Vánoční parter v různých podobách

Vánoční parter v různých podobách

Rady a tipy, vydáno 21. 12. 2015

V období adventu a vánočních svátků nedekorují naše interiéry pouze adventní věnce. Oblíbené jsou také partery – podlouhlá aranžmá připravovaná z přírodních nebo umělých materiálů, které velmi často obsahují i různý počet svící.

Rostlina dne

Čemeřice

Čemeřice

Čemeřice je stálezelená trvalka, vysoká až 60 cm. Její velké, miskovité květy jsou bílé, zelené, purpurové nebo karmínově...

Jaký základ zvolit

K výrobě vánočního parteru můžete jako pevný základ použít dlouhé plastové misky, skleněný podnos nebo z plechové podstavce s již přidanými podložkami pod svíčky. Další možností je využití pěnové aranžovací hmoty, do které se zapichují větvičky čerstvě nařezaného chvojí nebo živých květin a kombinují se s dalšími přízdobami. 

Parter z přírodních materiálů

Krásně vypadá parter vytvořený z přírodních materiálů – větviček buxusu, jmelí a borovicových větví kombinovaných se suchým jehličím. Touto kombinací docílíme efektu lesní půdy. Postačí vlepit suché jehličí mezi zelené větvičky pomocí lepidla na dřevo a papír. Pokud v podložce nejsou držáky na svíčky, zapíchneme je do aranžovací hmoty a na ně pak umístíme svíce. Ostatní ozdoby jako například umělé houbičky, dřevěné hvězdy nebo šišky na ně nalepíme pomocí tavné lepicí pistole.

Luxusní dekorace

Pomocí podlouhlých parterů se také velmi dobře zdobí stoly, zvláště dlouhé rozkládací, u kterých se na vánoční oslavy schází větší množství osob. Tímto způsobem se dají vytvořit opravdu nádherné luxusní dekorace.

 Pokud použijeme živé květy jako amarylis v typické červené barvě, docílíme opravdu slavnostního pojetí dekorace. Červená barva se pro luxusní aranžmá hodí hlavně tehdy, jestliže ji zkombinujeme s odstíny zlaté nebo stříbrné.

Parter z truhlíku

Jako jednoduchou obdobu parteru lze využít květinový truhlík, který oblepíme skořicovými tyčinkami.  Do hlíny zapícháme větvičky chvojí a nakonec přidáme dlouhé svíčky. Takovou dekoraci můžeme použít i pro venkovní účely.  

Parter z řezaných květin 

Na výrobu bohatého slavnostního parteru se hodí také mnohé řezané květiny, nejen amarylis. Krásnou vás okouzlí kombinace rudých růží a bílých květů ornitogala v kombinaci s červenými plody třezalky. Výšku celému aranžmá dodají čerstvé větvičky kroucené vrby. Střed pak mohou tvořit skleněné svícínky, do nichž uložíte čtyři bílé svíce.  

Ať už pro váš sváteční stůl zvolíte jakoukoli variantu, jistě u vás doma vyvolá tu správnou vánoční atmosféru.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: blooms.de, valkommen-hem.blogspot.se, napiboldogsag.com, decortoadore.net, etsy.com, kristaverwimp.zenfolio.com, willeke-floristik.de, tainclub.be, livingathome.de, forumkwiatowe.pl, de-dawanda.com, indeeddecor.com, anita-faraboverubies.blogspot.com.au, bhg.com, bloemwerkopmaat.nl, pinterest.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha