Vyrobte si lavičku kolem stromu

Vyrobte si lavičku kolem stromu

Rady a tipy, vydáno 14. 03. 2014

Dá se říct, že se rozlišují dva druhy zahradního nábytku, jeden je stálý, který zůstává na zahradě i mimo sezónu a druhý je přenosný nebo skládací. Oba druhy se dají vylepšit pomocí nejrůznějších sedáků a polštářů, které se dají snadno přenést do interiéru v případě nepříznivého počasí. My se dnes zaměříme na jeden příklad stálého zahradního nábytku, kterým jsou lavice kolem stromu.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Na zahradní nábytek a lavice jsou kladeny nejrůznější požadavky, k těm nejdůležitějším patří příjemný vzhled hodící se do daného prostředí a také pohodlí při sezení, což by mělo být samozřejmostí. Je jasné, že lavice vyrobená k posezení u stromu nebude sloužit k venkovnímu stolování, ale může být příjemným místem, kde se dá ve stínu posedět na zahradě i když slunce doslova pálí.

Pro trvalé venkovní použití není vhodný každý materiál. K odolným materiálům, které odolávají dobře vnějším povětrnostním vlivům, patří litina (obr. č. 33), odlévaný hliník, odolné plasty s plnidly, ale také tvrdé dřevo. A my si dnes popíšeme právě výrobu lavičky kolem stromu z tvrdého dřeva.

Na její výrobu budete potřebovat tvrdé bukové nebo dubové dřevo. Popíšeme si výrobu lavičky čtvercového typu bez zádových opěrek (viz obr. č. 16). Zhotovte si nejprve 4 podpěry z impregnovaných hranolů o rozměrech 10 x 5 cm.

V druhé fázi příprav nastává upevnění podpěry. Nejdříve tedy zhutněte půdu v okolí stromu, kolem kterého budete lavičku stavět. Pevný podklad pro položení lavičky získáte položením betonových dlaždic. Při určování rozměru nezadlážděného místa v okolí kmene stromu myslete na to, zda strom ještě bude v obvodu narůstat. Je tedy zapotřebí zvážit věk stromu a jeho možnou velikost ve stáří. Otvor musí zůstat dostatečně velký i při dalším nárůstu kmene.

Nařežte si dřevěná prkna na rozměr  10 x 2,5 cm na potřebnou délku. Na koncích je seřízněte do úhlu 45°. Nejdříve je připevněte ke dvěma podpěrám, které budou podpírat vždy dvě spojnice plochých prken. Stejně pak připevňujte zbývající nosníky okolo kmene.Na závěr zhotovte sedadla. Postupně připevňujte k opěrám prkna v dalších řadách směrem od kmene stromu vně. Mezi jednotlivými prkny ponechávejte centimetrovou mezeru. Stejným způsobem pokračujte, dokud nevzniknou 4 řady prken u každého sedadla okolo kmene. Podobným způsobem může vzniknout nejen pravoúhlá čtvercová lavička, ale také třeba šestiúhelníková (viz obr. č. 30 vlevo).

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, stylemotivatiom.com, bhg.com, myhomelifemag.com, goexplorenature.com, homeandpatiodecorcenter.com, nature-of-life.tumblr.com, beautyharmonylife.com, lushome.com, deviantdeziner.blogspot.com, houzz.com, m.brylanehome.com, potterybarn.com, realestate.com. au, supremecourtney.blogspot.com, au-lifestyle.yahoo.com, naturalfencing.com, rona.ca, hgtv.com, google.com, benches.com, feedly.com, orchidsgrowing.info, homedepot.com, furniturehomedelivery.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha