Vlastnoruční vánoční dekorace - inspirace pro vás

Vlastnoruční vánoční dekorace - inspirace pro vás

Rady a tipy, vydáno 05. 12. 2011

Některé z nás se každoročně snaží překvapit své blízké a známé vlastnoručně vyrobenými vánočními dekoracemi. Ať už se zaměříme na styl dekorace, či její barvu a tvar, měla by vždy korespondovat s celkovou vánoční výzdobou našeho interiéru. Na následujících fotografiích vám přinášíme vánoční inspiraci pro vaše vlastnoručně zhotovená díla.

Rostlina dne

Krásnoplodka

Krásnoplodka

Stálezelené nebo opadavé keře i stromky, letorosty jsou kulaté až čtyřhranné, listy pilovité, květy drobné, plody...

Jelikož vyrábíme dekoraci podle vlastního vkusu, jistě si na ní dáme záležet.  Některé z nás dají přednost klasickému pojetí i zpracování těchto aranží. Jiní zvolí extravaganci anebo romantické ladění dekorace.

Zajímavá a křehce působící aranžmá jistě vzniknou za použití skleněných číší nebo průhledných misek, které je potřeba nejdříve vyplnit aranžovací hmotou. Šedou hmotu používáme pro tvoření ze sušených rostlin a zelenou hmotu po jejím namočení ve vodě, použijeme na dekorování živými rostlinami.  Křehkost aranžmá podpoří použití bílých peříček, perliček a stříbrných baněk. Po obvodu aranžovací hmoty, která mírně přesahuje okraje nádoby, můžeme nepravidelně vpichovat bílé větvičky. Vrcholem takového aranžmá bude středová svíčka a v jejím okolí trojice poupat krémových růží. Aranžovací hmotu v prostoru mezi skleněnou nádobou a hmotou zakryjeme například mechem nebo bělenými sisalovými vlákny. 

Velmi jednoduše připravíme dekoraci v keramické misce, kam pouze ukládáme, anebo pro větší bezpečnost dekorace – vpichujeme vánoční koule po obvodu. Velmi pěkného efektu dosáhneme, budeme-li střídat pouze velikosti baněk a jejich odstíny, ale budeme se přitom držet jedné barvy. Celé aranžmá nakonec dozdobíme tak, že jej nepravidelně posypeme vatelínovými kuličkami a hvězdičkami.

Jelikož o Vánocích ve svých příbytcích všichni topíme a navíc si od vánoční dekorace slibujeme, že nám vydrží alespoň do Nového roku, je třeba klást důraz na její trvanlivost. Proto používáme trvanlivější květy i zeleň, případně základ kytice či věnce tvoříme z trvanlivých prvků nebo sušeného materiálu. Živé květy v něm naaranžované, pak můžeme velmi snadno obměnit.

Do exkluzivního interiéru se dozajista hodí adventní dekorace laděná do stříbrna. Po obvodu věnce nalepíme tavnou pistolí stříbrné listy, které se budou s jistou nepravidelností překrývat. Pro lepší efekt je vhodné klást je všechny stejným směrem – například ve směru hodinových ručiček. Takto nazdobený věnec uložíme na kulatý stříbrný podnos. Do jeho středu vsadíme širší válcovitou svíci. Vzniklý prostor mezi věncem a svící dozdobíme stříbrnými a bílými baňkami, drobnými větvičkami buxusu a shora položíme na vzniklou dekoraci několik vlákének stříbrné nitky.  Malý stříbrný ptáček uložený kousek od svíce dodá celému aranžmá na něžnosti.

Ačkoli by se mohlo zdát, že výběr trvanlivých květin v zimním období nebude tak pestrý, není tomu tak. Pro aranžmá vánočního typu lze vybírat z pestré škály například růží, amarylisů s bílými nebo rudými květy, také bílé karafiáty nás mohou mile překvapit.  Do dekoračních kompozic lze zařadit i bílé phalaenopsisy nebo bramboříky. Velmi něžně v dekoracích působí frézie nebo ornithogalum.  K těmto a dalším květinám můžeme pro podpoření vánoční vůně přidat do chomáčků svázané borovicové jehličí. Působí efektně a krásně provoní místnost. Nádech lehkosti a vánočního snění dodá všem těmto dekoracím jemná stuha vhodně zvolená tak, ab y podtrhla celkový vzhled vánoční dekorace.

Výběr je opravdu pestrý a námětů nepřeberné množství, teď už je jen na vás, jakým květinovým dekoracím dáte v letošním vánočním čase přednost.  Květiny jsou tu pro nás, aby přispěly k podtržení vánoční atmosféry, a kdokoli na nich pohledem ulpí, aby se z nich potěšil. 

 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: christmasflowers.com, absolutelyuniquelyyoumosaics.com, kalipso-busybee.blogspot.com

 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

30. 10. 2017 Reagovat
Iveta: To je fakt nádhera, nejvíc se mi líbí ten věnec z kaštanů, žaludů a dalších plodů. :) My toho doma moc neděláme, spíš zdobíme túje okolo domu, na které manžel dává vánoční světýlka. Pokud byste sháněli, mrkněte -> https://www.t-zbozi.cz/vanocni-osvetleni :)
05. 12. 2011 Reagovat
pegonela: Krásné dekorace. Moc se mi líbí hlavně ta bílá a pak ta ze sušených plodů: žaludů, bukvic atd. To je dobrý nápad např. do školky, kde děti tyto plody sbírají a rády si s nimi hrají.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha