Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 22

Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 22

Rady a tipy, vydáno 07. 06. 2012

Možná jste letos chtěli dát do pořádku jen okrasnou zahrádku, jenže nastala doba jahod a ta zahradníka vždycky zláká k tomu, aby kousek svého ráje věnoval pěstování sladkých voňavých plodů časného léta. A tak, zatímco mlsáte plody nakoupené, můžete připravit záhon na vlastní. Některé uzobnete ještě letos, naplno pak sklidíte v příštím roce.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Jahodník se dobře adaptuje na nejrůznější podmínky. To sice zní optimisticky, ve skutečnosti si ale tahle rostlina říká o docela náročnou péči i přípravu půdy, jinak můžete mít na záhonu také jen keříky velkých zelených listů, ale červených plodů se nedočkáte.

Kdy sázet
V zásadě jsou vhodná dvě období – na jaře v dubnu (ale pozor na jarní mrazíky, než rostliny pořádně zakoření, nezapomínejte je přikrývat) a potom v létě zhruba od černa, zkrátka jakmile se vám podaří získat pěkné kvalitní sazenice, ať už prostokořené nebo v květináčích či kontejnerech. Tohle období sázení pak trvá až do říjnového ochlazení. Čím dříve letos v létě vysadíte, tím bohatší úrodu budete příští rok mít.

Příprava záhonu
Jak již bylo řečeno, jahody jsou citlivky, pro zdárný růst potřebují dobře propustnou hlinitopísčitou půdu s vysokým obsahem humusu do hloubky alespoň 25 cm, pH 5,3-6,5. Vybírejte plně osluněné místo, i polostín je metlou úrody. Nejlépe se sazenice ujímají na záhonu prohnojeném čerstvým hnojem a kompostem rok předem, vhodnými předplodinami jsou brambory, hrášek nebo rajčata. Pokud ovšem takový záhon nemáte, neznamená to, že nemůžete již letos sázet jahodník. Důležité je, aby záhon byl důkladně odplevelený, a to na dlouhou dobu několika let života jahodníku. Pokud se chcete vyhnout chemii, musíte přerytou a rozmělněnou zeminu odplevelit několikrát po sobě, vždy týden nechat plevel narašit, zklikvidovat, znovu čekat. Je to zdlouhavé, že? Rychlejší je použití totálního herbicidu, který zlikviduje plevel během týdne až deseti dnů. Pak dodejte na záhon humus rozhozením vyzrálého kompostu nebo zahradnického substrátu v dávce 10 litrů na 1 m2, přihnojte cereritem nebo NPK v dávce 40 g na 1 m2 a půdu přeryjte do hloubky 25 cm, tím dostanete do půdy potřebný vzduch pro růst kořenů. A můžete sázet…

Do fólie, do slámy nebo do pilin
Záhon jahodníku je nejlepší něčím zakrýt. Jednak tak zabráníte růstu plevelů, jednak nebudou dozrávající plody ležet na zemi, kde hrozí rychlé zplesnivění a hniloba. Záhon můžete překrýt tmavou fólií, do které uděláte otvory ve sponu pro sazenice jahodníku. Nebo můžete mezi sazenice rozložit slámu. V současné době všichni bojujeme s nájezdy slimáků. Ti nemají rádi ostré hrany pilin a dřevěné drti – můžete toho tedy využít a jahodníkový záhon pokrýt tímto materiálem.

Jak vybrat odrůdy
Na výběr jsou odrůdy rané, polorané, pozdní a stáleplodící. Vzhledem k tomu, že jahody mají rychlou dobu dozrávání, je vhodné vysadit několik odrůd s různou dobou sklizně, abyste si dobu sladkých plodů prosloužili. Nezapomeňte ani na stáleplodící jahodníky – jejich plody jsou sice drobné, ale na poháry, ozdobu moučníků a do koktejlů je budete sbírat po celé léto až do září. U nás je stále velmi oblíbený jahodník Senga Sengana, z raných můžete ale vyzkoušet také třeba velice sladkou odrůdu Kama nebo Honeyoe, z poloraných Koronu nebo chuťově skvostné velkoplodé Karmen a Darselekt, z pozdních temně červenou vynikající Elistu nebo neméně lahodnou Pandoru či Florence. Z drobnoplodých stáleplodících jahodníků mají sladké plody Ostara, Mara de bois a Super star, dobrá je i tradiční česká Lidka s plody o něco většími.

TIP
Když zakoupíte v červnu drobnoplodé stáleplodící jahodníky v květináči a přemístíte je na dobré místo na záhonu, budete mít co zobat ještě letos po celé léto. Při nedostatku prostoru můžete jahody pěstovat i na výšku – buď v zelené stěně nebo v na sebe poskládaných květináčích.

První díl našeho seriálu najdete zde: Velký zahradní seriál - zahrada krok za krokem

Text: Gabriela Koulová
Foto: zimbio.com, openwalls.com, store.sf-zemlyanika.com, metafilter.com, vanmeuwen.com, onthegreenfarms.com, sloatgardens.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha