Vhodní partneři ovoce a zeleniny v zahradním záhonu

Vhodní partneři ovoce a zeleniny v zahradním záhonu

Rady a tipy, vydáno 14. 07. 2016

Ochránit výsadbu před úpornými škůdci může být oříšek. Chemické postřiky stoprocentně neochrání a hlavně, doma vypěstované plodiny chceme mít v bio kvalitě. Ani bylinková ochrana a míšení druhů nejsou všemohoucí. Mnohdy nejlépe funguje sesazování různých druhů, které si navzájem pomohou.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Brambory

Ochranu brambor na záhoně zajistí lichořeřišnice, měsíček a koriandr. Vyseté mezi řádky brambor udělají tu nejlepší službu. Jako prevence plísně bramborové účinkuje osev, zelený koberec má schopnost zabránit, aby kapky vody při dešti rozstřikovaly spory plísní a dalších hub ze země na bramborové listy.

Bobuloviny

Ustálenou praxí v minulosti bylo ponechání rostoucích kopřiv v blízkosti bobulovin. Pro výsadbu nových keřů rybízu černého nebo červeného bylo považováno za nejlepší místo hnízdo starých kopřiv. Ty totiž zanechají půdu pěkně zkypřenou a plnou živin a humusu. Krom toho, když se tyto velmi výživné rostliny posekaly, sloužily jako mulč pod keře. Ovšem pozor, před výsadbou keřů je bezpodmínečně nutné vytahat ze země všechny kořeny kopřiv. Kopřiva je zároveň i vehementní plevel, který by keře zarostl a utlačoval je.

Třešně 

Velmi dobře jste udělali, pokud jste přebytečné sazenice rajčat vysadili do blízkosti třešní. Díky tomu nebudou třešně napadány černými mšicemi. Velký užitek ze společné výsadby bude mít hlavně zákrsek višně morely stinné, na kterou rajčata zapůsobí zvlášť silně díky jejímu nízkému růstu. Jestliže nemáte nazbyt žádné rostliny, využijte odštípnutých zálístků z rajčat a ty pak rozvěste do koruny třešně nebo jiné dřeviny, která má problém se mšicemi. Podobně jako rajčata vám poslouží k odpuzení mšic také výhonky routy vonné nebo pelyňku.

Chřest

Pro záhony se zeleninou je dobým hnojivem ozimé žito. Osvědčilo se však také jako obrana proti muškám Platyparea poeciloptera. V říjnu vyseté ozimé žito je v dubnu, kdy se ze svých kukel tyto mušky dostávají ven, natolik vysoké, že pro krátkozraké mušky není možné najít přes něj své hostitelské rostliny. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha