Vybíráme květiny k sušení

Vybíráme květiny k sušení

Rady a tipy, vydáno 09. 08. 2012

Je mnoho květin, které se dají úspěšně sušit, a to i takové, u kterých bychom to nečekali. Jistě jste si již někdy některé sami usušili, ať už ty, které jste si donesli z letní procházky, anebo dámy si usušily svou svatební kytku. Dnes se budeme ale věnovat těm, které bychom si sami mohli na své zahradě i vypěstovat.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Sušit se dají naprosto běžně růže, pivoňky, frézie, afrikány, karafiáty, chryzantémy. To jsou však rostliny, které spíše již zakoupíme řezané v kytici, a pak si je následně usušíme pro další využití. Když však hovoříme o květinách k sušení, máme na mysli většinou květiny s takzvaným suchomázdřitým květenstvím. K těm patří slaměnky, statice letní a statice tatarská, bílé a růžové smilky, žlutý smilek italský, suchokvět roční, plesnivka perlová a další.

Pro sušení jsou velmi významné i okrasné trávy, velmi vhodné k sušení: lesknice, zaječí ocásek, třeslice, sveřep, proso, ostřice nebo vousatec, břiza.

Květiny k sušení se vysévají do předem připravené, dobře odplevelené zeminy. U všech je období vhodné k vysévání uvedeno na sáčku, ve kterém je dnes v mnoha provedeních můžete zakoupit. Stejně tak je tam uvedena i doba sklizně. Musíme mít na mysli, že rostliny k sušení nikdy nesbíráme po dešti. Stejně tak doba v hodná k řezu není, jakmile jsou rostliny již překvetlé, brzy se pak rozpadnou.

Další rostliny, z nichž můžeme vybírat ty, které si budeme k sušení pěstovat na vlastní zahradě, jsou to: ostrožka stračka, řebříčky, laskavec, nevěstin závoj, mák, hortenzie, limonky a další.

Květiny sušíme pevně svázané v malých svazcích zavěšené v suché a tmavé místnosti stonky vzhůru. V této místnosti by mělo být zajištěno dobré proudění vzduchu. Suchá svazky po 14 až 20ti dnech sušení uschováváme v pevných krabicích, po svazcích balené do hedvábného papíru.

Květiny můžeme pro následné použití třeba i lisovat. I to je vlastně způsob sušení, kdy květiny pak využijeme například k výrobě vlastnoručně zhotovených blahopřání anebo na jmenovky označující místa u stolu pro hosty, na stínidla lamp atd.  Pro lisování je dobrou pomůckou speciální lis na květiny.  Pokud ho však nemáme, vložíme jednotlivé rostliny jednoduše mezi noviny a zatížíme pořádně velkými knihami.

Možností jak rostliny sušit je mnoho, lze využít sušení v silikagelu, naložením do práškového mýdla, konzervace sprejem, sušením v mikrovlnné troubě anebo pouhým zavěšením na trám třeba na staré dobře větrané půdě. K sušení můžeme využít jak dary zahrádky, například cibulové anebo česnekové květy, tak rostliny z volné přírody jako jsou například vratič, rákos, orobinec, makovice, bodláky, máčka.

Pěkně svázané sušící se rostliny se mohou stát i vhodnou dekorací stylového interiéru. Jestliže však z nich sami dokážete vytvořit vlastní aranžmá, o to větší dojem jistě udělají.  


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: westcreations.com, susanlenzfamily.blogspot.com, photos897.bloguez.com, cute-wallpaper.com, driedflowercraft.co.uk, home.vicnet.net.au, eatsreadsthinks.com, olfactoriastravels.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha