Vánoce v přírodním stylu venku i v interiéru

Vánoce v přírodním stylu venku i v interiéru

Rady a tipy, vydáno 08. 12. 2016

Máte také ten pocit, že Vánoce začínají být svátky až příliš konzumní a je třeba je od okázalosti a konzumu poněkud odklonit? Jednou z možností, jak to provést, je inspirace přírodou, venkovem, dřevem a vším, co souvisí s matkou přírodou. Až si projdete naši bohatou fotogalerii, zjistíte, že spoustu vánočních dekorací si budete moci vyrobit sami.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Jaký materiál z přírody můžeme využít

Vánoce nejsou jen obdobím pečení, shánění dárků a úklidu domácnosti. Vánoce jsou především obdobím, kdy se máme zastavit, odpočívat, tvořit a rozjímat. Pokud vám fantazie nechybí, jistě jste už zkoušeli pustit se někdy do výroby vlastního svícnu, adventního věnečku anebo dekorace na okenní parapet.

Přírodě se budete cítit o hodně blíž, jestliže k výrobě vánoční dekorace použijete mech, chvojí, březové špalíky, kůru, šišky, nastříhané větvě svídy s krásnou červenou barvou, nasbírané větvičky modřínu ještě se šištičkami, cesmínu, dlouhé jehličí z borovice, kousky vyběleného naplaveného dřeva, pruty z vrby nebo révy, očištěné kořeny nebo krásná miniaturní červená jablíčka. Také plátky sušeného ovoce, například kiwi, pomeranče, citrony nebo jablka vypadají půvabně.

TIP: Kousky jablka nezhnědnou, když nakrájené jablko krátce povaříte ve slané vodě a teprve potom jej usušíte. Dužina zůstane krásně bílá a ani slupka neztratí svou červenou barvu.

Živé květy vyměňte za umělé

Mnoho přírodních vánočních dekorací vzniká za použití živých květů. Takové dekorace lze ovšem využít pouze v interiéru, jinak by květy na nich zmrzly. Když ale nahradíte živé květy umělými, nemusíte se zimy bát.

A pokud vám letos v zimě chybí sníh, stačí si vytvořit imitaci ledových a sněhových krystalů pomocí krystalového cukru. Potřete okvětní plátky umělých květů štětečkem namočeným v bílku a pak květ vložíte na talíř s cukrem. Ten se na bílek nalepí a kytky budou vypadat jako ojíněné. Aranžmá s umělými květy můžete vystavit na vnějším parapet okna, na terase, blízko schodiště nebo u vchodových dveří a nebudete se muset obávat ani skutečného mrazu nebo sněžení.  

Proutěná betlémská hvězda

Spoustu krásných dekorací si můžeme vyrobit sami. Skvělé je, pokud máme zahradu, z ní můžeme čerpat nejen inspiraci, ale mnohdy i drahocenný materiál.

Na výrobu hvězdy si připravte z vrby nebo révy, případně z břízy či jiné dřeviny 18 stejně dlouhých a pokud možno i stejně silných prutů. Velmi hezky budou vypadat hvězdy vytvořené ze svídy, která má červenou kůru. Jejich délka se může pohybovat podle vaší volby mezi 60–100 cm.

1. Nejprve si z prutů vytvořte 6 svazků po 3 prutech. Každou skupinku prutů dobře svažte na každém z konců. Ke svázání použijte buďto jemnější vrbový proutek nebo drátek.

2. Dále si vždy tři svazky složíte k sobě tak, aby ze svazků vznikl rovnostranný trojúhelník. Jakmile budete mít dva tyto trojúhelníky, spojte je vždy na koncích. Vzniklé, dobře svázané trojúhelníky si pak položte na sebe tak, aby ve výsledku vytvořily šesticípou hvězdu.

3. Šesticípou hvězdu nyní svažte na místech, kde se pruty kříží. Hvězdu můžete použít k dalšímu zdobení.Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, tuinadvies.be, inspire-me-today.dk, heidamen.blogspot.con.au, art.ekstrax.com, de.dawanda.com, freshideen.com, anoeskaworkshops.nl, artfloral-deco.fr, handiyemkapida.com, bleunordique.canalblog.com, christmasdecorstyles.187.blogspot.com, aubergedesreves.nl, zuhause.de, viragkoteszetszakma.blogspot.com, galeria.nlcafe.hu, blooms.de, jul.krukkerne.dk, flower-show.com.ua, kriostaverwimp.zenfolio.com, zastygla-natura.blogspot.cz, willeke-floristik.de, svenngaarden.com, vhs-bludenz.at, etsy.com, tainclub.be, showhome.nl, devierseizoenenwestwound.nl, liljorochtulpaner.blogspot.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha