Únor na okenním parapetu

Únor na okenním parapetu

Rady a tipy, vydáno 02. 02. 2015

Mnohdy se střídají teplé a slunečné dny s dny velmi chladnými a podmračenými. Všichni už si přejeme brzký nástup jara. Mnozí z nás v tomto směru rozhodně nezahálejí a předpěstovávají si sazenice na okenních parapetech a ti pilnější z nás se těší z květů rychlených cibulovin. I když se nám zdá, že příroda ještě pospává pod sněhovým příkrovem, v mnoha případech tomu tak není, neboť životodárná míza se již v mnohém rostlinstvu probudila naplno.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

 

Vypěstujte si lichořeřišnici

Na okenním parapetu při pokojové teplotě už mnozí z nás pěstují v nejrůznějších nádobkách bylinky. Právě nyní v únoru začínají čile přirůstat. Již nyní můžeme vysít okrasnou lichořeřišnici, kterou budeme později pěstovat venku v truhlíku pro krásu jejích květů, ale i pro léčivé účinky. Můžeme ji však čile využívat rovněž k dochucování pokrmů, pokud ji vysejeme již nyní. Její listy, květy i semena mají příjemně pálivou chuť. K výsevu použijeme výživnou lehčí zeminu a nezapomeneme nádoby se vzcházejícími rostlinkami posléze umístit na velmi světlé místo.

Začínáme s výsevem balkonovek

Nejpozději koncem měsíce února musíme začít i s výsevem petúnií. Pro výsev použijte speciální výsevní substrát anebo rovnou substrát pro petúnie. Vysévat do truhlíků je můžete samostatně anebo v kombinaci s dalšími letničkami, jako jsou například lobelka drobná (Lobelia erinus) nebo aksamitník rozkladitý (Tagetes patula).

Nezapomeneme na muškáty a fuchsie

Ke konci měsíce začneme zalévat muškáty a fuchsie, které přezimovaly. Je-li to zapotřebí, přesadíme je do nového substrátu. Muškáty bude zapotřebí radikálně zkrátit. U fuchsií provedeme zkrácení loňských výhonů zhruba na polovinu. Aby se rostliny nevytahovaly, přemístíme je na světlé místo.

Co s dalšími rostlinami

Kamélie jsou právě nyní v plném květu, to znamená, že je nepřenášíme, nehýbeme s nimi a podle možností jim udržujeme stálou teplotu. Důležité je dbát na to, aby nepřeschly. Zakořeněné květinové řízky přesadíme, stejně tak, jako mladé rostlinky balkonovek. Koncem měsíce můžeme začít s přihnojováním pokojových a nádobových rostlin. Pokračujeme v pěstování kany – dosny v interiéru. Začneme probouzet ze zimního spánku hlíznaté begónie. Rychlené cibuloviny zaléváme i po odkvětu, a to až do té doby, než je vysadíme zpět do zahrady.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: benary.com, abryoungplants.com, extension.org, yoshika909.blogspot.com, edenbrothers.com, gardeningknowhow.com, upfromtheroots.net, youtulip.eu


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha