Vychytávky na ochranu zrajícího ovoce před mlsným ptactvem

Vychytávky na ochranu zrajícího ovoce před mlsným ptactvem

Rady a tipy, vydáno 18. 07. 2016

Máte-li ovocný sad anebo alespoň menší zahrádku, na které pěstujete třeba rybíz, maliny anebo i zeleninu, která ptactvu chutná, máte jistě praktické zkušenosti s jejich ozobáváním ptactvem. Dnes přinášíme pár vychytávek, které budou v zahradě jistě užitečné.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Kromě dozrávajícího ovoce v zahradách lákají ptactvo například i čerstvé rouby na stromech, vyseté osivo anebo mladá poupata. Například kosi rádi ozobávají žluté krokusy, zrající třešně nebo moruše, které neminou bez povšimnutí ani holubi, špačci, drozdi či hrdličky.

Hrách a ostatní čerstvé osivo se vyplatí zakrýt klestím. Tím je spolehlivě ochráníte před zvědavým a nenechavým ptactvem. 


 Jestliže ozobávají ptáci na zahradě poupata, jsou žízniví. Zkuste jim nabídnout pítko, ve kterém budete pravidelně vyměňovat vodu. 

Jak zakročit v období dozrávání ovoce

V době, kdy už se pomalu začínáme těšit na vlastní dozrávající úrodu, mohou být ve sběru ptáci mnohem rychlejší než my. Aby kosi a špačci nesklidili úrodu třešní, jahod, borůvek nebo třeba rybízu za vás, můžeme kolem nepříliš vysokých ohrožených rostlin natáhnout sítě, postavit strašáky anebo na stromy rozvěsit fáborky ze šustícího alobalu. Dobře fungují i stará CD.

Plastové sítě jsou velmi lehké a přitom dostatečně pevné na to, aby odolaly protržení, když na ně zaútočí ptactvo. Jen je třeba dávat pozor při jejich natahování přes holé kolíky, ty by je mohly snadno protrhnout a poškodit tak celou síť. Se sítí nataženou na dřevěných kolících se také podstatně hůře manipuluje.

Ochrana nových roubů před vylámáním

Na stromech svými výčnělky přímo neodolatelně lákají ptactvo čerstvé rouby. Pod vahou ptactva se ale rouby příliš ohýbají, a tím se ničí. Pečlivě provedená práce při roubování tak velmi brzy může vzít za své. Aby se tomu předešlo, mají zahradníci ve zvyku připevňovat nad rouby do oblouku ohnutý vrbový proutek.  

Když se chystáte vyset kukuřici

Když se chystáte vysévat na zahradě kukuřici, může se stát, že budete na úrodu čekat marně, protože vám již při výsevu všechna zrna vyzobou ptáci. Proti tomu existuje snadná pomoc. Den před výsevem kukuřice namočíme její zrna ve vývaru z rebarborových listů. Chuť takto upravených kukuřičných zrn už nebude pro ptactvo lákavá. Kromě vran už nebudou mít o kukuřici zájem ani drátovci, hmyz, který je schopen nadělat nejen na kukuřici dosti značné škody.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha