Víte, jak se zbavit stresu? Pěstujte bylinky doma i na zahradě!

Víte, jak se zbavit stresu? Pěstujte bylinky doma i na zahradě!

Rady a tipy, vydáno 30. 05. 2014

Pár snítek kadeřavé petrželky, pažitka nebo libeček, dokážou polévku skvěle dochutit a provoní celou kuchyň už při krájení. Skvělé zdravé pochoutky, pro každého dle oblíbenosti a dle chuti, to je ideální způsob, jak si vylepšit jídlo i bez zbytečného přídavku soli anebo koření. Bylinky však fungují dobře i jako prostředek zahánějící stres, svou vůní, chutí, ale i tím, že potřebují naši péči. Starat se o někoho nebo o něco, vždy odvádí pozornost od sebe sama a soustřeďuje ji na druhé.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Taková malá závěsná zahrádka, ve které si vysadíte například mátu společně s převislými jahodami, nebo bazalku, případně majoránku s tymiánem, vám udělá radost, kdykoli kolem ní projdete. Jen lehký dotyk při procházení způsobí, že se bylinky krásně rozvoní. Vůně naladí vaše smysly na zcela jinou notu a stres bude zažehnán alespoň na chvíli.

I bylinky sesazené v košíku (obr. č. 26) dokážou napojit vaše myšlenky na optimističtější ladění, zajímavou variantu pěstování bylinek nabízí i přepůlený květináč (obr. č. 28) nebo plastové zásobníky skříňkového typu, které mají otvory vhodné akorát tak k vysazení bylinek (obr. č. 29).

Radost z domácího pěstování například na okenním parapetu anebo v závěsu u kuchyňského okna můžete rozšířit i na pěstování bylinek nebo třeba i zeleniny na balkoně. Bylinky budete mít vždy nablízku, a tak nemusíte ani litovat toho, že nemáte zahradu.

Úroda krásných miniaturních balkonových rajčat bývá často i překvapivě velká. Bude to chtít hlavně vhodnou nádobu, nejlépe samozavlažovací květináč patřičných rozměrů, a když zvolíte i nápadnou barvu, třeba červenou, bude květináč ladit s dozrávajícími plody (obr. č. 30). Uvidíte, že budete nadšení a povzbuzení. A to je to, co člověku ve stresu obvykle zvlášť výrazně chybí. Navíc dozrávající plody vám budou den ode dne více přibližovat čas vaší vytoužené dovolené, na které siřela jistě odpočinete nejen od stresu, ale i od monotónních každodenních povinností.  
 
Zkuste si vyrobit na domovní vrata nebo na dveře věneček z malých květináčů, osázený bylinkami. Necháte-li mezi osázenými květináčky i menší neosázené, vytvoříte tak snadno malý hmyzí domov pro spoustu malých tvorečků, kteří budou přes jaro a léto ve vaší zahradě velmi užiteční. A navíc bylinky na takovém chráněném místě nebudou trpět zbytečně nepřízní počasí.

Pro další inspiraci, jak pěstovat bylinky pro radost, navštivte naši fotogalerii v článku.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com, shelterness.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha