Voňavé dřeviny k domu i do zahrady - 2. část

Voňavé dřeviny k domu i do zahrady - 2. část

Rady a tipy, vydáno 13. 04. 2015

O některých důležitých voňavých dřevinách jsme se již zmínili v 1. části našeho stejnojmenného článku a zároveň jsme se seznámili s tím, proč příroda rostliny obdařila vůní. Zatímco takové dřeviny jako šeřík, pěnišníky nebo azalky a pierisy, případně pivoňky patří k těm nejznámějším a věnovali jsme jim i mnohé z předchozích článků n Magazínu zahrada, existuje celá řada méně známých anebo málo využívaných dřevin, které si díky své vůni také zaslouží obývat naše zahrady a okolí našich domů.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Kalina bodnantská – odrůda „Dawn“

Do předzahrádek anebo pod okna domu jsou vhodné nižší dřeviny jako například kalina bodnantská „Dawn“ (Viburnum bodnatense). Ta má velmi intenzivní a přesto příjemnou vůni, rozkvétá již od prosince a kvete až do dubna, právě proto je vhodná k výsadbě pod okny, abyste na ni dobře viděli i v průběhu zimy, kdy bude patřit mezi jednu z mála v zimě kvetoucích dřevin, podobně jako například vilín.

Bobkovišeň lékařská

Další z rostlin významných nejen pro vůni, ale také jako potrava včel, je bobkovišeň lékařská (Lauriocerasus officinalis), kterou řadíme mezi stálezelené dřeviny. Běžně rozkvétá v období od května do června, ale někdy rozkvete ještě podruhé. Její bělavé květy seskupené v hroznech mají příjemnou vůni. Její nespornou výhodou je to, že dobře roste i v plném stínu.


Vonokvětka cesmínolistá

Nepříliš známý stálezelený listnatý vonný keř je velmi podobný svými listy cesmíně. Jedná se o vonokvětku cesmínolistou (Osmanthus heterophyllus) s hustým větvením a vzpřímeným tvarem.  Její bílé květy vyrůstající ve svazečcích, kvetou v průběhu září až října a nádherně voní. Tento druh se vysazuje na chráněná místa a na zimu je pro něj vhodný kryt například z chvojí.

Pustoryl panenský

Velké oblibě se mezi vonnými keři těší velmi pěstebně nenáročný pustoryl panenský (Philadelphus virginalis), který upřednostňuje slunná až polostinná stanoviště a dorůstá výšky mezi 1,5 až 2 metry. Dá se dobře upravovat střihem, je opadavý dostatečně větvený, skvělý i k řezu. Tyto keře se nepodsazují, zemina pod nimi se nechává volná. 

Zimolez Heckrottův a zimolez ovíjivý

  Zimolezy patří  mezi pnoucí dřeviny. Mají neobyčejně rychle rostoucí výhony, na jejichž kocích přinášejí množství příjemně vonících květů. Keře rozkvétají v červnu a kvetou až do října. Starší keře poskytují ochranu ptactvu, potravu včelám a potěšení z vůně nám lidem. Ideálním místem pro výsadbu zimolezů jsou slunná až polostinná místa s dostatečnou oporou.

Z dalších vonných druhů rostlin jmenujme alespoň ještě vistárie, vilíny, štědřence, ptačí zob, šeřík, hortenzii popínavou, břečťan popínavý a pivoňku křovitou. 
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: plantnu.nl, jardiland.com, jardimdasideias.com.br, static.99roots.comcatalunyaplants.com, aberdeengardening.co.uk, plantenkwekerijen.be, kuleuven-kulak.be, midvalleytrees.com.   


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha