Už jste zazimovali zahradu?

Už jste zazimovali zahradu?

Rady a tipy, vydáno 16. 10. 2012

Nikdy nevíme, jak tuhá zima přijde, a tak je vždycky dobré, být na ni dostatečně připraveni. Připravit na zimu bychom však měli i naše zahrady. Některé rostliny jsou zkrátka choulostivější než jiné, a tak je zapotřebí jim s ochranou proti zimě pomoci.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Následující období je dobou nejhlubšího vegetačního klidu, kterého lze dobře využít k přesazování ovocných i okrasných opadavých dřevin. V neoplocených zahradách chraňte  výsadbu nových stromků  pletivem nebo obalem z plastů přinejmenším z novin proti okusu. Místo bílého nátěru, který v předjaří bude odrážet sluneční paprsky od kmene stromků, můžete použít stínící obal, který bude taktéž sloužit jako ochrana proti zajícům a králíkům.

Může se stát, že zima nejvíce poškodí nedostatečně zazimované růže, jindy zase zimní slunce poškodí stále zelené rostliny, které na zimu nebyly dostatečně připravené a přikryté. Proto keřové růže nejdříve dostatečně obryjeme a zahrneme kmínky rostlin zeminou co možná nejvýše. Zbytek rostliny pak můžeme přikrýt například chvojím. Stejně tak můžeme chvojím ochránit před mrazem i choulostivější pnoucí růže.  Ochranu stromkových růží lze zabezpečit i tak, že stromek ohneme, a korunku ukotvenou k zemi zahrneme zeminou.S výjimkou pampové trávy (Cortaderia) nevyžadují okrasné trávy přes zimu žádnou zvláštní péči. Pampová tráva je však velmi choulostivá, a tak kromě chráněného místa bude na zimu potřebovat svázat listy provázkem k sobě a ke kořenům přidat asi 10 cm vrstvu mulče. Cílem je ochránit střed rostliny před průnikem vlhkosti.
 
Citlivější rostliny chráníme před mrazem vyrytím a přenesením do prostor, kde nehrozí mráz, do chodby, suchého sklepa, studeného pařeniště.

Zesílíme nastýlání a přikrývání porostů a přihrnování krčků, a to nejpozději v průběhu listopadu.
 
Dokud půda nezamrzne, je možné provádět i rigolování pozemku určeného pro jarní výsadbu rostlin vyžadujících tuto náročnou hlubokou přípravu. Patří k nim: křen, chřest, vinná réva,  budoucí skalka anebo ovocná stěna

Koncem měsíce ukončíme některé práce, takže se budeme moci pustit i do důkladného očištění a konzervace nářadí. Tyto práce bychom neměli podceňovat, jelikož ztráty způsobené korozí bývají značné a přitom vlastně zbytečné. Totéž platí pro uložení hadic, fólií a vůbec všech plastů.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: adventuresintheballpark.blogspot.com, dimsumgardener.blogspot.com, draught-proofing.org.uk, thegardendesignco.blogspot.com, robinborrelli.com, farmcity.ca, loveapplefarm.typepad.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha