Vertikální zahradničení je zábava

Vertikální zahradničení je zábava

Rady a tipy, vydáno 31. 07. 2013

Lidská tvořivost a vynalézavost nezná mezí. Stále se pokoušíme vymýšlet dosud nevymyšlené a zkoušet dosud nevyzkoušené. A světe div se, ono to opravdu funguje. Jednou z těchto novinek je zakládání vertikálních zahrad. Vertikální zahrady dnes vznikají na nejrůznějších místech celého světa. Setkat se s nimi můžeme na obchodních centrech, kancelářských budovách, na restauracích, na nejrůznějších betonových konstrukcích a dokonce i na velvyslanectvích, v nejrůznějších městech, například v Berlíně, Bratislavě, Avignonu, Madridu, Londýně a Bangkoku.

Rostlina dne

Vánoční hvězda (Poinsetie)

Vánoční hvězda (Poinsetie)

V adventním čase se tyto exotické rostliny stávají nedílnou součástí výzdoby našich domovů. Ve skutečnosti nejsou ozdobou...

Výhodou vertikálních zahrad je to, že se na ně díváme ze zcela jiného úhlu pohledu, a tak nám připadají mnohem rozmanitější, hustší a mnohým z nás připomínají doslova prales či tropy. Dnes jsme více informováni o životním prostředí a velmi dobře si uvědomujeme, že zvláště ve městech ztrácíme kontakt s přírodou. Na některých místech se uvažuje dokonce o tom, že by vertikální zahrady mohly vznikat i v podzemních garážích, kde je to však možné pouze s využitím umělého osvětlení.
 
U vertikálních zahrad, stejně jako u těch klasických, se předpokládá, že budou hezké i po desítky let. S léty se vyvíjejí a proměňují, s nabývající mi roky by měly být stále hezčí a působivější. Vzhledem k tomu, že na vertikálně usazené rostliny pohlížíme zcela jinak, připadají nám mnohem nápadnější. I v tomto případě je nekonečnou inspirací příroda sama. Především v topických pralesích se setkáváme s tím, že rostlinám se spolehlivě daří vyrovnat se s nedostatkem místa, stínem, a zde také nalézáme přirozeně vertikální porosty, a to nejčastěji na stromech, ale i na skalách.

Vertikální zahrady
však mohou být jednoznačně i zahradami užitkovými ne pouze dekorativními. Jejich čistě užitkový charakter lze využít při pěstování bylinek, salátu, špenátu a dalších podobných rostlin, bez kterých si nedovedeme představit dnešní kuchyň. Snad pouze popínavé rostliny nelze pro pěstování ve vertikálních zahradách doporučit pro jejich rychlý dominantní růst.

Základem rozlehlých velkoplošných vertikálních zahrad je silný železný rám, který odděluje takovou zahradu od stěny domu. Zamezí se tím ničení zdiva. Na rám je pak umístěna silná deska z recyklovaného plastu, která slouží jako tepelný izolátor. Tatáž deska slouží k připevnění umělé tkaniny. Rostliny jsou uchyceny v této plsti a zvlhčovány pomocí zavlažovacího systému řízeného elektronicky. Ten přivádí k rostlinám vodu s minimem hnojiv. Zachycením bakterií a další mikroflóry dochází k rozkladu nečistot z prostředí.

Není však nutné pořizovat si vertikální zahradu hned rovnou na celou zeď vašeho domu, začněte třeba jen s jedním záhonem na svislo. Pěstujte například jahody, hrášek, vhodné typy skalniček anebo  minirajčata. Vaši moderní vertikální zahrádka tak může rychle vyrůst prakticky kdekoli, na zahradě, terase anebo třeba i jen na malém balkoně, který máte s rodinou k dispozici.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: lowimpactliving.com, green.thefuntimesguide.com, greenupgrader.com, vertigarden.co.uk, addorganicgardening.com, inhabitat.com, floragrubb.com, gardeninggonewild.com, verticalgardeninstitute.org, rosellaresin.ca, livewall.com, greenjottings.blogspot.com, i49.servimg.com, vuonthangdung.vn, productivegardenco.com.au, lifeonthebalcony.com, barangku.com, autopot.com.au, verticalgardensedennow.com.au


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

11. 11. 2017 Reagovat
Fresh Concepts: Fresh Concepts - Vertikální zahrady - živé zelené květinové stěny http://freshconcepts.cz

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha