Vylaďte si žluto-modrý sen

Vylaďte si žluto-modrý sen

Rady a tipy, vydáno 01. 08. 2014

Váš balkon může poskytnout skvělou oázu pro chvilky klidu, posezení při kávě či vychlazené limonádě. Máte-li rádi žlutou a modrou barvu, zvolte je pro výzdobu a vylaďte si na balkóně váš žlutomodrý sen. Slaďte nábytek s květinami, ujměte se úkolu pro tvořivé.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Malebná zákoutí na vašem balkoně mohou vytvořit žluté pantoflíčky společně se šantou, bujnými sporýši a také citroníky pěstovanými v přenosných nádobách. Žlutě kvetoucí mračňáky rozsvítí váš stůl, jen je zapotřebí pravidelně je prohlížet, aby je nenapadly mšice.

Žlutá zahradu rozzáří

Jak se říká o barvách spojených se zahradou a květinami: červená zahradu prohřeje, ale žlutá, ta ji rozzáří. A stejně tak to platí i o květinách, které v této barvě, tedy ve žluté umístíte na svém balkóně. Společně s modrou, připomínající chladivou vodu anebo oblohu vysoko nad hlavou přináší fantastickou barevnou kombinaci a oku lahodící celek.

Květiny pro jižní stanoviště

Pro stanoviště orientovaná na jih se výborně hodí aksamitníky (afrikány). Snesou sluneční paprsky po celý den a v truhlíku mohou stát klidně i v první řadě, jsou to rostliny velmi odolné. Je pravda, že ne každému tyto květiny voní, ale v tom je zároveň i jejich síla, budou z balkonu odpuzovat obtížný hmyz. Spokojí se i s chudší zeminou. V sytosti barvy se žlutým aksamitníkům vyrovnají janeby, žluté zápleváky, gazánie, či měsíček lékařský. Líbezně svěží barvu dodá popínavá thunbergie anebo pupalka. Modrou doplňte v podobě zvonků, macešek, přidejte skromnou ochotně kvetoucí podeňku nebo modravě fialovou šalvěj.

Květiny pro stinnější místa

Taková místa, kde je spíše stín, a rostliny nejsou sluncem tak vyčerpávány, osazujeme nejlépe lichořeřišnicí, krásnoočkem, žlutou vrbinou anebo nenáročným kamzičníkem. Velmi půvabně působí porosty omanu, připomínajícího kopretiny s tenkými korunními plátky. Modrý tón pak vašemu balkonu mohou dodat nepřehlédnutelné hortenzie a romanticky působící pupkovec s drobnými kvítky. Venkovský půvab nabídne jirnice anebo jednoduché modré hvězdičky platykodonu.

Tipy na osázení

Koutek pro ty, kteří bez modré barvy nemohou žít, spolehlivě zaplní hortenzie s pomněnkami a maceškami. Další jednoduchý a spolehlivý nápad je postavit vedle sebe žluté begónie a modré zvonky. Truhlík lze osadit rovněž lobelkami, které dodají porostu v truhlíku hustotu, orlíčky, které vynesou truhlík opticky do výšky a určitou éteričnost mu dodají nižší odrůdy slunečnic, které zeleň listoví prohřejí teplými barvami.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: lease-an-apartment.com, media1.onsugar.com, balconyoasis.blogspot.com, coolgarden.me, montenegro-zelenika.com, wallpapersinhq.com, momtoob.com, lushome.com, homeideasfinder.com, zvetki.ru, europevsnorthamerica.com, gapphotos.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha