Vylaďte si žluto-modrý sen

Vylaďte si žluto-modrý sen

Rady a tipy, vydáno 01. 08. 2014

Váš balkon může poskytnout skvělou oázu pro chvilky klidu, posezení při kávě či vychlazené limonádě. Máte-li rádi žlutou a modrou barvu, zvolte je pro výzdobu a vylaďte si na balkóně váš žlutomodrý sen. Slaďte nábytek s květinami, ujměte se úkolu pro tvořivé.

Rostlina dne

Hrachor širokolistý

Hrachor širokolistý

Hrachor širokolistý (Lathyrus latyfolius) je z hrachorů jediná popínavá trvalka. Dorůstá až do dvou metrů. Kvete hrozny...

Malebná zákoutí na vašem balkoně mohou vytvořit žluté pantoflíčky společně se šantou, bujnými sporýši a také citroníky pěstovanými v přenosných nádobách. Žlutě kvetoucí mračňáky rozsvítí váš stůl, jen je zapotřebí pravidelně je prohlížet, aby je nenapadly mšice.

Žlutá zahradu rozzáří

Jak se říká o barvách spojených se zahradou a květinami: červená zahradu prohřeje, ale žlutá, ta ji rozzáří. A stejně tak to platí i o květinách, které v této barvě, tedy ve žluté umístíte na svém balkóně. Společně s modrou, připomínající chladivou vodu anebo oblohu vysoko nad hlavou přináší fantastickou barevnou kombinaci a oku lahodící celek.

Květiny pro jižní stanoviště

Pro stanoviště orientovaná na jih se výborně hodí aksamitníky (afrikány). Snesou sluneční paprsky po celý den a v truhlíku mohou stát klidně i v první řadě, jsou to rostliny velmi odolné. Je pravda, že ne každému tyto květiny voní, ale v tom je zároveň i jejich síla, budou z balkonu odpuzovat obtížný hmyz. Spokojí se i s chudší zeminou. V sytosti barvy se žlutým aksamitníkům vyrovnají janeby, žluté zápleváky, gazánie, či měsíček lékařský. Líbezně svěží barvu dodá popínavá thunbergie anebo pupalka. Modrou doplňte v podobě zvonků, macešek, přidejte skromnou ochotně kvetoucí podeňku nebo modravě fialovou šalvěj.

Květiny pro stinnější místa

Taková místa, kde je spíše stín, a rostliny nejsou sluncem tak vyčerpávány, osazujeme nejlépe lichořeřišnicí, krásnoočkem, žlutou vrbinou anebo nenáročným kamzičníkem. Velmi půvabně působí porosty omanu, připomínajícího kopretiny s tenkými korunními plátky. Modrý tón pak vašemu balkonu mohou dodat nepřehlédnutelné hortenzie a romanticky působící pupkovec s drobnými kvítky. Venkovský půvab nabídne jirnice anebo jednoduché modré hvězdičky platykodonu.

Tipy na osázení

Koutek pro ty, kteří bez modré barvy nemohou žít, spolehlivě zaplní hortenzie s pomněnkami a maceškami. Další jednoduchý a spolehlivý nápad je postavit vedle sebe žluté begónie a modré zvonky. Truhlík lze osadit rovněž lobelkami, které dodají porostu v truhlíku hustotu, orlíčky, které vynesou truhlík opticky do výšky a určitou éteričnost mu dodají nižší odrůdy slunečnic, které zeleň listoví prohřejí teplými barvami.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: lease-an-apartment.com, media1.onsugar.com, balconyoasis.blogspot.com, coolgarden.me, montenegro-zelenika.com, wallpapersinhq.com, momtoob.com, lushome.com, homeideasfinder.com, zvetki.ru, europevsnorthamerica.com, gapphotos.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha