Únor v okrasné zahradě

Únor v okrasné zahradě

Rady a tipy, vydáno 06. 02. 2015

Únor by se dal nazvat měsícem řezu. Stříhání a řez bobulovin a jádrovin je právě na pořadu dne, či spíše měsíce. Pod sněhem se pilně připravuje jaro na svůj nástup. Pokud nemrzne, můžeme se pustit do omlazování stálezelených listnatých dřevin a živých plotů. Naopak, vládnou-li hluboké mrazy, vyhýbáme se vstupu na trávníkové plochy.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Co s trávníkem v únoru

Na pečlivě udržované trávníky není dobré v hlubokých mrazech vstupovat z toho důvodu, že zmrzlá stébla trav se polámou a poškodí a při silnější zátěži může takové místo na trávníku úplně vylysat. Při teplejším průběhu února, za bezmrazého období můžeme kondici trávníku vylepšit přidáním tenké vrstvy kompostové země. 

Omlazujeme stálezelené dřeviny

Do omlazování stálezelených a listnatých dřevin, ale i živých plotů se můžeme nyní pustit za bezmrazých dnů. Odstraňujeme z nich všechny suché a odumřelé části a stříháme je do žádaného tvaru. Nyní je správná doba rovněž na tvarování hlohů a javorů. Jakmile roztaje sněhová pokrývka, přihazujeme ke dřevinám kompostovou zem, nebo hnojivo. Při tání sněhu se živiny dostanou rovnou do půdy a ke kořenům. Zastřihněte také komule. Zimním střihem jim zajistíte bohatou násadu květů, ale také pěkný tvar. Komule velice dobře regenerují, tudíž váš řez může být opravdu radikální. Ponechat můžete třeba jen staré dřevo se třemi pupeny.

Řez bobulovin a jádrovin

V únoru je čas na prořezání některých stromů, především jádrovin a bobulovin. U těch jádrovin, které potřebují zmlazovací řez, ho provedeme právě nyní. U ostatních řez odložíme až na květen. U bobulovin odstraňujeme větve starší než 4 roky. Poznáme je obvykle podle načernalé kůry. Únorový řez je nejen zmladí, ale také podpoří úrodu. Peckoviny se nyní vůbec neřežou.

První únorové květy

V novém kalendářním roce se již v únoru můžeme setkat s některými kvetoucími keři a rostlinami.  Patří k nim hlavně čemeřice, časné cibuloviny a také hlíznaté rostliny jako jsou sněženky, bledule, ladoňky, talovíny as puškinie. Z dřevin pak vilíny, jasmín nahokvětý, kalina vonná a zlatice převislá. V únoru kvete i líska. Objevují se na ní jak samčí květy – jehnědy, tak drobné samičí květy s fialovočervenou bliznou ve tvaru štětičky. Jsou však tak drobné, že je možná přehlížíte. K prvním květům nové sezóny na zahradě řadíme i ty, kterými nás obdaří vřesovec pleťový. 
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: the-gardeners-calendar.co.uk, tapovan-massat.com, ecoistablog.com, imenno.ru, pym.org, greenbowgardens.blogspot.com, blisstree.com, todayshomeowner.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha