Účinky léčivých rostlin, které si můžeme vypěstovat sami – část 4.

Účinky léčivých rostlin, které si můžeme vypěstovat sami – část 4.

Rady a tipy, vydáno 14. 01. 2015

Máme za sebou první 3 díly našeho seriálu o účincích léčivých rostlin, které si můžeme vypěstovat sami. Dnešní díl seriálu přináší návod na výrobu léčivých mastí z bylinek, na přípravu bylinných koupelí a výrobu obkladu ze švédských bylinek.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Příprava masti

Nasbírané bylinky nasekáme kovovou kolébkou na drobno anebo rozřežeme nožem na drobno. Zahřejeme 500 g vepřového sádla na takovou teplotu, jako bychom na něm chtěli smažit řízky. Do takto rozpáleného tuku vmícháme bylinky a necháme je velmi krátce zapražit. Připravíme si čistou utěrku, tou přikryjeme z ohně odstavenou pánev a necháme směs na pánvi přes noc vychládnout. Druhý den vše zlehka ohřejeme, přecedíme přes lněné plátýnko a mast ještě v teplém stavu dáváme do kelímků nebo skleniček.

Bylinné koupele celkové

U bylinných koupelí je třeba se předem rozhodnout, zda budete aplikovat celkovou koupel anebo jen sedací. Na celkovou koupel se nechají byliny vyluhovat na studeno, přes noc. Na koupel celkovou je třeba mít nasbíráno jedno vědro, což je přibližně 6 až 8 litrů čerstvých bylin anebo můžeme využít byliny sušené, kterých postačí 200 g. Následující den je třeba bylinnou směs zahřát a výtažek nalít do připravené koupele. Délka koupele je doporučována 20 minut. Tělo v oblasti srdce musí být nad vodou. Po takovéto koupeli se pouze zabalíme do županu nebo osušky, nesušíme se ručníkem a na hodinu se uložíme do lůžka a odpočíváme.

Bylinné koupele sedací

Na sedací koupel budeme potřebovat půl vědra čerstvých bylin anebo 100 gramů bylin sušených a dále postupujeme jako při koupeli celkové. Voda v tomto případě musí sahat nad ledviny. Vždy je nutné dodržovat dávkování a údaje uvedené u jednotlivých druhů bylin. Vodu jak z celkové koupele, tak z koupele sedací můžeme ještě 2x použít, je ovšem zapotřebí ji vždy předem ohřát.

Obklady ze švédských bylin

Než aplikujeme obklad ze švédských bylin kamkoli na tělo, vždy tu část těla musíme předem dobře namastit. S těmito obklady se může i chodit, nebo sedět, jsou-li ovšem dobře zavázané, což je výhoda, která nám šetří čas. Vezmeme větší či menší kus buničiny nebo vaty, podle místa, které ošetřujeme, buničinu zakapeme švédskými bylinkami a přiložíme na nemocné místo. Na toto místo pak přiložíme ještě igelit, obalíme ručníkem a celé zavážeme. Podle druhu choroby a dle citlivosti nemocného necháme takto obklad působit 2 – 4 hodiny. Pokud máme obklady vyzkoušené a víme, že kůže nereaguje přecitlivěle, můžeme u osob, které to snesou, ponechat obklad i přes noc. Jakmile obklad z těla odstraníme, ošetřované místo zapudrujeme. V případě výskytu kožní reakce na bylinný obklad je třeba zkrátit dobu působení přípravku a obklad na určitou dobu také přerušit. Má-li chorý citlivou reakci, nedáváme mu na buničinu igelit, ale obvážeme jen ručníkem. Pokud by místo, kde jsme obklad aplikovali, začalo svědit, natřeme jej mastí z měsíčku lékařského.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: bulkherbstore.com, chagrinvalleysoapandsalve.com, herbalencounter.com, mekcrossdivine.org, fimby.tougas.net, herbsandoilsworld.com, paradise-city-micro-farm.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha