Únor na okenním parapetu

Únor na okenním parapetu

Rady a tipy, vydáno 02. 02. 2015

Mnohdy se střídají teplé a slunečné dny s dny velmi chladnými a podmračenými. Všichni už si přejeme brzký nástup jara. Mnozí z nás v tomto směru rozhodně nezahálejí a předpěstovávají si sazenice na okenních parapetech a ti pilnější z nás se těší z květů rychlených cibulovin. I když se nám zdá, že příroda ještě pospává pod sněhovým příkrovem, v mnoha případech tomu tak není, neboť životodárná míza se již v mnohém rostlinstvu probudila naplno.

Rostlina dne

Čimišník

Čimišník

Zcela nenáročný vzpřímený keř. Obvykle kvete žlutě. Jen Caragana jubata červenavě bílými květy. Jeho domovinou je Asie a...

 

Vypěstujte si lichořeřišnici

Na okenním parapetu při pokojové teplotě už mnozí z nás pěstují v nejrůznějších nádobkách bylinky. Právě nyní v únoru začínají čile přirůstat. Již nyní můžeme vysít okrasnou lichořeřišnici, kterou budeme později pěstovat venku v truhlíku pro krásu jejích květů, ale i pro léčivé účinky. Můžeme ji však čile využívat rovněž k dochucování pokrmů, pokud ji vysejeme již nyní. Její listy, květy i semena mají příjemně pálivou chuť. K výsevu použijeme výživnou lehčí zeminu a nezapomeneme nádoby se vzcházejícími rostlinkami posléze umístit na velmi světlé místo.

Začínáme s výsevem balkonovek

Nejpozději koncem měsíce února musíme začít i s výsevem petúnií. Pro výsev použijte speciální výsevní substrát anebo rovnou substrát pro petúnie. Vysévat do truhlíků je můžete samostatně anebo v kombinaci s dalšími letničkami, jako jsou například lobelka drobná (Lobelia erinus) nebo aksamitník rozkladitý (Tagetes patula).

Nezapomeneme na muškáty a fuchsie

Ke konci měsíce začneme zalévat muškáty a fuchsie, které přezimovaly. Je-li to zapotřebí, přesadíme je do nového substrátu. Muškáty bude zapotřebí radikálně zkrátit. U fuchsií provedeme zkrácení loňských výhonů zhruba na polovinu. Aby se rostliny nevytahovaly, přemístíme je na světlé místo.

Co s dalšími rostlinami

Kamélie jsou právě nyní v plném květu, to znamená, že je nepřenášíme, nehýbeme s nimi a podle možností jim udržujeme stálou teplotu. Důležité je dbát na to, aby nepřeschly. Zakořeněné květinové řízky přesadíme, stejně tak, jako mladé rostlinky balkonovek. Koncem měsíce můžeme začít s přihnojováním pokojových a nádobových rostlin. Pokračujeme v pěstování kany – dosny v interiéru. Začneme probouzet ze zimního spánku hlíznaté begónie. Rychlené cibuloviny zaléváme i po odkvětu, a to až do té doby, než je vysadíme zpět do zahrady.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: benary.com, abryoungplants.com, extension.org, yoshika909.blogspot.com, edenbrothers.com, gardeningknowhow.com, upfromtheroots.net, youtulip.eu


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha