Vyrobte si gel na holení s Aloe vera

Vyrobte si gel na holení s Aloe vera

Rady a tipy, vydáno 10. 10. 2017

V domácích podmínkách si můžete z několika základních ingrediencí vyrobit koupelové soli, šumivky, pleťové a tělové krémy, ale klidně si vyzkoušejte i tvorbu domácího krému na holení, který ocení hlavně váš mužský protějšek s citlivou pletí. Jako vylepšující složka v tomto krému je použit gel z Aloe vera, kterou možná sami pěstujete. Klidně ho ale nahraďte třeba květovým medem.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Přírodní kosmetika je v posledních letech velice oblíbená. Pokud si ji vyrábíte svépomocí, máte perfektní přehled o kvalitě a množství použitých surovin. Můžete se tak zcela vyhnout surovinám, které vám nedělají dobře a mají negativní dopad na lidské zdraví.

Pro muže s citlivou pletí proto bude ideální přírodní krém na holení, který vyrobíte přibližně během půl hodinky. Můžete ho vyrobit i do zásoby, jen je třeba ho uchovat v lednici, aby se nezkazil. Ačkoliv jsou přírodní stoprocentní esenciální oleje dobrým konzervantem, stejně nemají tak výrazný účinek jako syntetické konzervanty, proto je třeba tyto výrobky při výrobě většího množství uchovat v chladu.

Abyste si výrobek nekontaminovali cizorodými látkami, je třeba pracovat s čistými pomůckami. Složení krému je možné i trošku pozměnit. Pokud například nemáte vlastní rostlinu Aloe vera, klidně tento čirý gel vyměňte za květový přírodní med.

Co budete na výrobu potřebovat:

 • gumové rukavice pro získání gelu z listů a ostrý nůž – gel nesmí být čímkoliv znečištěn, jinak se zkracuje doba jeho použití
 • tyčový mixér
 • potřebné nádoby na uskladnění krému – optimálně patentové sklenice, nádoby na přípravu vodní lázně apod.

Recept na výrobu krému na holení:

 • 100 ml převařené destilované vody
 • 8 lžic mandlového nebo avokádového oleje
 • 5 větších polévkových lžic nerafinovaného bambuckého másla
 • 3 kávové lžičky jedlé sody
 • 9 polévkových lžic najemno nastrouhaného olivového neparfemovaného mýdla
 • 200 ml gelu z Aoe vera – toto množství získáte asi ze čtyř až pěti velkých listů
 • 6 kapek stoprocentního esenciálního oleje Tea Tree
 • 6 kapek stoprocentního esenciálního oleje Mandarinka či Geranium

Jak získat gel z Aloe vera

Jestliže doma pěstujete tuto sukulentní rostlinu, můžete z ní získaný gel běžně používat do různých ošetřujících pleťových a tělových krémů. Na získání gelu budete potřebovat perfektně vyčištěné nástroje, pro jistotu pracujte v rukavicích.

Listy odřízněte u hlavního stonku. O osud rostliny se nebojte, ranka po listu se rychle zahojí. List na povrchu otřete vlhkou houbičkou, aby na něm nebyl prach či jiné nečistoty. Pokožku listu pak podélně rozřízněte ostrým nožem. Z pokožky poteče hnědá tekutina, tu ovšem nesbírejte, má projímavé účinky. Nás zajímá pouze čirý gel, který z listu vydlabete buď kávovou lžičkou, nebo nožem do nádoby, ve které pak gel rozmixujete tyčovým mixérem, aby v něm nebyly hrudky.

Postup výroby

V první řadě si rozpusťte nastrouhané olivové mýdlo v převařené destilované vodě a ve vodní lázni si rozehřejte bambucké máslo. To by se mělo rozpouštět pozvolna, určitě by ale nemělo projít varem. Po rozpuštění ho smíchejte s mandlovým olejem a metličkou oba tuky promíchejte.

Jakmile vychladne rozpuštěné mýdlo v destilované vodě, přidejte rostlinné oleje, jedlou sodu a gel z Aloe vera nebo med. Směs surovin pak šlehejte tyčovým mixérem, dokud se všechny složky nespojí.

Nakonec přidejte esenciální oleje a znovu prošlehejte. Našlehanou hmotu pak nalijte do patentových sklenic a dejte do chladničky, kde se původní tekutá konzistence změní na jemně krémovou.

Foto a text: Lucie Peukertová

 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha