Vyrobte si bylinné maceráty

Vyrobte si bylinné maceráty

Rady a tipy, vydáno 22. 11. 2017

Také patříte mezi nadšence, kteří v domácích podmínkách vyrobí vše od marmelád až po ekologické čistící prostředky? Pak jste jistě neopomněli, že pod vaší vlastní rukou mohou vzniknout kvalitní výrobky přírodní kosmetiky. Ať vyrábíte tělový či pleťový krém, hydratační masážní olej nebo třeba mýdlo, vždy se bude hodit mít po ruce bylinný macerát, jehož výroba vám nezabere ani moc času. Navíc při ní můžete zajímavě experimentovat a zkoušet stále nové varianty!

Rostlina dne

Třezalka

Třezalka

Existuje na 400 druhů této rostliny. Některé jsou opadavé nebo stálezelené keře. Mohou být vysoké od 15 cm až do výšky...

S bylinnými maceráty se setkáváme prakticky na každém kroku, ačkoli ne vždy o nich přesně víme. Bývají nedílnou součástí mýdel, krémů, ale stejně tak skvěle poslouží k uvolňujícím masážím.

Macerace, tedy louhování léčivých rostlin v oleji, bývá jednou z možností, jak dostat léčivé vlastnosti a mnohdy i specifickou vůni do rostlinného oleje, který pak využijeme pro výrobu různých výrobků.

Běžně se macerují sušené bylinky, ale během sezony lze louhovat i byliny čerstvé. Jejich množství ovšem bude mnohem větší než v případě bylinek sušených a navíc musí být perfektně ponořené do oleje, jinak se zvyšuje riziko plísně, která by celý výrobek znehodnotila.

Jak macerovat

Macerace není nijak složitá. Budete na ni potřebovat větší sklenici s uzávěrem. Praktickým řešením jsou velkoobjemové patentové zavařovací sklenice z čirého skla.

Macerovat ovšem můžete i jiné látky než léčivé bylinky. V kosmetice se běžně uplatňuje například macerát ze zeleného čaje nebo kávy.

Před samotnou macerací je třeba pečlivě umýt sklenici i další pomůcky, které budete používat. Na dno sklenice nasypete byliny, čerstvé nebo sušené dle vašeho uvážení. Ty pak zalijete olejem, jehož výběr a hlavně kvalita jsou pro úspěch macerátu naprosto stěžejní. Byliny je pak třeba pečlivě rozmíchat, aby se spojily s olejem. Sklenici pak uložte do místnosti s pokojovou teplotou mimo přímé sluneční záření. U některých macerátů se ovšem naopak doporučuje uložení v místnosti na místo, kam sluneční paprsky dopadají, proto je třeba zohlednit hlavně typ macerované látky.

Louhování probíhá pak asi tři až čtyři týdny. Každý den sklenicí zatřepte, aby se látky promíchaly.

Po uplynutí dané doby se macerát přecedí přes filtr nebo gázu. Již v této fázi je plnohodnotně připraven k dalšímu použití. Pokud macerujete bylinky v rostlinném tuku, který je při běžné pokojové teplotě tuhý, je třeba tuto směs po dobu asi dvou týdnů na několik hodin denně rozpustit. Nikdy ovšem nesmí dojít k varu!

Jaké bylinky můžeme macerovat

Pro maceraci se skvěle hodí různé části léčivých rostlin od květů, přes olistěnou nať až po kořen. Mezi nejoblíbenější maceráty pro výrobu přírodních mýdel a domácí kosmetiky patří například heřmánkový, levandulový, růžový, mátový, který se hodí na masáže, ale určitě využijete také olej obohacený o léčivé látky z meduňky nebo mateřídoušky.

Vlastnosti nejčastěji používaných olejů a rostlinných tuků:

avokádový olej – výrazně terapeutický, hodí se pro přecitlivělou pokožku

ricinový olej – silně zvláčňující, vysoká kvalita

kokosový olej (při pokojové teplotě tuhý) – zvláčňující účinky

olivový olej – zvláčňující, léčivé účinky

mandlový olej – regeneruje, snadno se vstřebává

bambucké máslo (při pokojové teplotě tuhé) – silně výživné, zjemňuje pokožku

slunečnicový olej – vysoký obsah vitamínů, snadno se vstřebává

Recept na výrobu macerátu z bambuckého másla, růže a levandule:

  • 10 vrchovatých polévkových lžic bambuckého másla v bio kvalitě
  • 5 polévkových lžic sušených okvětních plátků růže
  • 5 polévkových lžic sušených květů levandule
  • 5 kapek stoprocentního esenciálního oleje růže nebo levandule

Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha