Víte, jakým způsobem kombinovat rostliny na záhonech?

Víte, jakým způsobem kombinovat rostliny na záhonech?

Rady a tipy, vydáno 12. 07. 2013

Styl záhonu na vaší zahradě určí výběr rostlin a také tvar záhonů. Existují mnohé možnosti, jak rostliny v celé zahradě nebo i na pouhém jediném záhonu kombinovat. Myslete na to, že pokud již u vstupu do vaší zahrady bude poutavý květinový záhon, bude symbolizovat něco jako vítané pozvání pro každého milého hosta. Pro polohu záhonu je důležité také to, jak bude působit zvenčí. Opomenout bychom tedy neměli ani osázení předzahrádek.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Existují některé obecné zásady, které bychom při osazování zahrady měli zohledňovat. Například to, že oko návštěvníka si nevšimne obvykle rozptýlených nebo jednotlivě osázených rostlin. Zvláště malé rostliny jako například aksamitníky, modřence, sedmikrásky nebo fialky bohužel splynou s okolím. Nejvhodnější jsou tedy variace skupinových výsadeb rostlin vždy od jednoho druhu. Dobré je vysadit rostliny jednoho druhu těsně k sobě, aby ve výsledku vytvořily polštáře, tak na sebe takové výsadby ihned upozorní. Díky tomuto způsobu osazení nebude mít rovněž plevel šanci prorůstat mezi rostlinami, nebudou se zde objevovat ani pampelišky ani trávy.

Menší skupinky rostlin působí dobře jako barevné skvrnky pouze v tom případě, že jsou barevně sladěny s výsadbou v těsné blízkosti. Takovéto celkově větší aranžmá působí v celkovém obraze zahrady velmi dobře jako vítaná dominanta.

Pamatujte, že pouze málo letniček je vhodných k solitérním výsadbám, pouze třapatky – jejich druhy a například divizny. Jen takovéto vyšší druhy budou v jednotlivých exemplářích barevným a tvarovým akcentem. U výsadby při terase anebo u vchodu se naopak vyvarujte výsadbě vysokých rostlin. Jen tak na sebe upoutají pozornost i menší rostliny a mohou se zde předvést v plné kráse.

Je tedy více než jasné, že výška rostlin nejedním z nejdůležitějších hledisek pro jejich vzájemnou kombinaci. Je důležité uvědomit si, že záhony v blízkosti plotu anebo před živým plotem umožňují pouze pohled jednostranný, z omezeného úhlu. V takovém místě by měla být výsadba rostlin vždy stupňovitá, a to podle výšky jednotlivých rostlinných druhů. Nejdrobnější rostliny pak mají být vysazeny v popředí celého záhonu.

Při výsadbě rostlin, kdy kombinujeme jejich různé výšky a velikosti, můžeme považovat výsadbu za povedenou pouze v případě, když jsou všechny skupiny rostlin dobře viditelné. Dále platí, že stupňovité výsadby umocňují celkově dojem z prostoru a opticky dokážou zahradu zvětšit. Nezapomeňte zpestřit záhony a své zahradě také výsadbou rostlin s různými tvary listů. Experimentovat můžete taktéž s různými formani vzrůstu. 

Na zahradě by mělo stále něco kvést, to ví každý správný zahrádkář, a tak je důležitým kombinačním prvkem také doba kvetení jednotlivých rostlin. Po celý rok bychom měli mít možnost na záhonech v zahradě pozorovat nejrůznější barevné efekty. Nepřehnojujte však rostliny zbytečně, abyste dosáhli velkého množství květů, spíše pracujte na zahradě s jinými triky. Vysejte některé rostliny, například měsíček anebo mák, ve dvou různých termínech. Zatímco první vyseté rostliny budou již odkvétat, na květ budou mít již nasazeny tytéž druhy z dalšího výsevu provedeného například o 14 dní později.

Pokud kvete celý záhon anebo jeho jednotlivé části současně, je možné odstranit odkvetlá květenství současně a celý záhon může být posléze vhodně obměněn.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: allanbecker-gardenguru.squarespace.com, bressinghamandfersfield.org, gardeningabout.com, quiltmomsjourney.blogspot.com, alicesgardentravelbuzz.com, blogsmonroe.com, stonehillblogs.org, yankeemagazine.com, back40fet.blogspot.com, ecoturfco.com, gardeningtechnique.com, ubrf.co.uk, hort.cornell.edu, landscaping.about.com, twomenandlittlefarm.blogspot.com, gatecontractors.com, allseasonshomeimprovement.com, hedgerowrose.com, wildacreflowers.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha