčivých rostlin, které si můžeme vypěstovat sami – část 3.

Účinky léčivých rostlin, které si můžeme vypěstovat sami – část 3.

Rady a tipy, vydáno 07. 01. 2015

Jak jsme si již řekli v minulých dílech našeho mini seriálu o léčivých bylinách, které si můžeme vypěstovat sami, existuje mnoho způsobů, jak léčivé rostliny využít ve svůj prospěch a nechat si díky jejich léčivým účinkům vylepšit svou tělesnou schránku a její zdravotní kondici. Dnes budeme v tomto výčtu pokračovat.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Tinktury - esence

Hovoříme-li o tinkturách, máme vlastně na mysli rovněž výluhy, ovšem výluhy, které získáme tak, že léčivky vyluhujeme ve 38 – 40% pálence nebo režné. Tinkturu tedy připravíme tak, že do čisté, dobře vymyté lahve postupně vpravíme zlehka bylinky, a ty poté až k hrdlu lahve zalijeme pálenkou. Láhev dobře uzavřeme a dáme ji na teplé místo, kde teplota dosahuje přibližně 20°C na 2 týdny, může to být i déle, vyluhovat. Lahví při luhování občas zatřeseme, obsah pak scedíme, zbytek vylisujeme. Tinktury užíváme vnitřně, vždy po kapkách například zředěné v čaji, nebo ve vodě. Vně se tinktury používají při masážích anebo při obkladech.

Kaše z bylinek

Pro přípravu bylinkových kaší vybíráme k tomu vhodné rostliny, ty umyjeme, položíme na vál a válečkem je rozmačkáme na kaši. Kaši potom nanášíme na čisté plátno a přiložíme na nemocné místo. Navrch na plátno se položí vrstva vaty a pak vše převážeme teplým ručníkem. Pokud se nám postižené místo podaří dobře zabezpečit, můžeme kašovitý obklad nechat působit i přes noc.

Bylinné zábaly

Účinky léčivých bylin můžeme nechat vstřebávat na bolavých místech našeho těla také díky bylinným zábalům, které připravíme jak z čerstvých, tak i ze sušených bylin. Uvedeme vodu do varu a přes hrnec nad vodu zavěsíme síto. Do síta vložíme čerstvé nebo sušené bylinky a pak vše přikryjeme. Jakmile bylinky změknou, vybereme je ze síta a ještě teplé je zabalíme do řídkého plátna, celé pak uložíme na postižené místo. Choré místo zabalíme nejlépe do vlněného šátku a napevno zavážeme, například plenkou nebo dalším šátkem. Dbejte na to, aby při této proceduře na vašem těle nevznikl pocit chladu. Za velmi účinné jsou považovány bylinné zábaly z přesličky. Bylinný obklad můžeme nechat působit 2 hodiny, ale klidně i celou noc.

Příprava bylinného oleje

Podle léčivých účinků jednotlivých rostlin připravujeme oleje buďto z květů nebo z listů. Jimi naplníme volně láhev až po hrdlo a rostlinu přelijeme horkým olivovým olejem. Olej dolijeme do takové výšky, aby byl asi 2 prsty nad rostlinami, necháme jej pak ustát, ideálně na slunci, nebo v blízkosti topení alespoň po dobu 2 týdnů.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: telegram.ee, wellandgood.com, bestinternalcleanse.com, visitbrisbane.com.au, vouchercloud.com, naturalmentedonna.com, foodlve.com, thehealthsite.com, withallyourlife.com, crystalcartierphotography.com, joanmorais.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha