Víceúrovňové zahrady pro pozemky s nerovným terénem

Víceúrovňové zahrady pro pozemky s nerovným terénem

Rady a tipy, vydáno 19. 08. 2013

Při úpravách zahrady není nutné nechat se jednoznačně ovlivnit tvarem pozemku anebo zcela přizpůsobit plán své zahrady tomu, co na zahradě již stojí a bylo zde vybudováno mnohem dříve. Naopak, máte-li přesnou představu o tom, jak by vaše zahrada měla vypadat, nedejte se příliš těmito záležitostmi ovlivňovat a pusťte se do práce na své vysněné zahradě.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Je-li vaším snem a představou víceúrovňová zahrada, toužíte pravděpodobně vlastnit uzavřený prostor se sjednocujícím prvky, které ideálně naleznete v dekorativních keřích. K terénním úpravám použijte materiály, které budou k danému prostředí nejvhodnější, a využijte pouze minimum tvrdých materiálů. Ideální volbou pro víceúrovňové zahrady jsou dřevěné terasy a podlahy.

Rostlinstvo zvolte takové, které nevyžaduje nijak mimořádnou údržbu. Vyšší linie stromů budou ideálně vytvářet soukromí ve spojení s nižší keřovitou výsadbou. K odčlenění vašeho pozemku od těch sousedních využijte živé ploty s možností zástřihu do požadovaných tvarů. Nemusíte se nikterak obávat toho, že by váš pozemek postrádal dynamiku, tu zajistí právě schody a terasy ve vaší zahradě.
 
Způsobem víceúrovňové zahrady lze velmi úspěšně řešit netvárné pozemky, ze kterých by takřka s vynaložením jakéhokoli úsilní nebylo možno dosáhnout vzhledu klasické zahrady. Víceúrovňové zahrady mají své kouzlo právě v tom, že jejich schody a podlahy jako by vás přímo vyzývaly k procházce zajímavým prostředím.

Víceúrovňové zahrady jsou ideální koncepcí pro pozemky ve svahu, kde je možno těžit z netvárného pozemku takřka maximum. Na konci pozemku je vhodné místo pro vytvoření působivé rostlinné dominanty zahrady. Tento výrazný vizuální prvek je možné využít také jako ideální zaclonění případných vyšších objektů, stavení anebo domů v okolí. Je-li možnost využít toto místo zároveň i jako stinnou a závětrnou plochu pro vytvoření zahradního zákoutí anebo posezení, učiňte tak, neboť je to pro tento účel to pravé místo.

Podélné okrajové záhony z vyšších a středně vysokých trvalek jsou ideální předsadbou dřevin na určitých místech víceúrovňových zahrad. Budou vytvářet příjemný přechod mezi listovím vyšší zeleně a teple působícími dřevenými schody a chodníky. Takto vytvořené prostory vás budou spíše lákat ke klidnému odpočinku s knihou v ruce uprostřed zeleně. Budete chtít v tichosti vnímat krásu ptačího zpěvu a jemné šumění zeleného listoví.

Terasy můžete dozdobit jednou dvěma osobitě osázenými nádobami. Do bezprostředního okolí posezení nevysazujte žádné keře ani stromy s trny, abyste nemuseli zachovávat zvýšenou opatrnost pohybu v jejich blízkosti. Při výsadbě neopomínejte tvarovou a barevnou pestrost keřů a stromů, která by však v žádném případě neměla být přehnaná, aby nenarušovala celkově klidnou kompozici. Chybět by zde neměly kapradiny a bohyšky vhodné jako výplňové rostliny, které snesou dobře zastínění, ale ani jedna či dvě dominantní barevně kvetoucí trvalky s vysokými květy, například Eremurus nebo Dosna neboli Canna, stejně tak jako vyšší a středně rostoucí trávy, kupříkladu Miscanthus sinensis, lesknice nebo Carex elata varieta Aurea, která rozsvítí svou zářivě žlutou barvou každý kout.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: visitscotland.com, houseofdesign.net.au, happyhomemakeruk.blogspot.com, design-milk.com, greystone-nsp.co.uk, tudorproperties.co.uk, fynedesign.co.uk, thedayafteryesterday.co.uk, win7wallpapers.com, naturesperspective.com, thekellygallery.com, acdesigns.ie


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha