Vybíráme listnatý strom

Vybíráme listnatý strom

Rady a tipy, vydáno 02. 05. 2010

Příjemný, hluboký, osvěžující stín poskytují v létě na zahradě listnaté stromy. Jak vybírat listnatý strom, aby do naší zahrady přímo zapadl? Podle mnoha kritérií, z nichž prvním hlediskem je pro nás jako majitele to, jestli se nám vůbec strom líbí. To ale nemůže být jediné hledisko. Zahradní architekt naše nadšení leckdy zchladí, když na počítačové prostorové simulaci terénu ukáže, že takový strom se do naší zahrady prostě nehodí a udělal by tady po pár letech pěkný chaos. Buď by všechno kolem zastínil nebo třeba přerostl do neúměrné výšky.

Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...
Je to něco jako když se nám líbí nějaká barva, ale nesluší nám. Také si ji nedáme na šaty, ale obdivujeme ji třeba na barvě ubrusu nebo zkrátka na někom jiném. U stromu je to podobné - budeme ho obdivovat prostě někde v parku. Se zahradním architektem potom probereme, jaký nejpodobnější strom bychom mohli v zahradě mít. Přitom nejsou všechny cesty zavřené - třeba existují menší kultivary, keřové formy a podobně. Přinejhorším, pokud bychom se vysněného stromu nechtěli vzdát, zbývá ještě jedna cesta - s odborníkem na bonsaje můžeme zkonzultovat, zda nemůžeme pěstovat třeba jeho zmenšenou verzi. Anebo jakýkoliv starý, i suchý strom nechat porůst břečťanem či jinou popínavkou. Inspiraci najdete třeba v článku Popínavky - koruna zahrady.
​Co vzít v úvahu

Mezi faktory, které je při výběru potřeba respektovat, patří zda jde o okrasný strom nebo strom užitkový (ovocný), dále konečná výška stromu, tvar koruny, barva listů, typ půdy a stanoviště. Vybíráme také podle toho, jak bude vyhlížet přes zimu, až opadá. Dále myslíme na to, zda chceme výrazný kmínek nebo strom přibližující se vzhledem spíše velkému keři, tedy s kmenem nevýrazným, přecházejícím v korunu. Pokud chcete strom na jaře výrazně kvetoucí, přečtěte si také článek  Sakura - krásný čas růžových stromů na zahradě.

Ať okrasné nebo užitkové - všechny ale na podzim opadají. Listnaté stromy jsou u nás prostě až na pár výjimek vzácných exemplářů (například stálezeleného dubu  Quercus turneri) vždy opadavé. Pokud se v zahradě ale nechcete v zimě dívat na holé větvě, zkuste habr obecný. Jeho listy zůstávají přes zimu suché na stromech, takže strom má \"zimní\" korunu žlutou až kovově hnědou. O stromech na zahradě čtěte také v článku Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu.
Vybíráme listnatý strom
Alena Jansová
Foto: Acer-garden.co.uk, Gardeners tios, archiv autorky

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

21. 09. 2014 Reagovat
lidka: chtěla bých znát strom,který má listy se spodu bile a kde se nacházi .Roste i u nás,A kde.děkují lidy

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha