Vinná réva na zahradě: zacíleno na stolní odrůdy

Vinná réva na zahradě: zacíleno na stolní odrůdy

Rady a tipy, vydáno 22. 04. 2010

Milujete hrozny? Orosený hrozen je ozdobou každé mísy s ovocem, kuličky vína zase ozdobou zmrzlinových pohárů a ovocných dortů. Hrozny různých barev v košíku na stole pod pergolou jsou přímo synonymem užívání si krásných chvil na zahradě. A protože vinná réva je mimoto důležitou popínavkou, je o důvod více jít se poohlédnout po sazenicích stolních odrůd vinné révy, které plodí právě vynikající hrozny "k jídlu".

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...
Stolní odrůdy vinné révy se hodí ke zkrášlení zahrad, popínání pergol a hlavně k jídlu. Stolní odrůdy, o které nám jde, pokud chceme pěstovat k jídlu a ne k pití, mají většinou objemné, bohaté hrozny a potom také velké bobule. Ty jsou často bez pecek, což je při jídle hodně příjemné, hlavně pro děti, ale vlastně pro každého, kdo nechce lovit zrníčka ze zubů. Ta mají navíc často nahořklou chuť, což trochu kazí požitek ze sladkého ovoce. Plody stolních odrůd vinné révy na vaší zahradě jsou určeny výhradně ke konzumaci, ale zato se nehodí k výrobě vína ani moštu.
Co budeme mlsat na zahradě?

Můžeme vybírat z mnoha stolních odrůd. Namátkou jen některé: vinná réva ze svých bílých stolních odrůd nabízí oblíbené Phoenix bílý, Muškát moravský nebo Irsai Oliver - všechna příjemné vůně. Pořídit ale můžete i třeba méně známý Suručenksij bělij (Suručenský bílý), což je stolní odrůda moldavská. Z růžových odrůd lze sáhnout po odrůdě Rizamat nebo bývá v nabídce například Festival růžový.  Z bezsemenných odrůd se nespletete u odrůd Rusalka, Bělehradský bezsemenný, Kiš miš moldavský.
Domácí vinný mošt: moštové odrůdy na zahradě
Vinná réva na zahradě: zacíleno na stolní odrůdy
Vinná réva
nám nabízí ale ještě i jinou možnost, už pracnější - zkuste si vyrobit mošt a burčák. V tom případě bychom museli sáhnout po nějaké moštové, nikoliv už stolní odrůdě. Moštová odrůda má v bobulích hodně aromatických látek a cukru, což je důležité při výrobě vína i zmiňovaného moštu. 
Vinná réva na zahradě: zacíleno na stolní odrůdy
O víně si také přečtěte v článku Průvodce domácího vinaře: vinohrad na naší zahradě.

Alena Jansová
Foto: Rokletgevinears, winecasefiles, wipwineclub

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha