Víte, jak vyhnat ze zahrady plevel?

Víte, jak vyhnat ze zahrady plevel?

Rady a tipy, vydáno 14. 01. 2014

Na plevel nezabírá jen motyčka, rýč a pilné ruce, které si s ním poradí. Plevel můžete ze zahrady vyhnat také pomocí rostlin, které se snadno samy vysemeňují. Pěkně kvetoucí zajímavé rostliny tak úspěšně převezmou na vaší zahradě místo dříve zaplněné jen plevelem.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Rostliny, které ve své zahradě nechcete, se nejčastěji uchytí právě na volných plochách. Nenechte tedy volné plochy zahálet a jejich volný prostor poskytněte rostlinám schopným samovýsevu. 

Rostliny množící se samovýsevem jsou mnohem životaschopnější než rostliny, které vyséváme ze zakoupených semen.

Z velmi zajímavých kvetoucích rostlin jmenujme alespoň některé. K nejznámějším rostlinám, kterým samovýsev nečiní nejmenší problém, patří orlíček (Aquilegia). Orlíčkům jsme se blíže věnovali již dříve, a to v článku “Trvalky, které už možná neznáte“. Necháte-li orlíčkům ve své zahradě prostor pro to, aby se zde vysemenily, v následujících letech budou začátkem léta zdobit orlíčky každý volný kout vaší zahrady.
 
Velmi pěkně v každé zahradě vypadají i kvetoucí zvonky klubkaté.  Ty mají modrofialovou barvu květů, které se na rostlinách drží dlouhou dobu. Zkusit to můžete i s diviznou brunátnou (Verbascum phoeniceum). Ta se ve vaší zahradě objeví sice každý rok na jiném místě, ale vždy vás může něčím překvapit. Semenáčky divizny brunátné mohou mít totiž různé barvy, a to od bílé, přes růžovou, fialovou až po tmavě hnědou. Vyzkoušejte ji, je to opravdu pěkná rostlina, mnohem jemnější konstituce než známé klasické divizny velkokvěté.

Samovýsevem se dále množí, kotvičník, kopr, koriandr, kerblík, medvědí česnek, líčidlo, heřmánek, pohanka, špenát novozélandský neboli čtyřboč. I ladoňka se výborně množí samovýsevem. Je pravda, že než z jejího semínka vyroste rostlina, trvá to 3 až 4 roky. Semena ladoněk roznášejí po zahradách mravenci.
 
Kontryhel měkký doplní kvetoucí rostliny svou jemně limetkově zelenou barvou. Ten se však množí samovýsevem jen na místech s vhodnými podmínkami, jako jsou například vlhčí úseky zahrad. Sluncovka kalifornská je stejně vděčná a pěkně vypadající samovýsevná rostlina jako kohoutek věncový. Kohoutek věncový má semena podobná máku a bez potíží dokáže vyklíčit i mezi kameny nebo dlažbou.

Zkuste se tedy na plevel podívat letos jiným způsobem a nechejte vaši zahradu, aby vám v boji s plevelem sama také trochu pomohla.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: onlineplantguide.com, stauderiget.dk, davesgarden.com, seedcollector.blogspot.com, treknature.com, nymf.bbg.org, blog.travelmarx.com, finegardening.com, decoracionyjardines.com, summerhillgardencentre.co.uk, botanikos-sodas.vu.lt, wildfind.com, luirig.altervista.org, thesitegardener.com, aqq.to, entomology.tfrec.wsu.edu, silverserviceconsultancy.co.uk, zaaisite.nl


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha