Údržba teras ze dřeva a WPC

Údržba teras ze dřeva a WPC

Rady a tipy, vydáno 23. 10. 2013

Po rušné letní sezóně přichází čas na nejrůznější rekonstrukční a udržovací práce, a to nejen na zahradách, ale i na terasách. Vzhledem k tomu, že terasy byly po celé léto vystaveny nejrůznějším povětrnostním vlivům, UV záření a rovněž změnám teplot, je více než pravděpodobné, že utržily nějaké šrámy. A teď je řada na nás, abychom se jim věnovali a vhodnou údržbou po sezóně jim dodali opětovnou krásu a zachovali jejich užitné vlastnosti v plném rozsahu.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Hovoříme-li o terasách z WPC, máme na mysli materiál Woodplastic, velice zdařile imitující dřevěný povrch. Jeho jednotlivé dílce není na rozdíl od těch dřevěných třeba ošetřovat olejem. K ošetření olejem u tohoto WPC materiálu přistoupíme pouze tehdy, je-li obsah dřevěné složky ve směsi nad 60%.  

Dřevěné terasové dílce je vhodné po montáži ošetřit vhodným terasovým olejem. Ten kvalitní je produkt na bázi rostlinných olejů, vyráběný speciálně za účelem venkovního použití. Je nutné, aby měl dobré nasávací schopnosti, aby bylo dřevo následně dobře konzervováno. Zároveň musí dát možnost dřevu dýchat, tedy zachovat otevřené póry. Dobrý a vhodně zvolený olej vždy zdůrazní krásu dřeva a rovněž jeho přirozenou strukturu. Na trhu dnes již najdeme i oleje s protiskluznou složkou. Tato vlastnost se může ukázat jako velmi důležitá zvláště tam, kde terasu využívají rodiny s malými dětmi anebo senioři. Díky protiskluznosti zabezpečíme dobrý provoz terasy bez obav z uklouznutí a následného pádu.

Na stinných vlhkých místech se můžeme u teras často setkat s výskytem řas a mechů. Není třeba ztrácet hlavu, likvidace zeleného povlaku je u teras poměrně snadná. Na postižené plochy vydatně nasprejujte odstraňovač řas a mechu. Tan pak nechejte působit 24 hodin. Jako velmi účinná se ukázala také jeho preventivní aplikace. Po odstranění zeleného porostu postačí znovu na terasové desky sprej opět nastříkat na povrch a nechat jej zaschnout. Takovýto postup zajistí až dvanáctiměsíční preventivní působení nástřiku.

Pro čištění teras jsou určeny speciální stroje, které jsou osazeny velmi účinnými kartáči. Následovat by měl oplach terasy hadicí za běžného tlaku vody. Pokud pracujete s vysokotlakými čističi, mějte na paměti, že tlak vody s příliš ostrou tryskou by mohl povrch dřeva výrazně poškodit.

Někdy se stane, že dřevo na terase zešedne. Jestliže se s tímto efektem jako uživatelé nehodláte smířit, najdete opět v sortimentu produktů odstraňovače šedého povlaku na venkovní dřevo, říká se jim odšeďovače. Jakmile ošetříte dřevěnou terasu dle návodu na přípravku, následně ji opět naolejujte. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: braun-wuerfele.de, ratgeberzentrale.de, hammerdeck.de, maffiparquet.it, wpcdeckingfloor.com, alibaba.com, harrison-construction.ca, huasenwpc.com, deckingmnetwork.com, ec21.com, pioneerfdsc.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

13. 04. 2017 Reagovat
Zbyněk F.: Díky moc za článek. Já jsem ted delal terasu z modrinoveho dreva: http://www.au-mex.cz/modrinove-dny.html a vypada to super. Uvidime, co to udela casem...
14. 01. 2015 Reagovat
Nikolaj: Známý má WPC terasu už asi 5-7 rokem, nevím přesně a nemůže si ji vynachválit, i když prý rozhodně není bezúdržbová, jak mu prodejce tvrdil. Přesto také začínám uvažovat WPC terasy a pokud to bude opravdu vypadat i po těch x letech dobře, asi půjdeme i do plotu, takže za tenhle článek jsem celkem vděčný. Jinak pokud by někoho zajímaly další informace o dřevoplastu - wpcdesky.cz. I když, mě tam osobně zaujala hlavně galerie...

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha