Vlastnoruční vánoční dekorace - inspirace pro vás

Vlastnoruční vánoční dekorace - inspirace pro vás

Rady a tipy, vydáno 05. 12. 2011

Některé z nás se každoročně snaží překvapit své blízké a známé vlastnoručně vyrobenými vánočními dekoracemi. Ať už se zaměříme na styl dekorace, či její barvu a tvar, měla by vždy korespondovat s celkovou vánoční výzdobou našeho interiéru. Na následujících fotografiích vám přinášíme vánoční inspiraci pro vaše vlastnoručně zhotovená díla.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Jelikož vyrábíme dekoraci podle vlastního vkusu, jistě si na ní dáme záležet.  Některé z nás dají přednost klasickému pojetí i zpracování těchto aranží. Jiní zvolí extravaganci anebo romantické ladění dekorace.

Zajímavá a křehce působící aranžmá jistě vzniknou za použití skleněných číší nebo průhledných misek, které je potřeba nejdříve vyplnit aranžovací hmotou. Šedou hmotu používáme pro tvoření ze sušených rostlin a zelenou hmotu po jejím namočení ve vodě, použijeme na dekorování živými rostlinami.  Křehkost aranžmá podpoří použití bílých peříček, perliček a stříbrných baněk. Po obvodu aranžovací hmoty, která mírně přesahuje okraje nádoby, můžeme nepravidelně vpichovat bílé větvičky. Vrcholem takového aranžmá bude středová svíčka a v jejím okolí trojice poupat krémových růží. Aranžovací hmotu v prostoru mezi skleněnou nádobou a hmotou zakryjeme například mechem nebo bělenými sisalovými vlákny. 

Velmi jednoduše připravíme dekoraci v keramické misce, kam pouze ukládáme, anebo pro větší bezpečnost dekorace – vpichujeme vánoční koule po obvodu. Velmi pěkného efektu dosáhneme, budeme-li střídat pouze velikosti baněk a jejich odstíny, ale budeme se přitom držet jedné barvy. Celé aranžmá nakonec dozdobíme tak, že jej nepravidelně posypeme vatelínovými kuličkami a hvězdičkami.

Jelikož o Vánocích ve svých příbytcích všichni topíme a navíc si od vánoční dekorace slibujeme, že nám vydrží alespoň do Nového roku, je třeba klást důraz na její trvanlivost. Proto používáme trvanlivější květy i zeleň, případně základ kytice či věnce tvoříme z trvanlivých prvků nebo sušeného materiálu. Živé květy v něm naaranžované, pak můžeme velmi snadno obměnit.

Do exkluzivního interiéru se dozajista hodí adventní dekorace laděná do stříbrna. Po obvodu věnce nalepíme tavnou pistolí stříbrné listy, které se budou s jistou nepravidelností překrývat. Pro lepší efekt je vhodné klást je všechny stejným směrem – například ve směru hodinových ručiček. Takto nazdobený věnec uložíme na kulatý stříbrný podnos. Do jeho středu vsadíme širší válcovitou svíci. Vzniklý prostor mezi věncem a svící dozdobíme stříbrnými a bílými baňkami, drobnými větvičkami buxusu a shora položíme na vzniklou dekoraci několik vlákének stříbrné nitky.  Malý stříbrný ptáček uložený kousek od svíce dodá celému aranžmá na něžnosti.

Ačkoli by se mohlo zdát, že výběr trvanlivých květin v zimním období nebude tak pestrý, není tomu tak. Pro aranžmá vánočního typu lze vybírat z pestré škály například růží, amarylisů s bílými nebo rudými květy, také bílé karafiáty nás mohou mile překvapit.  Do dekoračních kompozic lze zařadit i bílé phalaenopsisy nebo bramboříky. Velmi něžně v dekoracích působí frézie nebo ornithogalum.  K těmto a dalším květinám můžeme pro podpoření vánoční vůně přidat do chomáčků svázané borovicové jehličí. Působí efektně a krásně provoní místnost. Nádech lehkosti a vánočního snění dodá všem těmto dekoracím jemná stuha vhodně zvolená tak, ab y podtrhla celkový vzhled vánoční dekorace.

Výběr je opravdu pestrý a námětů nepřeberné množství, teď už je jen na vás, jakým květinovým dekoracím dáte v letošním vánočním čase přednost.  Květiny jsou tu pro nás, aby přispěly k podtržení vánoční atmosféry, a kdokoli na nich pohledem ulpí, aby se z nich potěšil. 

 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: christmasflowers.com, absolutelyuniquelyyoumosaics.com, kalipso-busybee.blogspot.com

 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

30. 10. 2017 Reagovat
Iveta: To je fakt nádhera, nejvíc se mi líbí ten věnec z kaštanů, žaludů a dalších plodů. :) My toho doma moc neděláme, spíš zdobíme túje okolo domu, na které manžel dává vánoční světýlka. Pokud byste sháněli, mrkněte -> https://www.t-zbozi.cz/vanocni-osvetleni :)
05. 12. 2011 Reagovat
pegonela: Krásné dekorace. Moc se mi líbí hlavně ta bílá a pak ta ze sušených plodů: žaludů, bukvic atd. To je dobrý nápad např. do školky, kde děti tyto plody sbírají a rády si s nimi hrají.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha